ELÍŠKA MARTÍNKOVÁ SI DOŠLA V TALLINNE PRE STRIEBRO!!!! Blahoželáme!!!! JARDA MORÁVOK SI DOŠEL PRE 11.MIESTO.

V chodeckom závode na 10 000 métov junioriek na dráhe vybojovala Eliška Martínková STRIEBRO v osobnom rekorde 46:23.74. Parádny výsledok!!! Klára Hlaváčová došla na 24.mieste za 53:05.77.

u20tallinn215 StrednáEliška Martínková sa ujala tempa hneď od začiatku pretekov a postupne jej odpadala jedna súperka za druhú. Až v priebehu tretieho kilometra ju na čele vystriedal niekto iný. V ten moment však už vedúca skupinka čítala len štyri pretekárky. S našou reprezentantkou sa držali iba Rusky Julia Khalilová s Jekaterinou Petrovovou a Ukrajinka Valeria Šolomitská. Martínková bola aj naďalej veľmi aktívna, vďaka čomu stratila kontakt Šolomitská az boja o cenné kovy tak vypadla. Rovnaký osud postihol o niekoľko okruhov neskôr aj Petrovovú. Po piatom kilometri tak s Martínkovou išla už iba Khalilová. Netrvalo však dlho a zverenkyňa trénerky Kataríny Čermákovej bola už na čele osamotená a kráčala v ústrety životnému úspechu. Ako však smerovali preteky k svojmu záveru, dostala Eliška druhý výstražný terčík a musela byť opatrnejšia. To využila Khalilová a na Martínkovú sa dotiahla. Kilometer pred cieľom potom nastúpila. Tento nástup ešte Eliška dokázala zachytiť. O víťazke sa tak rozhodlo v podstate až v záverečnom okruhu, kde už bol nástup Rusky úspešný a Julia Khalilová si tak došla pre titul majsterky Európy v tohtoročnom najlepšom európskom výkone roku 46:14.21. Eliška Martínková sa mohla tešiť nielen zo striebornej medaily, ale aj výrazne vylepšeného osobného rekordu na dráhovej desiatke 46:23.74, ktorým sa radí na tretie miesto historických národných tabuliek v tejto disciplíne za sestry Drahotovy, na ich medailové úspechy z mládežníckych šampionátov teraz. Stupňovaným tempom si došla pre bronz v čase 46:32.14 Francúzka Maële Biré-Heslouisová. Druhá česká zástupkyňa Klára Hlaváčová dokončila preteky na 24. mieste v čase 53:05.77.

V chodeckom závode na 10 000 metrov juniorov obsadil Jaromír Morávek jedenástu priečku v osobnom rekorde 44:12.17. Adam Zajíček došiel na 20.mieste taktiež v osobnom rekrode 45:27.15.

u20tallinn493 StrednáV chodeckom závode na 10 000 metrov nás reprezentovali dvaja borci. Aktívnejší bol Jaromír Morávek, ktorý sa krátko po treťom kilometri dokonca odhodlal k nástupu a dva okruhy šiel na čele. Čoskoro bol však dostihnutý. Odvtedy diktovali tempo v ďalších kilometroch výhradne tureckí pretekári. V polovici pretekov začal Morávek strácať kontakt s vedúcou skupinou. Druhý český zástupca Adam Zajíček bol potom za ním o ďalších zhruba 50 metrov späť. Na čele medzitým Turky vystriedali Taliani a Španieli. O zásadný únik sa postaral práve jeden z reprezentantov z Pyrenejského polostrova Paul McGrath, ktorý začal postupne svoj náskok na zvyšok súperov zvyšovať. To sa však jeho prenasledovateľom nepáčilo a vydali sa na stíhaciu jazdu. Vo chvíli, keď to McGrath pocítil, opäť pritlačil na pílu, čo bol rozhodujúci okamih. V záverečných okruhoch si tak už v pokoji šiel pre titul európskeho šampióna. Cieľom prešiel víťazne v čase 42:32.19. Na striebornej pozícii finišoval Turek Mert Kahraman za 42:37.83 a bronz získal vďaka skvelému záveru Rus Dmitri Gramačkov (42.39.25). Jaromír Morávek si z Tallinnu odvezie jedenáste miesto a osobák na dráhovej desiatke 44:12.17, ktorým sa v českých historických juniorských tabuľkách radí na deviatu priečku. Adam Zajíček dokončil závod ako dvadsiaty za 45:27.15. Aj u neho sa jedná o osobný rekord v chodeckom závode na 10 000 metrov na dráhe.