História závodu. Propozície.

Propozície/ Ausschreibung

PB21Predohrou závodu bol 23. október 1892. Na štarte závodu vypísaného krúžkom „MANINY“ sa zišli len členovia AC Prahy. Včas sa nedozvedeli, že preteky boli zrušené. Preto sa rozhodli urobiť preteky ako klubové. V pretekoch zvíťazil Otakar Krajíček časom 1 hodina 41 minút. Po tejto generálnej skúške bola uskutočnená slávna premiéra v prvom verejne vypísané závode na území Čiech. Stalo sa tak 23. apríla 1893.
Niekoľko zaujímavých pravidiel z propozícií:

1) Každý člen klubov amatérskych a jednot sokolských môže sa prihlásiť na pretekanie.
2) Musí štartovať len v kroji klubu či spolku, ktorý mu patrí
3) Na znamení štartéra vybehnú pretekári od štartu, ktorý sa nachádza pri remisu električkových v Karlíne a beží sa po ceste smerom k Brandýsu nad Labem s vynechaním serpentíny za Vysočanmi. To je beží s chodníkom cez vrch vľavo, od cesty sa nachádzajúce.
4) Štartér ide koňmo, keď bol pretekárov odštartoval a odovzdanie ich, očakávať ich bude v Brandýse nad Labem na námestí, kde je cieľ.
5) Každý pretekár môže sťažnosť sudcovskému zboru v čase pretekov predniesť. Na sťažnosť po pretekoch prednesenej nebére sa zreteľ.
6) Pre prípad nehody prihodiť sa pri pretekoch, ide lekár so sebou v povoze.
Závod prebehol hladko a prvým víťazom sa stal František Hron z AC PRAHA, ktorý preslávil klub aj v zahraničí.

V roku 1894 sa pretekalo ako čistou závodnou chôdzou, tak aj v behu. V chôdzi zvíťazil Otakar Krajíček za 2 hod. 9 min.
Beh vyhral František Hron. Problémom pri pretekoch sa ukázalo, že kôň štartéra Havlíčka už tempu pretekov nestačil. Nastalo obdobie nezhôd medzi klubmi a taktiež aj obcou sokolskou. V klube AC ​​Praha došlo k rozdeleniu a na niekoľko rokov bola ukončená závodná činnosť medzi Prahou a Brandýsom. Avšak v roku 1901, ako by zázrakom zase závod ožil. V chôdzi zvíťazil Otakar Krajíček, ale v behu sa nepretekalo. Snáď aj pre to, že sa na výslní dostávali Bechovice, založené roku 1897. Preteky boli potom pravidelne organizované do roku 1914.

Aby nebola porušená tradícia českej nesvornosti, rozhorel sa liaty boj medzi Českou atletickou amatérskou úniou (ČAAU), ku ktorej zakladateľom patrí aj AC Praha a vzdorosväzom Český atletický zväz (ČAS). Na jeho čele stál zdravo nespokojný František Malý, ktorý odišiel s niekoľkými členmi z AC a založil Kráľovské Vinohrady. Nespokojný so zmenou názvu na AC SPARTA sa vracia do AC Prahy, avšak jeho návrat nemá dlhé trvanie. Opäť v roku 1903 zakladá klub ČAK Kráľovské Vinohrady a neskôr Český atletický zväz. Vráťme sa však k závodu. Rok 1907, nikto nezmúdrel, a preto 2. júna AC Praha organizuje závod pod vlajkou Únie. 7. júna organizuje závod ČAS. V roku 1914 v pretekoch víťazí Vojtech Cíza a opäť dochádza k prerušeniu pretekov. Väčšina členov AC Prahy aj pretekárov odchádza na vojnu. V roku 1915 utrpel český šport veľkú stratu. Zomrel František Malý.

PB14Tento búrlivák mal nemalé zásluhy na rozvoji športu aj AC Prahy. Prenesme sa do 8. júna 1919. Koná sa povojnový Brandýs, v ktorom víťazí, a nie naposledy, Ján Šlehofer. Od tejto doby nedošlo už k žiadnemu prerušeniu. Závod získava na popularite a na mnoho rokov sa na štart pretekov, medzi Prahou a Brandýsom nad Labem, radia stovky športových nadšencov. Prišiel, pre Československo, osudný rok 1938. Bola rozpustená Čsl. obec turistická av AC Prahe našlo športové útočisko mnoho významných pretekárov. Na ich čele Doležal, Kočí, Janoušek, Osvald, Hájek, Procházka, Fojtík a mnoho ďalších. V tomto roku štartuje na trati 19 kilometrov 400 metrov dlhá prvá žena. Helena Marková absolvovala trať v čase 2:17,25 hod. V roku 1939 bol čas vylepšený Miroslavou Vrtiškovou na 2:05,55 hod. V čase ll. Svetovej vojny činnosť neustávala. Šport bola jedna z mála príležitostí, kde sa mohli ľudia stretávať. V roku 1944 bola trať úradne skrátená na 16 km. Po vojne činnosť oddielu gradovala. AC Praha mal cez 400 členov a hýril aktivitou. K Brandýsu pribudli ďalšie preteky. Praha-Beroun, Praha-Líbeznice-Praha a hlavne Praha-Podebrady. Tento závod dosiahol medzinárodnú úroveň v roku 1947.

Nesporným suverénom tejto doby sa stáva Jozef Doležal. V polovici päťdesiatych rokov nadväzuje ďalší slávny pretekár Ladislav Moc. Po skončení svojej bohatej kariéry významný funkcionár a atletický historik. Prišiel február 1948, nastáva pre šport zvláštne obdobie. Môžeme to prirovnať k takej socialistickej športovej práčke. V bubne sa melie výkonnostný šport s vrcholovým. Pracím práškom je politika a pomaly sa pridáva aviváž dopink. Na všetko dohliada hlavná práčka strana a jej pomocníci. Jediné dobré, čo z toho vzniká, je športujúca mládež. To všetko a mnoho iné má vplyv aj na závod Praha - Brandýs. Náš závod sa nehrial na politickom výslní, a preto pokračoval ďalej v takom polozabudnutí a skromnosti. Napriek tomu môžeme našim predchodcom závidieť. Nepotýkali sa s večným zháňaním peňazí a nekonečným počtom žiadostí. Sústredili sa len na samotné preteky.

V roku 1971 bola trať predĺžená na olympijských 20 km. V roku 1975 bol premiestnený aj cieľ. Nový cieľ sa nachádzal pred Brandýskymi strojárňami, kde sme získali aj na niekoľko rokov zázemie. V 80. rokoch dominujú na stupňoch víťazov významní pretekári Viliam Švejda, František Bíro, Juraj Benčík a Pavol Blažek. Zúčastňujú sa aj pretekári z Poľska, Maďarska, Nemecka aj ZSSR (Rusko). Na trati si testuje formu aj účastník Olympijských hier Daniel Garcia z Mexika. (Barcelona 1992). Ani AC Praha nezostáva športovo bokom. V oddiele pôsobí funkcionár a tréner v jednej osobe pán Josef Průcha. Pod jeho vedením vyrastá mnoho nádejných bežcov, bežkýň ale predovšetkým chodci a chodkyne. Rukami pána Průchu prešli pretekári Pokora, Ružička, Lapka, Šota, Weiss, Simon, Murár, Šperl, Smola, Majetič, Vonášok, Štroner a Reis. Pod jeho vedením vynikajúca Jana Zárubová, predtým Smolová. Jeho zásluhou je AC Praha navždy spájaná ako liaheň chôdze.

Blíži sa koniec 80. rokov a opäť sa nám pretvára spoločnosť. Jeseň 1989. Prebehla tzv. zamatová revolúcia a začínajú 90. roky a nové chápanie športu. Snáď vplyvom novej doby a znižovania dotácií do oddielov, nastáva veľký úbytok závodov. Našťastie niekoľko nadšencov, na čele s pánom Ivom Domanským združilo niekoľko oddielov a organizátorov. Vzniká Združenie Organizátorov Bežeckých Pretekov. AC Praha opäť nezostáva stranou a napomáha novými závodmi ako pre deti BOBAC (Branne Orientačný Beh AC), ale predovšetkým Beh Máchalkou. V behu AC Praha na trati medzi Prahou a Brandýsom nedosahovala veľké úspechy, s výnimkou Františka Hrona. Túto nedobrú bilanciu v roku 1993 zlomil František Zouhar. Po sto rokoch mala AC Praha svojho víťaza. Z ekonomických dôvodov musela byť trať v roku 1996 zmenená. O čo viac sa krátili dotácie, o to viac narastali poplatky. Štart bol presunutý na Pražský Prosek ku gymnáziu Litoměřická. Tým sa podarilo znížiť náklady na závod. Nastáva dlhoročný boj o peniaze na preteky. AC skúša rôzne varianty s dĺžkou trate v snahe prilákať záujemcov o beh. Zachováva jednu z posledných tratí, ktorá vedie medzi dvoma mestami. S týmto obrovským hendikepom sa nedokázali porovnať ani slávne Poděbrady.

IMG 2415Nastáva 21. storočie. AC Praha a ani závod Praha-Brandýs sa nevyhrievajú na pomyselnom výslní. Skôr naopak. Klub aj závod držia nad vodou niekoľko dobrovoľníkov „zarputilých bláznov“. Ich rady preriedili nečakaným úmrtím pána Jozefa Průchu. Jeho neskutočný prehľad a komentár chýba pretekov dodnes. Športovo sa v tomto závode AC Prahe darí. V behu sa často objavuje meno víťaza, Františka Zouhara mladšieho, vnuka Jozefa Průchu. V roku 2008 opäť sťahovanie štartu, na okraj Prahy do Kbel. Tentokrát to nespôsobuje iba znižovanie nákladov. Ale aj športová úroveň mnohých pretekárov. Nových, mladých je poskrovňu a tí starší nedosahujú už také kvality. Závod sa neúmerne naťahuje. Preto je chôdza skrátená na 10 km. A beh na 15 km. Čiastočne dochádza k oživeniu.

Po skončení 112. ročníka, v roku 2015 sa organizátori rozhodli pristúpiť k radikálnej zmene formátu závodu Praha-Brandýs. Tou najzásadnejšou je okruhová trasa medzi Prahou-Hornými Počernicami a Brandýsom so štartom aj cieľom v Zelenči, kde sa podarilo získať zodpovedajúce zázemie v areáli futbalového ihriska vďaka ústretovosti starostu obce. Ďalšou (oproti minulosti nie úplnou) novinkou je predĺženie trate k stále viac obľúbenej dĺžke polmaratónu. Trať pretekov ponúkne účastníkom tie najkrajšie partie územia medzi Prahou a Brandýsom az frekventovanej cesty medzi Prahou a Brandýsom sa bežci odchýlia na spevnené povrchy cyklotrás a menej frekventovaných ciest 3. triedy. Súčasťou závodu bude aj doplnkový beh na 10 km.

Ďalšou novinkou, dnes na bežeckých akciách tohto typu už štandardom, je použitie čipovej časomiery a zahájenie spolupráce s generálnym partnerom, spoločnosťou Eleven, ktorá pomôže s propagáciou a organizáciou. Nesmieme zabudnúť ani na chodecký závod, ktorý bude novo tiež okruhový, a to na malom okruhu na území obce Zelenče, v celkovej dĺžke 10 km.

F. Zouhar st. riaditeľ, tréner, správca AC PRAHA 1890, dlhoročný riaditeľ závodu