Vynikajúce výkony a opätovné zlepšenie osobných rekordov až 17 ročného Jaroslava Morávka 46:30 min a Terezy Ďurdiakovej 49:18 v chôdzi na 10 km v daždivých Miloviciach. Tým si obaja celkom jasne hovoria o reprezentačný dres!!! Bravo! Bravo! Bravo! Neuveriteľný dvojzávod Martina Nedvídka.

Za ideálneho vytrvaleckého počasia 15°C, drobný dážď, na nie na príliš ideálnej obrátkovej trati (2x otočka okolo kovových plôtikov v každom kole...) si ešte len sedemnásťročný JAROSLAV MORÁVOK zo SMOLA CHÔDZE PRAHA na 10km trati opäť zlepšil osobný rekord výborným výkonom 46:30min. Taktiež TEREZA ĎURDIAKOVÁ si na tej istej trati vylepšila osobný rekord výborným výkonom 49:18min. Obaja si tak veľmi zreteľne hovoria o reprezentačný dres pri tohtoročnom MU PODEBRADY WALKING (10. októbra 2020). Na 5km predviedli taktiež juniorky výborné výkony a osobné rekordy, víťazná  ELÍŠKA MARTÍNKOVÁ 23:26min a tretí v poradí JANA ZIKMUNDOVÁ 25:15min. Zaujímavosťou pretekov bol dvojštart Masters pretekára MARTINA NEDVIEDKA z AC Rumburk, ktorý najprv zvíťazil na 5km trati výborným výkonom 22:57, aby o púhych polhodinky neskôr vyrazil aj na štart hlavných pretekov na 10km, v ktorom vybojoval celkové 5.miesto výkonom 46:45min. V 45-tich rokoch niečo neuveriteľné!!! Teraz hlavne vydržať až do hlavného októbrového závodného bloku. Prvýkrát sa v drese SMOLA CHÔDZE PRAHA predstavil aj známy nemecký chodecký analytik UDO SCHAEFFER, Ktorý mal na 5km trati po 1.km veľké problémy s dýchaním, a bol tak vôbec rád, že závod dokončil.

DSC0292DSC0069

DSC0568Komentár Mudr. Petra Brandejského:

Prvé tohtoročné preteky na okruhu boli súčasne prvým kolom chodeckej časti extraligy, I. a II. ligy. Prebehol za trvalého dažďa, ktorý na jednej strane bol nepríjemný, ale pri teplote 15-18 st. C boli vhodné podmienky pre vytrvalostné výkony. Za úspešného usporiadateľstva klubu NSK Športová chôdza Praha a mesta Milovice (riaditeľ závodu bývalý olympionik Tomáš Kratochvíl) sa zišlo celkom 109 štartujúcich (z toho 46 veteránov od 35 rokov, 52 žien a 57 mužov), 98 z Českej republiky (21 z Mora úplne pretekári sliezskych klubov) a 11 zo zahraničia (9 zo Slovenska, 2 z Nemecka). V najmladších kategóriách bolo 5 štartujúcich; v dievčatách na 1 km (2) zvíťazila Šárka Lepltová,08, Spartak Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE, za 6:28 min, 2 km dievčat (2) ovládla Karolína Petrášová, 08, AK Borský Sv. Jur, za 13:52 min a 2 km chlapcov (1) Vojtech Vejvančický, AC Rumburk (OR 13:11 min). Trať 3 km žiačok (4) vyhrala mladoboleslavská Lucia Krinwaldová, 05 (16:39 min), 3 km dorasteniek (3) slovenská žiačka Daniela Ščepková,05 (17:32 min) a 3 km žiakov (5) halový majster Tomáš Endršt,05, USK Praha (OR 16:10 min). Závod žien na 5 km pre II. ligu mal na štarte 20 chodkýň. Suverénne podľa očakávania zvíťazila veľká nádej českej chôdze juniorka Eliška Martínková, 02, AC Turnov (OR 23:26 min). S takmer 2 min odstupom za ňou na druhom mieste skončila slovenská dorastenecká reprezentantka Karin Devaldová,03, TU Košice (25:12 min), tesne pred druhou turnovskou juniorkou Janou Zikmundovou,02 (OR 25:15 min). Štvrtá došla slovenská reprezentantka, dorastenka Stanislava Hakulinová, 03, TU Košice (26:19 min), piata žiacka halová majsterka SR Ema Klimentová, 05, AK Šternberk (27:06 min) a šiesta prvá veteránka, skúsená Lenka Borov farbách SK Nové Mesto nad Metují (73:28 min). Do prvej desiatky sa ešte prebojovali veteránka Ivana Vránková, 27, Orol Vyškov (OR 74:28 min), kladenská bežkyňa na 55 m, juniorka Simona Pelová, 800 (OR 01:29 min) a veteránky Anna Málková, 28, Orol Vyškov ( 63:29 min) s Marcelou Novákovou, 43, SK Nové Mesto nad Metují (79:29 min). Aj mnoho ďalších chodkýň si zlepšilo osobné rekordy. Druholigových mužov na 5 km bolo 23, súboj trojice od štartu do cieľa pre seba finišom v poslednom km (za 4:24 min) rozhodol veteránsky majster sveta Martin Nedvídek,75, AC Rumburk (22:57 min) pred Rastislavom Kolářom,87, SK Hranice (23: 03 min) a Michalom Šanderom, 76, AC Rumburk (23:09 min). Na štvrtom mieste si osobný rekord zlepšil minuloročný žiacky majster Roman Hanyk, 04, AC Turnov (24:24 min), piaty došiel navrátilec do pretekania, bývalý reprezentant Milan Švehla, 78, Atletika Holešov (25:57 min) a šiesty kladenský Karel Heves ,98 (OR 26:24 min). Siedme miesto patrí tiež navrátilcovi, bývalému juniorskému reprezentantovi Markovi Blažkovi, 76, AC Rumburk (26:29 min), ôsmej minuloročnému žiackemu majstrovi SR z haly Patriku Solničkovi, 04, AC Mladá Boleslav (OR 26:43 min), Alexovi, 03 (27:42 min) a desiatej za 28:46 min Janovi Reinovi, 63, AC Rumburk, predsedovi tamojšieho oddielu s úspešnou chodeckou skupinou. Na 14. mieste skončil slovenský olympionik a veľký súper olympijského víťaza Jozefa Pribilinca Ján Záhončík, 65, hosťujúci za AC TF Brno (30:54 min). Závod na 10 km žien pre extraligu a I. ligu išlo 21 chodkýň a skončil podľa očakávania s radom osobných rekordov. Zvíťazila olympionička Anežka Drahotová, 95, USK Praha, ktorá si zlepšila tohtoročný najlepší čas na 46:35 min. Ďalšie zlepšenie Terezy Durdiakovej,91, AK Olymp Brno, už na 49:18 min, svedčí o veľkých chodeckých predpokladoch tejto krátko trénujúcej pretekárky (vlani druhej maratónkyne v ČR za 2:47 hod). Životný výkon priniesol závod slovenskej juniorskej reprezentantke Alžbete Ragasovej,02, hosťujúci za AK Olymp Brno (prvýkrát pod 50 min-49:52 min). Štvrté miesto patrí Slovenke Hane Burzalovej,00, tiež v drese AK Olymp Brno (52:49 min), piata došla Štěpánka Pohlová Kučerová,87, Sokol Hradec Králové (OR 53:16 min) pred dorasteneckou majsterkou Klárou Hlaváčovou,03, AC Kladno (OR 53:53 min). Až do 11. miesta boli časy pod 60 min - Naděžda Dušková, 80, hosťujúci za Duklu Praha (56:26 min), Veronika Janošíková, 98, hosťujúci za AK Olymp Brno (57:46 min - zatiaľ z bežeckej prípravy, zameriava sa až na októbrové MČR 20 km v Poděbradoch), Jana Vildová, 79, TJ VTŽ Chomutov, 79 (OR 57:51 min), juniorka Michaela Baklíková, 01, AK ŠKODA Plzeň (OR 58:40 min) a veteránka Lenka Slabáková, 66 , AC Moravská Slavia Brno (OR 58:43 min). Za zmienku stojí čas 60:28 min berounskej juniorky Stelly Sobotkovej,01 na 13. mieste a vysvetlenie, prečo víťazka decembrovej Silvestrovskej haly 2019 Petra Jeníková,96, Spartak Praha 4, skončila až 18. časom 67:43 min (štartovala totiž sa zra kolená, ktoré si táto reprezentantka SR v ragby spôsobila pred pretekmi pri majstrovskom zápase). Rovnakú ligovú trať 10 km šli muži v počte 28. Od štartu sa o stupne víťazov preťahovala reprezentačná trojica, z ktorej vyšiel víťazne kladenský Vít Hlaváč,97 (43:22 min), keď v závere obhájil náskok pred slovenským reprezentantom Michalom Morvayom,96, hosťujúcim za Hviezdu Pardubice (43: 31 min). Veľkú smolu mal olympionik Lukáš Gdula,91, ktorý dlho šiel na druhom mieste, ale po polovici trate si zranil stehenný sval as ťažkosťami došiel do cieľa (45:30 min). Štvrté miesto vybojoval lepšící sa dorastenec Jaromír Morávek,03 SMOLA CHUZE Praha (OR 46:30 min) pred víťazom 5 km rumburským Martinom Nedvídkem,75 (46:45 min) a novomestským Vojtechom Ambróžom,91 (49:18 min). Do desiatky sa ešte vošli veterán Filip Hejkrlík, 79, ATC Ústí nad Labem (50:16 min), Alexander Malysa, 97, VSK Univerzita Brno (51:17 min), Filip Veselúš, 95, VSK Univerzita Brn (52:26 min) ) a veterán David Šnajdr,71, SK Nové Mesto nad Metují (52:45 min). Na lepší výkon bol pripravený novomestský dorastenec Robert Hurdálek,03, ale zradilo ho obnovené zranenie kolena (53:45 min). Slávnostné vyhlásenie víťazov vykonal starosta mesta Milovice, ďalej technický delegát ČAS (vedúci chodeckých ligových súťaží) Petr Kratochvíl za prítomnosti predstaviteľa ČAS a riaditeľa poděbradského závodu Františka Fojta; najlepšie podľa kategórií dostali medaily ČAS, poháre a ďalšie ceny. Výsledky čipovým systémom zaistila firma Športový servis (štartujúceho chodca Marka Blažka) a boli priebežne zverejňované; ihneď po závode sa dostali na web ČAS (www.atletika.cz) a druhý deň boli k dispozícii aj medzičasy na www.sportovniservis.cz.