ELÍŠKA MARTÍNKOVÁ V NOVOM OSOBNOM REKORDE 45:44 OVLÁDLA ZÁVOD NA 10KM JUNIOREK SYSTÉMOM ŠTART-CIEĽ!!! ZÁROVEŇ ČESKEJ JUNIORKY BRONZOVEJ V TÍMOVEJ SÚŤAŽI!!! JAROMÍR MORÁVOK SEDEM SEKÚD OD BRONZU V NOVOM OSOBNOM REKORDE 42:27 NA 10KM JUNIOROV S LIMITEM NA MS JUNIOROV!!! VEĽKÁ GRATULÁCIA!!!

MARTÍNKOVÁ A MORÁVOK SÚ TAK MOMENTÁLNE NAJVÄČŠÍMI JUNIORSKÝMI NÁDEJMI ČESKEJ CHÔDZE PO FAMÓZNEJ ÉRE ANEŽKY DRAHOTOVEJ.

IMG 0028 VeľkýEliška Martínková v novom osobnom rekorde 45:44 ovládla spôsobom štart-cieľ desaťkilometrovú trať junioriek!. V rámci majstrovstiev Európy družstiev (predtým Európskeho pohára) je vôbec prvou Češkou, ktorá kedy získala zlato! Veľká gratulácia!

Organizátorská krajina sa dočkala primátu v závode junioriek na 10 kilometrov. Jeho neohrozenou vládkyňou sa stala Eliška Martínková, Ktorá zvíťazila štýlom štart-cieľ. Už v polovici trate mala na vedúcej pozícii náskok viac ako jednej minúty na najbližšiu prenasledovateľku, ktorou bola Bieloruska Lisaveta Hryškevičová. Tá skončila nakoniec až šiesta, v cieli potom Martínková nadelila Portugalke Adriane Viveirosovej minútu a 15 sekúnd, keď si vylepšila osobný rekord o šesť sekúnd na 45:46 a môže sa tešiť na svoje štarty na majstrovstvách sveta aj Európy juniorov. Strieborná Viveirosová zašla 47:01. Bronzová Francúzka Maële Biré-Heslouisová bola späť o štyri sekundy (NR 47:05). Klára Hlaváčová skončila štrnásta za 51:35 a Jana Žigmundová dokončila preteky na sedemnástej pozícii v čase 53:13. České juniorky sa mohli radovať z tímového bronzu, keď našli premožiteľky iba v chodkyniach z Portugalska a Francúzska.

Do závodu juniorov na 10 kilometrov odštartovalo 19 borcov. Jediným českým zástupcom bol Jaromír Morávek, Ktorý šiel do tohto zápasu s jasným cieľom, a to bolo splnenie limitu pre štart na majstrovstvách sveta juniorov v kenskom Nairobi. Na to však potreboval výrazne zlepšiť svoje osobné maximum. Náš reprezentant sa takmer do polovice trate držal vedúcej skupinky, v ktorej diktovali tempo Španieli a jeho medzičas na päťke 21:00 dával nádeje na pokorenie vytúženého nominačného štandardu. Dva kilometre pred cieľom figuroval Morávek na priebežnej šiestej pozícii s štyridsaťpäť sekundovou stratou na čelo, avšak v poslednom okruhu ešte zabojoval a dostal sa pred Taliana Gambu. Finišoval tak na piatom mieste v čase 42:27, čo pre neho znamenalo nielen vylepšenie osobného rekordu jednu minútu a 28 sekúnd, ale aj pohodlné zdolanie limitu pre štart v Nairobi. Preteku dominovali Španieli. V kariérnom maximum 41:35 zvíťazil Jose Luis Hidalgo pred svojim krajanom Paulom McGrathom (41:51). Stalo sa tak potom, čo bol Francúz Dimitri Durand z prvého miesta penalizovaný minútou pre porušenie pravidiel v poslednom kole (konečný čas 42:26). Na stupne víťazov tak Španielov odprevadil Turek Serhat Güngör (42:20). Morávkovi nakoniec na umiestnenie na pódiu schádzalo len sedem sekúnd, na štvrtého Duranda jediná sekunda. V súťaži družstiev jasne vládli Španieli pred Francúzskom a Tureckom.

IMG 0017 VeľkýZávod žien na 35 kilometrov bol dlho v réžii skúsenej Talianky Eleonory Giorgiovej. Tá sa vydala do čela hneď po štarte a veľmi skoro si vybudovala výrazný náskok. Ten robil na desiatom kilometri už takmer minútu. Tereza Ďurdiaková sa v tom momente pohybovala na priebežnej piatej priečke as medzičasom 49:29 mala dvadsaťsekundový náskok na plán, ktorým bolo splnenie áčkového limitu pre štart na majstrovstvách sveta, ktoré hostia v budúcom roku americké Eugene. V ďalších desiatich kilometroch však vedúci pretekárku aj našej reprezentantke začali dochádzať sily. Krátko pred métou dvadsiateho kilometra prišla Giorgiová o vedenie, keď sa pred ňu dostala Grékyňa Antigoni Drisbiotiová. Ďurdiaková tiež výrazne spomalila a prepadla sa na desiate miesto. V tom momente jej už limit pre MS unikal. Drisbiotiová rozhodla o svojom triumfe medzi 20. a 30. kilometrom, kedy postupne svoj náskok na čele zvyšovala. Oproti tomu Giorgiová si musela odpykať dvojminútovú penalizáciu za tri červené terčíky a medzitým sa pred ňu dostali Španielka Maria Juárezová a tiež Naděžda Daražuková. Napriek tomu sa jej podarilo chytiť druhý dych av záverečných piatich kilometroch svojim súperkám atak vrátila. Grékyňa Antigoni Drisbiotiová si medzitým v pokoji došla pre svoje prvé veľké víťazstvo v čase 2:49:55. Eleonora Giorgiová získala striebro za 2:51:05.

Skvelým finišom potom získala bronz jej krajanka Lidia Barcellaová (2:51:50) (na fotke), tréner Renato Cortinovis! Lidia sa už niekoľkokrát zúčastnila Pražskej chodeckej hodinovky a jej tréner Renato Cortinovis je bývalým súperom a teraz veľkým kamarátom Jozefa Smolu najmä zo závodu na 100km chôdze Riverra-Mezzovico v roku 1990....

Tereza Ďurdiaková obsadila s časom 2:57:08 deviate miesto. V tímovom súboji boli najlepšie Talianky pred Grékyňami a Bieloruskami.

IMG 0045 VeľkýPriebeh ženskej dvadsiatky mal až do svojej polovice v podstate rovnaký scenár, keď vedúca skupinka mala desať pretekárok a nechýbala v nej žiadna z favoritiek. Silné zastúpenie mali reprezentácie Španielska a Ukrajiny, ktoré mali v tom momente v hre o najvyššie priečky hneď tri chodkyne. O prvý dôležitý nástup sa na 13. kilometri postarala obhajkyňa víťazstva z poděbradského európskeho pohára z roku 2017 Talianka Antonella Palmisanová. Ten mal za následok výrazné zredukovanie počtu pretekárok na čele. Jej tempo dokázalo totiž akceptovať iba trio španielskych súperiek. Ako prvá z nich odpadla Raquel Gonzalesová. Maria Pérezová a Laura Garcia-Carová držali naďalej s Taliankou krok. Tá však druhýkrát svojim rivalkám nastúpila v priebehu 18. kilometra a na tento atak už Španielky nedokázali odpovedať. V posledných dvoch okruhoch potom Palmisanová svoje tempo ešte vystupňovala a odmenou jej nebola len obhajoba štyri roky starého triumfu, ale aj nový traťový rekord 1:27:42. Bola o štyri sekundy rýchlejšia ako Eleonora Giorgiová pred dvoma rokmi na mítingu Poděbrady Walking. Striebro patrí za výkon 1:28:03 Márii Pérezovej a tretí cenný kov na kontinentálnom chodeckom súboji družstiev v rade získala bronzová Laura Garcia-Carová za 1:28:07. Súťaži družstiev jasne dominovali Španielky pred Ukrajinkami a Taliankami.

Na rovnakej dištancii mužov rozišiel závod veľmi odvážne turecký rekordman Salih Korkmaz. Veľmi skoro si vypracoval približne dvadsaťsekundový náskok na desaťčlennú skupinu prenasledovateľov a ten držal až do polovice trate. To sa však príliš nepáčilo obhajcovi titulu z pred dvoch rokov Perseovi Karlströmovi, ktorý sa spoločne s dvojicou Španielov Alvarom Martinom a Diegom Garciom vydal na stíhaciu jazdu, ktorá bola úspešná. Na trinástom kilometri bol Korkmaz dostihnutý a naďalej už sa poradím iba prepadal. Dva kilometre pred cieľom potom už boli v boji o víťazstvo iba Karlström a Martin. Tento stav však vydržal len niekoľko sto metrov. Potom Švéd zaradil ďalší rýchlostný stupeň a mieril za triumfom, ktorý ozdobil kvalitným časom 1:18:54. Druhýkrát za sebou ovládol túto súťaž a po niekoľkých mesiacoch sa mohol tešiť z ďalšieho poděbradského primátu. Na jeseň tu bol totiž najrýchlejší v rámci mítingu Poděbrady Walking. Alvaro Martin si dokráčal pre striebro za 1:19:14. Päť sekúnd naňho stratil bronzový krajan Diego Garcia (1:19:19), ktorý zopakoval bronz z Alytusu. Z dvojice českých reprezentantov sa viedlo lepšie Vítu Hlaváčovi, ktorý dokončil preteky na 39. mieste v čase 1:27:42. Lukáš Gdula došiel ako štyridsaťtri z 1:30:57. A ten tretí vzadu Martin Nedvídek, ktorý sa nepochopiteľne nezmestil do nominácie (podrobnejšie o tom píšeme v minulých článkoch) českého družstva pre ME, nakoniec došiel na 46.mieste v čase 1:34:19!, neďaleko za Lukášom Gdulom. ...holt limit je limit a sedliacky ľudský rozum alebo snáď niečo iné? zostal tentoraz niekde asi u sedliakov pri Chlumci. SR tak nevytvorilo družstvo. V celkovom hodnotení družstiev vyhrali Španieli pred Talianmi a Nemcami.

IMG 0165 VeľkýNa mužskej päťdesiatke to dlho vyzeralo na suverénnu jazdu Nemca Karla Junghannssa, ktorý sa od svojich súperov odpútal hneď po štarte a na 30. kilometri mal na zvyšok štartového poľa náskok minúty a pol. Postupne sa však jeho náskok začal rapídne znižovať a na 44. kilometri už mal závod nového vedúceho chodca, ktorým bol Španiel Marc Tur. Päť kilometrov pred cieľom sa potom výrazne zúžil počet kandidátov na ďalšie cenné kovy, o ktoré si to mali rozdať Fín Aleksi Ojala, Nemec Nathaniel Seiler a Talian Andrea Agrusti. Naopak Junghannss sa naďalej prepadal. Marc Tur si nakoniec prišiel pre víťazstvo v novom osobnom rekorde 3:47:40. V boji o ďalšie medaily bol potom najúspešnejší strieborný Aleksi Ojala (3:48:25). Andrea Augusto vybojoval bronz za 3:49:52. Všetci traja medailisti pokorili ostrý kvalifikačný limit pre olympijské hry v Tokiu. Tímové meranie síl vyšlo najlepšie Talianom, ktoré v ďalšom poradí nasledovali Nemci a Ukrajinci.