06/03/2021 Antalya (TUR): SLOVENSKÉ CHODKYNE ÚSPEŠNÉ V ANTALYI, RAGASOVÁ A DEVALDOVÁ SPLNILI LIMIT NA JUNIORSKÉ MS

07/03/2021 Grottaglie (ITA): Federico Tontodonati 1 a Eleonora Anna Giorgi 20 majstrami Talianska v chôdzi na 12km

V Európe začala cez uplynulý víkend vonkajšia chodecká sezóna národnými majstrovstvami Turecka v Antalyi a Talianska v Grottaglie.

Majstrovstvá Turecka - Antalya 50km, 20km, 10km, 5km:

Slovenskí mladí chodci si výborne počínali na otvorených majstrovstvách Turecka v chôdzi v letovisku Antalya. Dubničanka Alžbeta Ragasová obsadila v závode junioriek 2. miesto v osobnom rekrode 48:55 min a splnila limit (50:30) na tohtoročné augustové (17. - 22. 8.) juniorské majstrovstvá sveta. 18 ročná zverenkyňa Jozefa Pavelku si svoje doterajšie maximum 49:51 min z minuloročného júnového mítingu v Banskej Bystrici zlepšila o 56 sekúnd. V Antalyi ju predbehla iba bieloruská reprezentantka Jelizaveta Griškevičová (48:34). Z osobného rekordu 50:15 min (doteraz 52:37 v Borskom Mikuláši 2020), splneného limitu na MSJ a tretie priečky sa radovala v sobotu Karin Devaldová, zverenkyňa Henriety Rusnákovej v Slávii TU Košice. Jej klubová kolegyňa Stanislava Hakulinová obsadila na tureckom šampionáte 6. miesto v osobnom maxime 52:57, z predchádzajúceho stiahla takmer tri minúty.

V závode mužov na 20 km skončil Daniel Kováč (ŠK ŠOG Nitra) na 15. mieste výkonom 1:31:42 h. Bola to jeho prvá súťažná dvadsiatka. „Škoda, že svoje úsilie nedotiahol do konca, pretože na 15. kilometri ešte šliapal na limit 1:30:00 h na letné ME do 23 rokov v Bergene. Potom ho chytila ​​kríza a výrazne spomalil.“ informoval Kováčov tréner Peter Mečiar. Mužskú dvadsiatku v Antalyi vyhral v tureckom rekorde 1:18:42 h Salih Korkmaz pred ukrajinskou dvojicou Eduard Zabuženko (1:19:29) - Ivan Losev (1:20:46).

ANTALYA (TUR) - KOMPLETNÉ VÝSLEDKY

07032021715Grottagli 2021Mar07 1Majstrovstvá Talianska - Grottaglie 20km, 15km, 10km:

Majsterka Talianska v chôdzi na 20km sa stala Anna Eleonora di GIORGI vynikajúcim výkonom 1:28:39, aj strieborná Valentina TRAPLETTI  1:29:58 sa dostala pod 1:30hod, a bronzová Maria Vittoria BECCCHETTI 1:30:05hod, tesne atakovala hranicu európskej extratriedy 1:30hod. V mužskej dvadsiatke získal titul Federico TONTODONATI 1:20:12. ktorý jkao jediný atakoval hranicu svetovej extratriedy 1:20:00. Na druhej priečke strieborný Matteo GIUPPONI 1.21:46 stratil na víťaza priepastných takmer 1,5 minúty a tretí v poradí bronzový Fransesco FORTUNATO 1:23:15 stratil ďalších 1,5 minúty na druhého.