Chodecká kométa Ďurdiaková porazila Drahotovú a je majsterkou SR! Hlaváča zabrzdil trest a tak majstra SR obhájil Gdula.

CELKOVÉ VÝSLEDKY

FOTODOKUMENTÁCIA:    Mládež a veteráni      ženy       slizovitý

DSC0679Tereza Ďurdiaková porazila Anežku Drahotovú a vo svojej premiérovej chodeckej sezóne sa v sobotu stala majsterkou Českej republiky na 20 kilometrov. V absolútnom poradí pretekov na medzinárodnom mítingu Poděbrady Walking bola piata, vyhrala Talianka Antonella Palmisanová. Úradujúca vicemajsterka Európy Drahotová na menej skúsenú českú kolegyňu stratila päť sekúnd a skončila celkovo šiesta. Mužský závod vyhral favorizovaný Švéd Perseus Karlström (1:19:43), bronzový medailista z minuloročných majstrovstiev sveta. Šiesty domáci titul na dvadsiatke získal Lukáš Gdula, ktorý v čase 1:27:07 obsadil celkovo sedemnástu priečku.

Ďurdiaková titul nečakala

Dvadsaťdeväťročná Ďurdiaková, ktorá je dvojnásobnou medailistkou z maratónskych majstrovstiev SR, Drahotovú porazila už 9. augusta v Rumburku pri dráhových pretekoch na 20 000 metrov. Dnes sa obe držali väčšinu trate spoločne a rozhodovalo sa v záverečnom kilometrovom okruhu. Tam bola rýchlejšia Ďurdiaková, ktorá získala titul v čase 1:33:54. "Pre mňa samotnú to bolo nečakané. K chôdzi som sa dostala náhodou, že som bola zranená, chcela som to skúsiť. Čím viac som sa dostávala do tej techniky, tým viac ma to bavilo a teraz je to pre mňa oveľa príjemnejšie ako beh, povedala v priamom prenose na zväzovom facebooku. Drahotová, ktorej koronavírus zmaril prakticky všetky tohtoročné plány a skomplikoval jej prípravu s novým austrálskym trénerom Brentom Vallancom, pripustila, že nie je v špičkovej forme. "Ja určite viem, kde sú moje limity. Čas pre mňa nie je sklamaním, takto som to plánovala. Ale nebudem klamať, samozrejme ma mrzí, že som český titul neobhájila," povedala päťnásobná česká šampiónka s osobným rekordom 1:26:53.

Pre olympijský limit si v daždivých Poděbradoch došla bronzová medailistka z majstrovstiev sveta 2017 Palmisanová, ktorá víťazstvom nadviazala na tunajší triumf v Európskom pohári v roku 2017. Výkonom 1:28:40 splnila požiadavku medzinárodnej federácie o viac ako dve minúty. Pod limit 1:31:00 sa dostali ešte druhá Brazílka Erica de Senová (1:29:14) a tretia Glenda Morejónová z Ekvádoru (1:29:32).

Podobrady 1 27Hlaváča zabrzdil trest

Blízko k prvému českému titulu bol aj dvadsaťtriročný Vít Hlaváč, ktorý po pätnástich kilometroch nastúpil skúsenejšiemu Gdulovi. Potom ale musel kvôli varovaniam absolvovať dvojminútový trest. "Skoro všetky terčíky som dostal hneď na začiatku. Mal som trochu problém sa usadiť v tom štýle a rýchlosti, aby sa to rozhodcom páčilo. Na tej šestnástke som cítil silu, chcel som ísť na osobák. Bez tých dvoch minút by to bol asi o 40 sekúnd osobák," povzdychol si krátko po tom, čo prešiel cieľom za 1:28:21. Pri pobyte v trestnom území sa pred neho dostal Gdula, ktorý od roku 2014 na dvadsiatke prehral na MČR len raz. Dnes zvíťazil o minútu a štrnásť sekúnd. "Vítek bol dnes silnejší ako ja, ale bohužiaľ skončil na dve minúty v penalty zóne. Tam som ho predišiel a už ma nedohnal. Čas je to relatívne solídny, pretože tento rok bola príprava ovplyvnená koronou a zdravotnými problémami. Je to dobrý základ na päťdesiatku, uviedol dvadsaťdeväťročný chodec, pre ktorého je päťdesiatka hlavná trať.