56.ročník Olomouckej dvadsiatky v chôdzi, 15. apríla 2022

Na Veľký piatok 15.4.2022 sa v Olomouci v Smetanových sadoch konal už 56. ročník závodu v športovej chôdzi Olomoucká dvadsiatka. Preteky boli tiež súčasťou 1. kola Extraligy, I a II. ligy mužov a žien, MČR veteránov, Majstrovstiev Moravy a Sliezska mužov a žien a pre tento rok bol tiež zaradený do bronzovej chodeckej série World Athletics.

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY s MEDZIČASY / KOMPLETE ERGEBNISSE MIT RUNDENZEITEN

VÝSLEDKY / ERGEBNISSE 10KM chôdze

VÝSLEDKY / ERGEBNISSE 3KM chôdze

VÝSLEDKY / ERGEBNISSE 1KM CHÔDZE

BMHS0895

PMSQ6027Hlavnými pretekmi 56. roč. Olomoucké dvadsiatky na okruhu 1.300 m boli preteky na 10 km.

Na štartovaciu čiaru hlavných pretekov sa postavil rekordný počet 59 mužov a 35 žien, teda celkom 94 chodcov. Pri neúčasti zahraničnej konkurencie zvíťazili favoriti, ktorí tiež dominovali na nedávnych pretekoch v Poděbradoch.

Kategóriu žien ovládla Eliška Martínková (štartové číslo 8) výkonom 47:16 min. z AC Turnov, hosťujúci za Brno. Na 2. mieste došla jej reprezentačná kolegyňa Tereza Ďurdiaková z USK Praha časom 47:56 min. a na 3. mieste skončila Alžbeta Franklová za čas 53:35 min.

Medzi mužmi zvíťazil v tesnom finiši Vít Hlaváč (štartové číslo 3) výkonom 42:43 min, pretekajúci za AC Tepo Kladno, pred pardubickým Lukášom Gdulom, Ktorý zaostal o 5 sekúnd av cieli mu namerali čas 42:48 min. Na 3. mieste skončil brnenský Milan Rízek časom 46:08 min.

Na štart 3 km trate sa postavila aj olomoucká chodecká legenda Václav Dostalík. Víťaz 1. ročníka nevynechal jediný závod a so symbolickým štartovým číslom 56 (počet ročníkov Olomouckej dvadsiatky) došiel do cieľa v čase 24:28 min.