CHODECKÝ BRONZ PRE MARTÍNKOVÚ. Česká atletika sa môže na MSJ v Nairobi radoval z ďalšej medaily. Chodkyňa Eliška Martínková nadviazala na európske striebro svetovým bronzom.

VÝSLEDKY / RESULTS

atléti pzlet z msj 2021 13 StrednáEliška Martínková vstupovala do chodeckej desiatky v Nairobi v pozícii úradujúcej vicemajsterky Európy a snáď každý fanúšik českej atletiky dúfal v zisk ďalšej medaily, aj keď vo svetovej konkurencii išlo o veľmi ťažkú ​​úlohu. Prvú tretinu pretekov bola na čele Indka Baljet Kaurová, ktorá však bola na méte tretieho kilometra dostihnutá skupinkou piatich pretekárok, v ktorej nechýbala práve ani naša reprezentantka. Tesne pred polovicou trate sa odhodlala k nástupu Mexičanky Sofia Ramos Rodríguezová. Martínková viedla so sedemsekundovou stratou štvorčlennú skupinu prenasledovateliek.

Zatiaľ čo Rodríguezová svoj náskok navyšovala, boj o ďalšie cenné kovy bol otvorený. Ako prvá z neho odpadla Ruska Anastasia Kolčinovová, ktorá musela po troch červených terčiacich do penalty zóny. Následne neudržala nastavené tempo ani Keňanka Margaret Gatiová. Eliška bola naďalej aktívna a išla v spoločnosti ďalšej ruskej reprezentantky Jeleny Sboretsovovej. Zozadu sa však doťahovalo ešte duo Francúzok a najmä bronzová medailistka z MEJ v Talline Maële Biré Heslouisová vyzerala veľmi dobre, a práve ona bola Martínkovej v záverečných kilometroch najväčšou súperkou. Zatiaľ čo Sboretsovová dostala už druhý terčík a musela zvoľniť, čo malo za následok stratu kontaktu, Francúzka sa pokúsila o nástup, ktorý ešte Eliška dokázala zachytiť. Na ten druhý už naša reprezentantka odpoveď nenašla. Kilometer pred cieľom však bolo viac než pravdepodobné, že česká atletika získa v Nairobi ďalšiu medailu.

Sofia Ramos Rodríguezová si s prehľadom došla pre titul majsterky sveta v čase 46:23.01. Hoci sa Eliška ešte pokúšala na Francúzku zaútočiť, Maële Biré-Heslouisová už svoju pozíciu obhájila a radovala sa zo striebra za 47:43.87. Eliška Martínková finišovala o necelé tri sekundy späť (47:46.28) a pre české farby vybojovala bronz. Obe pretekárky si tak oproti Tallinnu obrátili poradie.

V chodeckom závode na 10 000 metrov juniorov nás reprezentoval Jaromír Morávek. Hneď od štartu sa vydala do úniku rusko-francúzska dvojica Dmitrij Gramačkov a Dmitri Durand. O tempo sa staral výhradne Francúz Durand. Morávek sa prvé dva kilometre pohyboval v početnej skupine prenasledovateľov. Potom začal pomaly strácať kontakt. Náskok vedúceho dua sa postupne znižoval, až bol krátko pred piatym kilometrom definitívne zmazaný. V tom momente išlo o medailu ešte osem pretekárov. Morávek bol v polovici trasy dvadsiaty. Po 28 minútach nastúpil indický favorit Amit a jeho tempo dokázal zachytiť iba Keňan Heristone Wanyonyi.

Po niekoľkých sto metroch bolo jasné, že si to o zlato rozdajú práve títo dvaja borci. Spoločne šli až do záverečného kilometra. Rozhodujúci okamih sa udial päťsto metrov pred cieľom, kedy Wanyonyi svojmu rivalovi nastúpil, a ten nedokázal odpovedať. K radosti domácich priaznivcov potom prešiel cieľom ako víťaz v novom osobnom rekorde 42:10.84 a získal pre Keňu historicky vôbec prvé chodecké zlato na globálnom atletickom vrchole naprieč všetkými kategóriami. Amit bral striebro za 42:17.94. Bronz putuje do Španielska zásluhou európskeho šampióna Paula McGratha, ktorý o zisku tohto cenného kovu rozhodol nástupom zhruba kilometer pred cieľom. Aj on si vytvoril nové osobné maximum 42:26.11. Jaromír Morávek zvládol trať v čase 45:44.72, čo stačilo v celkovom hodnotení na devätnáste miesto.