Českí chodci sa dočkali. Po zahraničných majstrovstvách v Dudinciach, ktoré českým farbám veľa radosti neprinieslo, sa rozbehla závodná sezóna aj u nás. Počasie bolo v pravde aprílové, ale tak to začiatkom apríla býva.

Autori: článkek - Lucia Nekulová / fotografia - pán Nekula

IMG 0357I. kolo ligových súťaží bolo rozdelené na moravskú a českú časť. Moravské kluby sa stretli v sobotu v Holešove, ostatní chodci si dali dostaveníčko v Rumburku. Aktuálne 2x ročne idú chodci zo severu Čiech smer Morava. Olomouc a už aj tradičné Brno za tú cestu aj body stoja. Škoda, že na druhú stranu to neplatí a súťaž sa nám tak musela rozdrobiť.

Holešov, 1. KOLESO CHODÍZO I. LIGY MUŽOV A ŽEN, SK. CA II. LIGY MUŽOV A ŽEN, SK. D, E

V Holešove sa rozhodli k spoločnému štartu mužov i žien, čo je určite pri nižšom počte štartujúcich možné, avšak ligová chôdza by mala byť oddelená. V chladnom počasí to však určite radi privítali ako pretekári, tak aj tím organizátorov a rozhodcov.

Závodný deň bol zahájený chôdzou na 5000. Tu s viac ako štyroch minútovým náskokom zvíťazil frýdecko-miestecký Vojtech Novák, ktorý si hneď na úvod sezóny strihol nový OR - 24:29:19. OR o 15sec v sólo závode, to svedčí o dobrej práci trénera Nejezchleba i jeho zverencov. Bravo.

S veľkým odstupom došiel taktiež v osobnom rekorde druhý hranický Peter Havránek - 28:34:07. Jenda sa o jeho premiérový výkon v tempe pod 6min/km. Tretím v cieli potom bol brnenský Tomáš Vojtíšek za 33:07:13.

Vyrovnyný súboj s druhým mužom v poradí zviedla v chôdzi žien na 5000m havířovská Tereza Mrázková, ktorá si tiež výkonom 28:31:20 zašla OR a prvýkrát sa dostala pod hranicu 29min. Druhé a tretie miesto brali bok po boku idúce frýdecko-miestecké pretekárky Eliška Kokořováová (29:14:45) a Eliška Říhová, Ktorá bola v cieli o 0,05 pozadu.

Celkom sa na štart pretekov na 5000m postavilo 16 atlétov a atlétok.

V chôdzi na 10 000m bol jasným favoritom mimo štartujúcu súťaž plzenský Jaromír Morávek, Ktorý si týždeň po OR na 20km v Dudinciach došiel pre pohodlné víťazstvo v tréningovom tempe za rovných 44min. Druhý v cieli bol havířovský Jan Polák - 59:30.43 a tretí v čase tesne nad hodinu Filip Kaštovský z Atletiky Poruba. Na štart sa postavilo 10 pretekárov.

V ženskom závode po toruňskom striebre v súťaži družstiev zvíťazila Ivana Vranková v čase 62:07:23, ktorá háj farby vyškovského Orlíka. Holešovská Aneta Pávková predviedla 63:39.03 a došla si pre druhé miesto, pomyselný bronz získala za tretie miesto brnenská Lenka Slabáková - 65:43.78. Pretekalo 11 atlétok.

V Holešove nebol nikto diskvalifikovaný.

IMG 5765Rumburk, 1. KOLESO CHODÍZO I. LIGY MUŽOV A ŽEN, SK. A, BA II. LIGY MUŽOV A ŽEN, SK. A, B, C

V nedeľu potom ďalšiu časť ligovej súťaže hostil severočeský Rumburk. V 1º sa na štart závodu na 10 000m postavilo 18 borcov, dvaja pre DQ nevideli cieľ. Od prvých metrov si pre jasné víťazstvo kráčal Martin Nedvídek hosťujúci vo farbách Ústí nL Výkon 46:39.44 predvedený s absolútnou ľahkosťou ho môže týždeň po 35km len tešiť. prvé tri kilometre sa s ním snažil držať krok Albert Kukla z SK Jeseniova, ktorý sa novo pripravuje s

ostravskou skupinou Karla Ketnera. OR 48:38.83 je na začiatok sezóny potešiteľný a snáď sa Albertovi podarí prebojovať sa do Poděbrad. Tretí došiel liberecký Václav Kolář za 51:54.31. OR na dráhe sa zašli ešte ďalší 4 pretekári - Řezábek, Doubek, Šolc a Janoušek.

Medzi ženami bol súboj o pomyselné medaily značne napínavejší. Od začiatku išla na čele bronzová z Dudincov Štěpánka Pohlová Kučerová z Hradca Králové s výkonom 56:54.39. Za ňou sa odvíjala veľká bitka o body aj OR. Mladoboleslavská Lucia Krinwaldová ukázala ďalší progres a nakoniec vybojovala druhé miesto, keď sa v závere pretekov dokázala vzdialiť Johane Petříkovej - Spartak Praha 4, Ktorá po halovej medailu nadväzuje na svoju sériu OR. Obe pretekárky si zašli veľké OR – 57:15.60 a 57:23.05. Zhruba 2km pred cieľom z ich skupinky odpadla štvrtá Jana Vildová. Skoro celý závod osamote idúci liberecká Pavla Cinkánová si krásnym technickým výkonom došla aj pre OR a čas pod 60min - 59:00.16. K štartu nastúpilo 9 pretekárok, jedna bola diskvalifikovaná.

K závodu na 5000m nastúpilo 22 borcov, jeden bol v priebehu zo závodu vylúčený. Jasným favoritom a víťazom sa stal Lukáš Pazdera (ASK Dipoli) časom 23:32.46. Druhý v cieli bol na poslednú chvíľu dorazivejší novopacký Rudolf Cogan 25:52.77 a pre osobný rekord si na treťom ste prišli v čase 25:52.53 Martin Žežulka z Atletiky Stodulky.  Na šiestom mieste si došiel pre veľký osobák rumburský žiak Vojtech Vejvančický – 28:50.57 a potvrdil svoje výrazné halové zlepšenie. V časoch nad 30min dokončili preteky v dráhovom osobáku ďalší 3 borci - Miloš Nemec, Jakub Stejskal a Ladislav Stejskal.

IMG 6248V ženskom závode sa na štart postavilo 15 pretekárok, ktoré zvládli techniku ​​chôdze natoľko, že sa na záznamovej tabuli neobjavil jediný zápis. Jasnou víťazkou bola bývalá reprezentantka, už len rekreačne chodiaca Jana Žigmundová z Turnova, ktorá zvíťazila časom 27:17.01. Dlho s ňou držala krok a dokonca udávala tempu dvojice rumburských pretekárok - Kačka Nedvídková (28:08.68) a Anička Horáková (28:52.94). Na štvrtom mieste došla strieborná zo súťaže družstiev v Toruni – Lenka Borovičková, ktorá tak zvládla tretiu ostrú stranu počas jedného týždňa. OR v čase pod 30min si zašli ešte Veronika Scholzeová a Ema Kyselicová, Nad 30min potom Alžbeta Musilová.

Fotografie z rumburského závodu budú v priebehu niekoľkých dní k dispozícii tu:

Chodecká sezóna tak bola oficiálne zahájená a nabudúce sa chodci a chodkyne opäť stretnú už za 14 dní v Olomouci pri MČR v chôdzi na 20km a ligových súťažiach.