V sobotu aj nedeľu boli v Rumburku k videniu aj napriek úmornej horúčave české národné rekordy v chôdzi! Jaromír Morávek zašiel časom 21:46.26 nový český dorastenecký rekord v chôdzi na 5000 metrov a Tereza Ďurdiaková zašla časom 1:39:53,7 nový český ženský rekord v chôdzi na 20000 metrov na dráhe!

Vít Hlaváč si vzal stratenú pozíciu z Olomouca opäť pevne do svojich rúk, keď sa stal celkovým víťazom, ako v sobotu na 5000 metrov 20:28.79, tak v nedeľu na 20000 metrov 1:32:27,8. Juniorka Eliška Martínková zvíťazila na 3000 metrov v osobnom rekorde 13:25.55. Dorastenec Adam Zajíček si taktiež zašiel osobný rekord na 5000 metrov 22:50.15.

117242488 588385378712987 5785169325094099372 nSOBOTA 8. 8. 2020:

Atletický štadión v Rumburku a miestna chodecká partia z AC Rumburk v spolupráci s generálnym partnerom klubu SMOLA KONSTRUKCE Praha sro pripravili všetko na konanie už 4. ročníka chodeckého mítingu. Pre chodcov z LKAS / Liberecký krajský atletický zväz / to bol krajský prebor v chôdzi na dráhe. V Plzni sa bojovalo o majstrovské tituly a medaily, v Rumburku sa útočilo na rekordy.

V sobotu sa postavilo na štart za úmorného horúčavy skoro 60 chodcov od prípravok po dospelých. Dopoludnia sa pretekalo na klasických tratiach podľa kategórií, výborné výkony predviedlo hneď niekoľko chodkýň a chodcov. Absolútnym víťazom mužov na 5000m chôdze sa stal Vít Hlaváč z AC Tepo Kladno v čase 20:28,79 pred Lukášom Gdulom 22:05,62 a domácim Martinom Nedvídkom 22:32,29. V ženách si pre víťazstvo došla rumburská rodáčka Anežka Drahotová v čase 22:36,76.

V kategórii žiačok sa úžasne posunula vo výkonnosti Alžbeta Franklová, keď vyhrala 3000m chôdze v novom osobnom rekorde 15:47,85. Jej zlepšenie je viac ja dvojminútové!

A vrcholom dopoludňajších pretekov bol útok na rekord SR Jaromíra Morávka reprezentanta SMOLA CHŮZE Praha.  Jára vylepšil dlhoročné české dorastenecké historické maximum na trati 5000 metrov časom 21:46.26. Doterajší rekordný zápis Rudolfa Cogana z roku 1987 zrazil o sedemnásť sekúnd. Gratulujeme!

Po ľahkom obede a odpočinku pokračoval chodecký míting špecialitou – chodeckými šprintmi! Pretekalo sa od 200 metrov chôdze prípravok po 1000 metrov dospelých. V prípravkách na 200 metrov zvíťazila najmladšia atlétka Kateřina Kratochvílová z domáceho AC Rumburk. V 8 rokoch zašla 200 metrov za 53,05 v krásnom finiši pred Katarínou Kaškovou 53,14 aj z AC Rumburk. Najrýchlejší kilometer predviedol víťaz päťky Vít Hlaváč, keď prešiel cieľom v čase 3:42,66 pred nestarnúcim Martinom Nedvídkom 3:54,71. Najrýchlejšou ženou boli juniorka Eliška Martínková v čase 4:08,24.

Sobotný chodecký festival končí štafetami. Najskôr si pred tribúnou na okruhu 100 metrov zapretekali tí najmenší. Víťazná štafeta v zložení Kateřina Kratochvílová a Vojtech Souček ušla za 5 minút úžasných 1100 metrov. Na štart štafiet na 30 minút dvojíc sa postavilo 14 dvojíc, ktoré sa vždy žrebujú. A žreb tentoraz krásne namiešal mladosť, vyhrala dvojica Adam Zajíček s Katkou Nedvídkovou - 6631 metrov. O pár metrov druhá dvojica Jára Morávek a Erika Merkoutová za 6560 metrov. A tretia dvojica Víťa Hlaváč a Denisa Brožková nachodila 6509 metrov. Prvou rýdzo dámskou dvojicou bola Anežka Drahotová a Míla Reinová, keď dievčatá ušli 6019 metrov. Preteky boli opäť veľmi atraktívne, dlho viedla dvojica Jára s Erikou, ale drvivý finiš vyznel pre Adama s Katkou.

Celý deň bolo obrovské teplo, ktoré nám spríjemnil vodotrysk na štarte stovky. Výborne fungovala osviežovačka, ktorú zvládli naši najmenší chodci na jedničku s hviezdičkou. Veľká vďaka patrí Frantovi Párysovi za ochotu a zmeranie celej soboty na cieľovú kameru. A veľkú pochvalu zaslúžia všetci usporiadatelia z AC Rumburk a rozhodcovia.

Ďakujem partnerom a podporovateľom AC Rumburk, veľmi si to vážime. Chodci boli opäť skvelí a tak sme si sobotu náramne užili.

IMG 2135NEDEĽA 9. 8. 2020:

Chodecké preteky pokračovali aj v nedeľu. Vypočuli sme priania pretekárov a zorganizovali po 13 rokoch opäť v ČR závod mužov a žien na 20 000 metrov na dráhe. Predovšetkým ženy sa chystali vytvoriť nový rekord SR na 20 000 metrov chôdze. Opäť bolo veľké teplo a tak sme posunuli štart o hodinku skôr. O 8.00 sme odštartovali preteky žien na 10 000 metrov a 20 000 metrov chôdze.

A výsledok je priam úžasný, víťazka pretekov vytvorila nový rekord SR. A kto je novou rekordérkou? 15 000 metrov to vyzeralo, že pre rekord ide neohrozene naša najlepšia chodkyňa poslednej doby Anežka Drahotová, ale počas dvoch kilometrov, piatich kôl, sa na Anežku dotiahla skvele idúca Tereza Ďurdiaková av posledných troch kilometroch si došla pre skvelý výkon pod hodinu štyridsať (1:39:53,1) a zaslúžene sa stala novou rekordmankou SR. Druhé miesto patrí Anežke Drahotovej, ktorá v sobotu zašla veľmi rýchlu päťku. V štafetách išla aj výborne a to bol zrejme ten kúsok síl, ktorý v závere dvadsiatky chýbal. Na treťom mieste prišla aj v krásnom osobnom rekorde Štěpánka Pohlová Kučerová, ktorá zašla čas pod hodinu päťdesiat! Pre ženskú chôdzu výborná správa. Všetko umocňuje krásny výkonnostný rast Elišky Martínkovej, ktorá došla prvá na trati 10 000 metrov (50:33,6). Do Poděbrad na Medzištátne stretnutie sa máme na čo tešiť! Do cieľa došlo všetkých dvoch chodkýň, tri išli dvadsiatku a šesť atletiek išlo desiatku.

Štart mužov sa uskutočnil o 10.00 za teploty 32 stupňov. Na štart dvadsiatky sa postavili štyria borci. Na desiatku sa vydalo šesť chodcov. Strojové tempo, pravidelné osviežovanie a krásny víťazný výkon predviedol Víťa Hlaváč – 1:32:28, za ním došiel nestarnúci Martin Nedvídek v čase 1:39:10 a tretie miesto vybojoval dorastenec, rekordman zo soboty na 5000 metrov chôdze, reprezentant Jaromír Morávek v čase 1:40:56. Štvrtý minul Tomáš Vojtíšek v čase 1:59:12. V cieli sa teplota pohybovala okolo 35 stupňov.

Na desiatke bol najrýchlejší Adam Zajíček v čase 48:02. Do cieľa došli všetci borci, ktorí nastúpili na štart.

Závod mal veľkú kvalitu, víťazi a ich prenasledovatelia si zaslúžia veľký obdiv. Všetci sa vydali, bojovali o každý meter a výkony sú skutočne skvelé! Neuveriteľný výkon predviedli mladí chodci z Rumburku, neúnavne osviežovali celé štyri hodiny, aj vďaka vám zašli chodci také skvelé výkony. Opäť to vyzeralo všetko tak jednoducho, všetko klapalo, a môžem sa pokojne poďakovať všetkým. Pretekárom, organizátorom z AC Rumburk, rozhodcom a divákom. Bol to náročný víkend, ale stálo to za to. Odmenou sú dva rekordy SR.