18.7.2021, MILOVICE, V.ročník závodu "O pohár starostu mesta", 5 a 10 km na okruhu

FOTOGALÉRIA 5km       V Ý SLEDKY 5km

FOTOGALÉRIA 10km     V Ý SLEDKY 10km

Rein2Druhé kolo chodeckej časti ligovej súťaže usporiadal NSK Športová chôdza Praha (pp. Peter a Tomáš Kratochvílovi so spolupracovníkmi) pod záštitou starostu mesta Milovice na osvedčenom kilometrovom okruhu s miernym prevýšením. Až na veľmi teplé počasie (ku 30 st. C) sa všetko aj napriek nutným hygienickým opatreniam vydarilo na jedničku, vrátane organizácie, dôstojného vyhlásenia víťazov a rýchleho zverejnenia výsledkov na webe www.sportovniservis.cz (p. Marek Blažek). Trochu štatistiky: zišla sa asi najvyššia účasť zo všetkých ročníkov - 106, z toho 61 mužov a 45 žien; 4 hostia prišli zo Slovenska (2 ženy a 2 muži), neregistrovaní boli 1 muž a 1 žena, vyložených nespecialistov (kvôli bodom pre kluby) bolo 11 mužov a 8 žien. Na 5 km štartovali muži z 20 a ženy z 12 klubov, na 10 km muži z 18 a ženy z 13 klubov. Zbor rozhodcov viedol veľkoskúsený František Párys, diskvalifikovaných bolo 5 mužov a 1 žena, 1 žena závod pre svalové zranenie nedokončila.

Kvôli reprezentačným povinnostiam (Olympijské hry Tokio, Majstrovstvá Európy juniorov Tallinn) chýbali všetci členovia českej chodeckej elity (ženy aj muži), takže priestor bojovať o víťazstvo dostal "druhý sled". To spolu s náročným počasím malo vplyv na dosiahnuté časy; najhodnotnejších dosiahli slovenskí reprezentanti, profesionál Dominik Černý, 97 az žien Hana Burzalová, 00 a dorastenka Terézia Kurucová, 05 (tá splnila limit pre účasť na Majstrovstvách sveta juniorov v Keni).

V závode pre II. ligu žien na 5 km (21) od štartu až do cieľa udávala tempo dorastenka Alžbeta FRANKLOVÁ, 05, SK Jeseniova (tréner V. Molva) a časom 26:19 min porazila o 23 s (26:42 min) výbornú žiačku Adélou VESELKOVÚ, 06, SAK Rumburk (Tr. Dušok) vo farbách AC Turnov; tú v cieli takmer dostihla dorastenka Katka NEDVÍDKOVÁ, 04, AC Rumburk (tréner M. Nedvídek), jej čas bol 26:45 min. Štvrté miesto vybojovala za 27:53 min ďalšia žiačka Adéla PITTNEROVÁ,06, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE (trénerka K. Maternová), tiež hosťujúci za AC Turnov, piaty s odstupom viac ako minútu najlepšia veteránka Lenka BOROVIČKOVÁ, 73, SK Nové Mesto nad Metují (29:08 min) a prekvapivo šiesta skončila dorastenka Tereza MRÁZKOVÁ, 04, Atletika Poruba ( tréner K. Ketner), hosťujúci za Atletiku Havířov, časom 29:16 min. Za zmienku stojí úspešný debut žiačky Anety Otradovské, 08, SAK Rumburk (tréner M. Dušek), ktorá došla ako desiata za 32:09 min. Najstaršia v cieli bola Alena SVITÁKOVÁ, 1966, AC Česká Lípa (21 za 40:57 min).

NedvídakMužom na 5 km v druhej lige (31) podľa očakávania dominoval tradičný súboj veterána Martina NEDVIEDKA, 75, AC Rumburk (sám tréner) s Rastislavom KOLÁROM, 87, SK Hranice (tréner P. Brandejský); tentoraz sa Kolář po treťom km súperovi vzdialil av cieli si časom 22:35 min vytvoril nový osobný rekord. Nedvídek skončil na druhom mieste za 22:52 min s viac ako dvojminútovým náskokom (25:06 min) na tretieho, svojho klubového partnera Michala ŠANDERA, 76, AC Rumburk, ktorý sa tento rok sústreďuje na dlhé behy. Štvrté miesto v čase 26:18 min vybojoval nádejný žiak Matěj PITÁK, 07, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE (trénerka K. Maternová) pred skúseným príležitostným chodcom, bežcom Martinom ŽEŽULKOU, 95, TJ Stodulky Praha (26:27 min) a úspešným veteránom Jozefom Smolom, 64, SMOLA CHUZE Praha, hosťujúcim za AC Rumburk (26:54). Pod 28 minút zašli na ďalších miestach dorastenec Albert KUKLA, 05, SK Jeseniova (tréner V. Molva) - 27:37 min, známy veterán Tomáš GÖRNER, 51, Atletika Klatovy - 27:38 min, bývalý juniorský reprezentant, teraz veterán Marek , 76, AC Rumburk - 27:50 min a bývalý mládežnícky medailista Filip KAŠŤOVSKÝ, 01, Atletika Poruba (tréner K. Ketner), hosťujúci za Atletiku Havířov - 27:58 min. Úspešný tréner chodkýň Josef NEJEZCHLEBA, 57, si po odmlke niekoľkých rokov vyskúšal chodecký závod a došiel ako 21. za 32:40 min. Najstaršími pretekármi boli Ján ZAJÍC, Hviezda Pardubice (23. za 33:53 min) a Adrien SEHNAL, SC Radotín (25. za 34:22 min), obaja ročník narodenia 1953.

Závod na 10 km žien pre extraligu a I. ligu (24)  bol od štartu súbojom mladých slovenských chodkýň s časom pod 50 min, ktorý zdolali. V poslednej tretine pretekov unikla skúsenejšia Hana BURZALOVÁ, 00, hosťujúca za AK Olymp Brno, a zvíťazila v čase 49:04 min; druhá Terézia KURUCOVÁ, SK ŠOG Nitra (tréner P. Mečiar, ktorý bol aj prvým trénerom olympijského víťaza Mateja Tótha) si podstatne vylepšila osobný rekord na 49:38 min. Najlepšia z ČR na treťom mieste bola minuloročná juniorská medailistka Michaela BAKLÍKOVÁ, 01, AK ŠKODA Plzeň (trénuje ju v Opave olympionik Jiří Malysa) za 58:36 min; len s malým odstupom za ňou došla veteránka Jana VILDOVÁ, 79, TJ VTŽ Chomutov (tréner M. Brůžek) v čase 58:55 min, piata dorastenka Lucia KRINVALDOVÁ, 05, AC Mladá Boleslav (tréner J. Prückner) išla už 60:23 min) a šieste miesto vybojovala úspešná veteránka Martina NETOLICKÁ, 82, AC Slovan Liberec (62:10 min). Najstaršia na štarte bola vedúca a trénerka oddielu Orol Vyškov Anna MÁLKOVÁ, 1963 (13. za 68:09 min), hosťujúca za AC Moravská Slavia Brno. Trochu zaujímavostí: na siedmom mieste došla so sadrou na zlomenom predlaktí veteránka Lenka SLABÁKOVÁ (63:03 min) a na 12. mieste za 67:15 min v prvom chodeckom štarte po 7 rokoch bývalá mládežnícka medailistka Veronika SIEBELTOVÁ, 96 TJ (tréner J. Nejezchleba), po chodeckej kariére špecialistka na 3 000 m prekážok (tento rok strieborná na MČR!).

ŠandyPretekov mužov na 10 km pre extraligu a I. ligu (30) bezkonkurenčne kraľoval Dominik ČERNÝ, 97, ŠK Dukla Banská Bystrica (tréner M. Škarba), ktorý tento rok bol aj kandidátom účasti na OH v Tokiu (20 km vie okolo 1:25 hodín). Časom 42:20 min si vylepšil tohtoročný najlepší výkon a predviedol, ako chodia pretekári usilujúci sa o zaradenie do aspoň nižšej európskej úrovne. Boj o poradie ďaleko za ním zviedla od štartu trojice Tomáš GDULA, 97, Hviezda Pardubice (na rozdiel od brata olympionika trénuje amatérsky), víťaz 5 km Rostislav KOLÁŘ, 87 (testoval svoju tempovú vytrvalosť) a Karel KETNER, 90, Atle za SSK Vítkovice, trojnásobný majster SR na 20 km, teraz už predovšetkým tréner. Prvý odpadol Ketner av posledných kilometroch sa osamostatnil Gdula (časom 49:10 min podľahol na posledných 300 m prvej žene), unavený Kolář zašiel 49:38 min; štvrtý bol slovenský dorastenec Filip KRESTIANKO, 05, ŠK BCF Dukla Banská Bystrica (tréner J. Benčík) za 51:03 min pred Ketnerom (51:06 min) a veteránom Filipom HEJKRLÍKOM, 79, AC Ústí nad Labem (51:08 min) . Vysokú výkonnosť a správnu techniku ​​si aj po 60. roku veku udržuje bývalý reprezentant Miloslav LAPKA, 57, z Českých Budějovíc (siedmy za 51:21 min), ôsmy došiel za 53:17 min Alexander MALYSA, 97, VSK Univerzita Brno (tréner Malysa), deviaty Vojtech AMBROŽ, 91, SK Nové Mesto nad Metují (tréner D. Šnajdr) - 53:29 min a desiaty junior Daniel BALICZ, 02, AC Mladá Boleslav, tréner J. Prückner) - 53:51 min. Na 14. mieste si v tréningovom tempe vyskúšal 10 km trať dorastenec Tomáš ENDRŠT, 05, USK Praha (tréner P. Brandejský) - 59:42 min, 15. miesto obsadil minuloročný veteránsky majster sveta kategórie M65 Miroslav FLIEGL,54 PSK Olymp hosťujúci za AC Domažlice (60:37 min - po dlhšej prestávke spôsobenej zranením nie je ešte v obvyklej forme). Najstarším pretekárom na štarte bol 79-ročný trebíčsky veterán Stanislav Marek. Výsledky závodu sú k dispozícii na www.sportovniservis.cz a www.atletika.cz.

Marek BlažekTretie ligové kolo sa koná v sobotu 7.8.2021 v Brne, usporiadateľ AC Moravská Slavia Brno, trať 5 000 a 10 000 m na dráhe. Rozpis je už na webovej stránke ČAS - www.atletika.cz úsek termínovka.