Majstrovstvá SR mládeže v chôdzi v hale:  V Ý S L EDKY - Z DE

image00022Komentár Mudr. Petra Brandejského:

Majstrovské preteky až na kategóriu žiakov, v ktorej bol jasne vedúci chodec diskvalifikovaný, vyhrali očakávaní favoriti; okrem víťaza dorastencov však zaostali za svojimi tohtoročnými výkonmi. Na štart nastúpilo celkom 45 českých chodkýň a chodcov a jeden hosť zo Slovenska, majster SR v mužskej kategórii junior Kováč (osobný rekord na 5 000 m okolo 20:30 min). Zbor rozhodcov vedený bývalým majstrom SR na 50 km JUDr. Simonom dbal na dodržiavanie pravidiel, na čo doplatilo 6 chodcov (pravidlo 230.7a - strata kontaktu alebo nedopnuté koleno) a 1 chodkyňa (opustenie dráhy - pravidlo 163.6). Na správnosť diskvalifikácie môžu byť rôzne názory, ale faktom je, že zdokonaľovanie chodeckej techniky je nutné počas celej závodnej kariéry. V závode juniorov a dorastencov na 5 000 m došlo v závere opomenutím rozhodcov v cieli (nie chodeckých rozhodcov) k omylu v počítaní kôl, na čo doplatil dorastenec Hurdialek (šiel o bicykel menej), ktorý bol v tom čase už na treťom mieste pred Balíczom .

Kategóriu žiačok na 3 000 m (10 štartujúcich) bezkonkurenčne ovládla rumburská Katka Nedvídková o 50 s pred svojou tréningovou partnerkou, vynikajúcou mladšou žiačkou Adélou Veselkovou (ročník 2006). Spolufavoritka Klimentová zo Šternberku nemala svoj deň; zostala cez 70 s za svojím tohtoročným časom a mala čo robiť, aby uhájila bronzovú medailu pred ďalším prekvapením, mladoboleslavskou Luciou Krinwaldovou (ročník 2005), ktorá závod rozišla príliš odvážne (prvý km za 5:24 min), ale boj až do konca sa jej vyplatil. Polovica chodkýň si zlepšila osobné rekordy, niektoré naopak boli svojimi výkonmi sklamané.

Kategórie žiakov na 3000 m (6 chodcov) mala veľké problémy s technikou. Na nich doplatil predovšetkým s veľkým náskokom vedúci favorit Roman Hanyk z Turnova diskvalifikácií, od ktorej neboli ďaleko ani mladoboleslavskí Patrik Solnička a Matěj Šturma, ktorí potom obsadili prvé dve miesta. Bronzovú medailu získal zo všetkých štýlovo najlepší mladší žiak Vojtech Novák (ročník 2006) z Frýdku-Místku v peknom osobnom rekorde.

Kategória dorasteniek na 3 000 m (10 chodkýň) bola jasnou záležitosťou turnovskej Elišky Martínkovej - zvíťazila bez väčšej námahy s viac ako 100 m náskokom. Z trojice prenasledovateliek v závere zostala dvojica chomutovská Denková a výrazne zlepšená frýdeckomístecká Amalie Mynářová, ktoré si v tomto poradí rozdelili zvyšné medaily; nepopulárne štvrté miesto zostalo na vítkovickú Annu Machačovú. Z ďalších si osobné rekordy zlepšili frýdockomístecká Denisa Pánková a porubská Vivien Uvírová.

image00005image00026Kategória dorastencov na 5 000 m (7 chodcov) priniesla veľký boj nielen s časmi, ale aj s technikou a rozhodcami, podobne ako u žiakov. Najlepšie obstál av osobnom rekorde si došiel pre majstrovský titul brnenský Jaromír Morávek, teraz študent SG Jilemnice u trénera Pitáka. Strieborná medaila je pre najväčšieho favorita Adama Zajíčka pravdepodobne sklamaním a tretí Daniel Balicz z Mladej Boleslavi určite čakal lepší výkon. Štvrtý došiel Ján Poruba z Vítkovíc v čase tesne pod 29:20 min, dvaja dorastenci boli diskvalifikovaní.

Kategóriu junioriek na 3 000 m (5 chodkýň) dominovala Sabina Bočková z Opavy v drese Hodonína s 30 s náskokom pred Veronikou Fürstovou z Rumburku a výrazne zlepšenou ďalšou zverenkou trénera Malysy Michaelou Baklíkovou v drese ŠKODY Plzeň.

Kategóriu juniorov na 5 000 m (4 chodci) oživil Slovák Daniel Kováč, ktorý bol ale čoskoro diskvalifikovaný, keď jeho technika – frekvenčný veľmi krátky krok – neobstál u rozhodcov. Favorizovaný Rastislav Rožnovský Vítkovic si potom v pokoji došiel pre zlatú medailu (90 s za osobným rekordom) so 70 s náskokom pred druhým Petrom Duškom z Rumburku (osobný halový rekord 24:24.17 min); bronzová medaila nebola udelená, pretože aj Filip Kašťovský z Poruby bol diskvalifikovaný. Aké závery plynú z výsledkov majstrovského závodu? Po prvé, že technika chôdze je absolútnym základom, po druhé, že najúspešnejší sú pretekári z oddielov, v ktorých je ich väčší počet vedený kvalifikovaným trénerom/trénermi (Rumburk, Frýdek-Místek, Mladá Boleslav, Opava-tréner Malysa), po tretie, že talenty pre chôdzu sú všade, len sa stále nedarí presvedčiť funkcionára na všetkých úrovniach, že chôdza je rovnocennou atletickou disciplínou, ktorá potrebuje byť v mládežníckej kategórii súčasťou pravidelných atletických súťaží v krajoch (že to má efekt, potvrdzuje zisk 8 zo 17 možných medailí, z toho 3 zo 6 zlatých, pre chodcov Libereckého KAS, kde tieto súťaže prebiehajú už viac rokov).