DUDINCE, 20.MARCE 2021 - FANTASTICKÁ SOBOTA PRE CELÚ ČESKÚ CHÔDZU!!! VŠETCI SLOVENSKÝ chodcov a chodkyňa podal mimoriadny výkon - nadovšetko VŠAK vyčnieva splnené OLYMPIJSKÝ SEN A LIMIT Tereza ĎURDIAKOVÉ NA 20 KM CHÔDZA PO ABSOLÚTNE famóznym VÝKONU 1: 30: 52hod - LEN DVE ČESKÉ chodkyňa dokázal ÍSŤ V MINULOSTI TÚTO trať rýchlejšie ..... .

dudince5dudince4Jubilejný 40. ročník Dudinskej 50 bol veľmi úspešný pre slovenských reprezentantov. Tereza Ďurdiaková si prišla pre olympijský limit. Premiérový majstrovský titul na päťdesiatke získal Vít Hlaváč. Hneď tri juniorské nádeje sa kvalifikovali na európsky šampionát svojej kategórie.

Iba rok špeciálnej chodeckej prípravy stačil Teréze Ďurdiakovej na splnenie ostrého olympijského limitu, ktorý jej zaisťuje štart na tohtoročných hrách v Tokiu. Bývala akvabela a vytrvalkyňa, ktorá sa pripravuje pod vedením trénera Iva Pitáka, prekvapila už pri jesennom mítingu Poděbrady Walking, kde porazila Anežku Drahotovú a získala svoj prvý majstrovský titul na trati 20 kilometrov v čase 1:33:54. Už vtedy sa netajila tým, že jej cieľom pre budúce preteky bude splnenie limitu pre Tokio av Dudinciach hodnotu 1:31 vskutku pokorila, keď prešla cieľom ako piata v čase 1:30:52. Osobák z Poděbrad si tak vylepšila o viac ako tri minúty a zaradila sa na tretie miesto českých historických tabuliek za Anežku Drahotovú a Barboru Dibelkovú. Preteky boli jasnou mexickou záležitosťou, pretože kompletné stupne víťazov obsadili práve reprezentantky tejto krajiny. Zvíťazila Valeria Ortuňová za 1:29:11 pred krajankami Ilsa Ariadnou Guerrerovou (1:29:33) a Alegnou Gonzalesovou (1:30:08). Pred Ďurdiakovou sa vošla ešte štvrtá Marya Carolina Perezová z Guatemaly (1:30:27).

V rámci mužského závodu na 50 kilometrov prebehli aj majstrovstvá Českej republiky mužov na tejto dištancii. V očakávanom súboji o zlato medzi šesťnásobným šampiónom Lukášom Gdulom a mladým vyzývateľom Vítom Hlaváčom bol úspešnejší druhý menovaný. Hlaváč si s traťou poradil vo veľkom osobnom rekorde 3:52:54 a mohol sa tak radovať z premiérového majstrovského titulu na chodeckej päťdesiatke. Doteraz šiel túto trať iba raz, keď si pred dvoma rokmi práve v Dudinciach pripísal výkon 4:30:46. Vítek sa razom vyhúpol v našich národných historických štatistikách na štvrté miesto za trojicu Miloš Holuša, Ivo Piták a Hubert Sonnek. Lukáš Gdula bral po šiestich zlatých tentoraz striebro, ale čas 3:56:06 je jeho druhým najlepším v kariére. Trénerom oboch borcov je Ivo Piták. Bronzovým mužom majstrovských pretekov bol v čase 4:35:59 Martin Nedvídek.

Celkovým víťazom sa stal Guatemalec Bernardo Barrondo, ktorý suverénne triumfoval za 3:47:01. Druhý Litevec Artur Mastianica naňho stratil časom 3:48:24 viac ako minútu. Tretí skončil ďalší reprezentant Guatemaly Luis Angel Sanchez (3:48:56). Olympijský kvalifikačný limit 3:50 pokorilo celkom sedem chodcov.

Darilo sa tiež našej chodeckej mladosti. Eliška Martínková vyhrala závod junioriek vo veľkom osobáku 45:52, ktorým sa radí na tretie miesto historických českých tabuliek tejto kategórie za sestry Drahotovy. V rovnakej kategórii chlapcov došiel Jaromír Morávek tretí za 44:12 a Adam Zajíček finišoval hneď za ním v čase 44:26. Všetci traja menovaní vyhoveli svojimi výkonmi nominačným požiadavkám pre štart na majstrovstvách Európy juniorov v estónskom Talline.

V pretekoch mužov na 20 kilometrov zvíťazil Mexičan Andres Nunez v čase 1:19:54 pred svojim reprezentačným kolegom Noelom Almazánom (1:20:23) a kolumbijským svetovým šampiónom z roku 2017 Eiderom Avelarom (1:20:24). Olympijský limit 1:21 splnilo šesť pretekárov.

Dudinská päťdesiatka medzinárodný závod v chôdzi a MČR na 50km chôdze:

1. B. Barrondo (Guat.) 3:47:01, 2. Mastianica (Lit.) 3:48:24, 3. L. Á. Sánchez (Guat.) 3:48:56, ...12. Hlaváč 3:52:54, 18. Gdula 3:56:06, 38. Nedvídok (všetci ČR) 4:35:59.

MČR: 1. Hlaváč (Kladno) 3:52:54, 2. Gdula (Pardubice) 3:56:06, 3. Nedvídek (Rumburk) 4:35:59.