Víťazný návrat Lucie Pelantovej! V mužoch Lukáš Gdula presvedčivo obhájil minuloročné prvenstvo.

IMG 23159. 6. 2019 prebehol 116. ročník najstaršieho bežeckého a zároveň chodeckého závodu v Čechách, ktorý sa 2 krátkymi prestávkami organizuje oddiel AC Praha 1890 už od r. 1893. Pôvodne sa chodilo aj behalo do Brandýsa z Karlína. stor. postupne z Proseka a nakoniec zo Kbel. Rovnako tak aj miesto cieľa v Brandýse, ako aj dĺžka tratí sa často menila, vždy však dosahovala medzi 90 až cca 20 km. V r. 15 došlo k zmene a zo závodu „od niekiaľ niekam“ sa stal závod so štartom aj cieľom v jednom mieste, konkrétne v obci Zeleneč, kde usporiadateľ pretekov získal vďaka ústretovosti miestnych zodpovedajúce zázemie v areáli futbalového klubu.

V novom prostredí v Zelenči sa závod aj napriek rôzne termíny (jún-máj) v jednotlivých ročníkoch stretáva s horúcim slnečným počasím. Aj tento rok vyšplhali teploty na poludnie k 30 ° C, napriek tomu teplo nakoniec pretekárov ako v uplynulých rokoch toľko netrápilo.

V chodeckom závode na 10 km, ktorý bol súčasťou národných líg atletických družstiev tentoraz opäť vyhral český reprezentant Lukáš Gdula (45:50,2), ktorý zostal len necelých 20 s za traťovým rekordom z minulého roka. V kategórii žien bola tento rok najúspešnejšia bývalá úspešná česká chodkyňa a tiež odchovankyňa AC Praha 1890 Lucia Pelantová v čase 54:04,9.

Súčasťou hlavných chodeckých pretekov boli preteky mladých chodcov na trati 3 km v neďalekom novo vybudovanom parku obce Zeleneč. Usporiadanie celého závodu sa podarilo organizačne zvládnuť vďaka početnému usporiadateľskému tímu AC Praha 1890, menovite Fandovi Zouharovi, Jirkovi Vladykovi, Vlastovi Havelkovi, Petre Šárovej, Katke Kautskej, Alene Zouharovej a ďalším desiatkam usporiadateľov a pomocníkov na trati . Im patrí najväčšia vďaka, nielen za samotný plynulý priebeh pretekov, ale aj za tie mesiace príprav vopred.