V CHÔDZI NA 20KM OLYMPIJSKÝ TRIUMF PRE TALIANSKO - ZLATÉ OH MEDAILE VYBOJOVAL Massimo STANO v mužoch a Antonella PALMISANO v ženách. Tereza Ďurdiaková pri OH premiére na 30.mieste. V CHÔDZI NA 50KM SENZAČNÉ PORADIE, KEĎ OLYMPIJSKÝM VÍŤAZOM sa stal Poliak Dawid TOMALA pred STRIEBORNÝM Nemcom Jonathanom HILBERTOM. S kariérou sa lúčiaci Matej TOTH, obhajca OH zlata až štrnásty. Českí reprezentanti sa na chodeckej päťdesiatke úspešne zúčastnili (43.miesto Vít Hlaváč, 46.miesto Lukáš Gdula)

VÝSLEDKY / RESULTS Men's 20km Race Walk   06082021235sapporo palimsano

VÝSLEDKY / RESULTS Women's 20km Race Walk

VÝSLEDKY / RESULTS Men's 50km Race Walk

Do olympijských pretekov v chôdzi žien na 20 kilometrov odštartovalo celkom 58 pretekárok vrátane českej reprezentantky Terezy Ďurdiakovej. Po úvodných piatich kilometroch figurovala Tereza na 32 priečke so stratou 17 sekúnd na čelo. Napriek tomu bola ešte súčasťou takmer štyridsaťčlennej skupiny pretekárok, ktorá išla pohromade. Na desiatke už jej strata narástla na jednu minútu a desať sekúnd, poradím sa však posunula na 29. miesto a jej medzičas v polovici pretekov bol 47:07. Vedúca Talianka Antonella Palmisanová prešla desiatkou za 45:57 a za chrbtom si viezla pätnásť prenasledovateliek v balíku.

Počas ďalších piatich kilometrov postupne z tejto skupiny pretekárky odpadali, a práve na tejto méte už ich zostalo v boji o medaily iba šesť. Spomínanú Palmisanovou sprevádzali Číňanky Hong Liu a Jiayu Yang, Brazílka Erica de Senaová, Kolumbijka Sandra Arenasová a Španielka Maria Perezová. Tereza Ďurdiaková sa mierne prepadla na priebežnú 34. pozíciu.

Kľúčové momenty sa odohrali medzi šestnástym a osemnástym kilometrom. Palmisanová naďalej diktovala tempo, s ktorým mali jej hlavné sokyne veľký problém a bolo to poznať na technike ich chôdze, keď začali zbierať červené terčíky. Ako prvá na to doplatila Jiayu Yangová, ktorá sa musela odobrať do penalty zóny a tým prišla o všetky nádeje na dobrý výsledok. Dva kilometre pred cieľom mala Talianka náskok šiestich sekúnd na druhú Kolumbijku Sandru Arenasovú. Tretia Brazílka Erica de Sena strácala už sekúnd osemnásť a medailová vidina sa rozplývala druhej z čínskych favoritiek a obhajkyňu titulu Hong Liu.

Fidal 20km marcia donne0024Palmisanová už si nenechal víťazstvo vziať a potom, čo pred piatimi rokmi v Riu skončila tesne pod stupňami víťazov, tentoraz sa mohla radovať zo zlatej medaily v čase 1:29:12. Striebro pre Kolumbiu vybojovala Sandra Arenasová za 1:29:37. Oči pre plač ostali Erice de Senovej, pretože bola v poslednom okruhu postihnutá dvojminútovým trestom a prišla o bronz, ktorý tak spadol do lona Hong Liu (1:29:57). Tereza Ďurdiaková si z Tokia odvezie 30. miesto a čas 1:36:58.

Chodecká päťdesiatka odštartovala kvôli náročným klimatickým podmienkam už o 6:30 japonského času. V úvode sa na čele pohyboval svetový rekordér Yohan Diniz. Jednalo sa však o krátku epizódu. O prvý vážnejší nástup sa postaral Číňan Yadong Luo a na desiatom kilometri mal už náskok 25 sekúnd. O desať kilometrov neskôr bol však dostihnutý. Zlomový okamih prišiel krátko pred tridsiatym kilometrom, kedy sa odpútal od zvyšku štartového poľa Dawid Tomala z Poľska, s ktorým by na medailu počítal asi málokto. V ten moment začal strácať kontakt s vedúcou skupinou slovenského obhajcu titulu Matej Tóth.

Na 35. kilometri už činil Tomalov náskok na čele minútu a trištvrte a bol stíhaný dvanásťčlennou skupinou prenasledovateľov. Z tej veľmi skoro vypadol jeden z domácich favoritov Satoshi Maruo. Zatiaľ čo sa Tomala vyhrieval na vedúcu pozíciu, v boji o ďalšie medaily zohral dôležitú úlohu Kanaďan Evan Dunfee, ktorý úspešne roztrhal skupinu, ktorá sa zúžila už iba na šesť členov. Keď zostávalo päť kilometrov do cieľa, Tomala už viedol o viac ako tri minúty a neohrozene si šiel pre nečakaný triumf. Za ním sa naplno rozhorel boj o ďalšie umiestnenie na stupňoch víťazov. Zo spomínanej pätice odpadli Dunfee a posledná japonská nádej Masatora Kawano. Naopak najviac síl mali Španiel Marc Tur a Nemec Jonathan Hilbert. Práve Hilbert potom svojmu sokovi nastúpil zhruba kilometer pred cieľom a šiel si po striebro. Turovi oproti tomu začali dramaticky dochádzať sily a musel sa ešte obávať o bronzové umiestnenie, pretože sa k nemu nebezpečne rýchlo doťahoval Dunfee, ktorý chytil druhý dych.

Dawid Tomala si medzitým v pokoji dokráčal k titulu olympijského šampióna v čase 3:50:08, čo bol vzhľadom na extrémne klimatické podmienky veľmi dobrý čas a nadviazal tak na olympijských primátov svojho legendárneho krajana Roberta Korzeniowského. Z prvej veľkej medaily a hneď tej olympijskej sa radoval strieborný Jonathan Hilbert, ktorý si s traťou poradil v čase 3:50:44. Marc Tur nakoniec zostal bez medaily na štvrtej pozícii (3:51:08). Spomínaný atak Kanaďana Evana Dunfeeho bol totiž úspešný a na krk si zavesí bronz práve on za 3:50:59.

Na štarte boli aj dvaja českí reprezentanti. Lukáš Gdula bol na olympiáde druhýkrát, zatiaľ čo pre Víta Hlaváča išlo o premiéru pod piatimi kruhmi. Úvodných dvadsať kilometrov šli spoločne v skupinke okolo tridsiateho piateho miesta. Následne sa Gdula od svojho kolegu odpútal a počas piatich kilometrov si naňho vybudoval pomerne výrazný náskok. Bolo to však za cenu dvoch trestných terčíkov, a tak musel svoje tempo zase zvoľniť. Toho Hlaváč využil a pred Gdulu sa dostal. Na tridsiatom kilometri tak bola situácia opačná a za kratší koniec ťahal skúsenejší z dvojice.

0608202192251915 home tomalawa jpgHlaváč sa naďalej držal niekde v druhej polovici štvrtej desiatky a štyridsiatym kilometrom prechádzal na 41. priebežnej pozícii. Gdula bol o osem miest nižšie. V záverečných desiatich kilometroch potom Hlaváč stratil ešte dve miesta a cieľom prešiel ako 43. v čase 4:15:40. Gdula dokončil závod na 46. priečke za 4:33:06.