ANEŽKA DRAHOTOVÁ 12.740m și LUKÁŠ GDULA 13.150m au îndeplinit fără probleme rolurile de favorite la Prague Walking Watch și au câștigat clar !!! PETR DUŠEK (anul 5) a câștigat la noul 2001km juniori într-un nou record personal de 23: 37,7min!

181020 Praga F04Ceas Praga 2018 2380

Ceas Praga 2018 castigat: Lukáš Gdula(7) pentru 13 150m la bărbați și Anežka Drahotová(1) pentru 12m la femei (Vezi poza). Nu a existat nicio îndoială cu privire la câștigători încă de la început. Cu toate acestea, s-a dus o luptă grea pentru locul doi la bărbați între Martin Nedvídek, Rostislav Kolář și fratele mai mic al lui Lukáš Gdula Tomáš. Rosťa și Tomáš au încercat să-și „atârneze” pe cât posibil adversarul mult mai în vârstă, Martin și s-au descurcat foarte bine în cadrul celui de-al optulea kilometru, dar aici Tomáš Gdula a renunțat la lupta pentru primele trei locuri și, la scurt timp după aceea, chiar a reușit să ajungă. la câteva zeci de metri în fața lui Martin pe locul doi. Cu toate acestea, nu a putut rezista finalului final zdrobit al lui Martin. Și așa a câștigat în cele din urmă locul 2 Martin Nedvidek M43 (8) pentru 12 700m, locul 3 Rostislav Kolar(14) pentru 12 639m și a ocupat nepopularul loc 4 Tomas Gdula(9)pentru 12 350m. Cel mai bun pilot german Steffen Borch (13), M45, SV Halle, a cucerit la limită granița magică de 12 km - 12 și a terminat pe locul 070. Locul 5 general a fost sedus de o mini-luptă foarte echilibrată „la distanță”, doi mari rivali M6 de la Campionatele Mondiale veterane, ME - Pepa Smol  11 286m a slăbit 55 de metri din sucul său german Steffen Meyer, NE Breitenbrunn, 11 231m.

Doar 8 ani a surprins pe locul 18 Jan Cervenka, Sokol Královské Vinohrady, cu o putere de 10 m.

Co-fondatorul acestei curse Mirek Fliegl M60, PSK Olymp Praha, s-a bucurat de cursa pe o lungime foarte bună de 10 m, și i-a învins astfel pe ambii polonezi cu aproximativ 460 de metri, care au terminat în spatele lui pe locul 100.  Miroslaw Luniewski, M60, 10 368m și pe locul 11 Zbigniew Kwita M55, 10 332. Al treilea dintre concurenții germani xxxxxxxxxxxx M55, ASV Erfurt, a fost cu siguranță fericit să cucerească granița magică de zece kilometri cu 24 de metri la 10 de metri. Și apoi a venit - un duel greu despre asta Petru Adam M65, PITCH WALK Praga, nu se aștepta deloc, dar Vladimir Kansky M75, Spartak Praga 4, nu se întâmplă să fie un multiplu Campion Mondial, European și mai ales un maestru al meșteșugului său, doar luați în considerare 78 de metri într-o oră în anii 9 !!!! Totuși, Petr Adam a dovedit pentru ce este foarte cunoscut, este un concurent și poate strânge chiar dacă nu poate deloc și a apăsat la 451 de metri și l-a învins pe Vladimír cu un metru întreg. Nu știm dacă și-a cerut scuze față de el, dar așa cum îl cunosc pe Peter, cu siguranță a făcut-o! Un alt prieten al nostru german Horst Kiepert M65, MBB Augsburg, apoi a reusit si in 1 ora peste 9km - 9 111 metri. O clasare suplimentară poate fi găsită mai jos în link-ul către rezultatele generale.

181020 Praga F06Ceas Praga 2018 2588

În cursa feminină, era clar dinainte că Teresa Zurek cu greu putea fi pusă în pericol Anežka Drahotová (1) și astfel Anežka a câștigat cursa solo pentru o victorie clară la 12 m, nu pentru un aburi, ci pentru multe, multe aburi înainte Teresa Zurek(2) 11 m de Germania, care pur și simplu nu a trecut granița de 960 km. Lupta așteptată pentru locul trei dintre Lenka Borovičková și Naděžda Dušková a avut loc pe aproximativ 12 kilometri. Din păcate, de data aceasta Lenka a luptat cu curaj nu numai cu adversarul ei, ci și cu slăbirea generală a organismului (virus, rinită) și astfel a câștigat locul 3,5 la 3 m pentru ea însăși. Nadezda Dušková, AC Rumburk. Lenka Borovičková, PICH WALK Pragape locul 4 a alergat apoi 10 337m. Și nepoata lui Vladimír Kánský Petra Jeniková, Spartak Praga 4, 10 158m a Martina Netolicka, AC Slovan Liberec, 10 109m a trecut peste granita magică de zece kilometri!

În cursele-cadru, reprezentantul tineretului și-a atras din nou mare atenție Petr Dusek de la AC Rumburk prin îmbunătățirea maximului personal actual pe pistă 5.000 m de mers pe pistă deja excelent 23: 37,7 min !!! Felicitări!!!

Foarte plăcută și motivantă pentru organizatori și, în același timp, obligatorie este participarea ridicată la categoriile de copii și tineret, în special de la AC Rumburk, Spartak Vrchlabí, Praga Sokol Vinohrady, Orel Vyškov și Sokol Jaroměř !!

Ei au participat la cursă ca parte a includerii lui i Pietoni cu handicap din grupul Edith Tust din Leipzig / Würzburg, Germania.