lukas gdulaNăscut în 1991 - reprezentant al Republicii Cehe în atletism, membru al VSC MŠMT ČR, concurează pentru Hvězda Pardubice.

Lukáš este un om foarte conservator, un alergător hotărât, persistent și muncitor. În acest an, 2013, a început să prospere și a început să-și valorifice munca de formare din anii precedenți. A terminat pe locul 7 la Campionatele Europene de Atletism sub 23 de ani în Tampere în cursa de mers pe jos de 20 km. Nu a dezamăgit la Cupa Europei de la Dudince. El a apărat anul trecut titlul de campionat al Cehiei la 50 km pe jos într-un nou record personal și 14 zile mai târziu a adăugat bronzul pe pista de 20 km.

Și-a început naționala la Campionatele Mondiale de juniori din Mexic și la MSJ din Canada în 2010. Pe pista de 10 km nu se așteptau miracole de la el, pentru că de la început este clar că Gdulik este un tip de atlet de anduranță la 50 km. Seamănă cu Holuša cu multe calități umane și sportive. În 2011, Lukáš a fost incredibil de îngrijorat. Totodată, pregătirea pe tot parcursul anului iarna, primăvara și vara a fost solicitantă și cu siguranță nu a înșelat sau neglijat nimic. Poate singura cursă pozitivă a fost că Lukáš a câștigat toate cursele de 5 km ale ligii. Cu siguranță nu a fost mulțumit de argintul de la M-CR pe 50 de km și mai ales de timpul final, și chiar și pe 20 de km de piste a avut de suferit. A reușit să nu încetinească la antrenament și a crezut că trebuie să se rupă. Abia acum toamna a strălucit pentru vremuri mai bune. Lukáš a pășit pe marginea lui Naumburg la 1:30 și a intrat în fruntea tabelelor cehe.

În 2012, Lukáš și-a continuat performanța solidă de toamnă și a călcat pe cei 20 km în prima cursă de la Lugano 1:28:34, iar săptămâna următoare la Dudince a câștigat campionatul național de 50 km cu un timp de 4:14:56. Ambele performanțe i-au asigurat un start la Campionatele Mondiale de mers pe jos de la Saransk, Rusia, unde a început la jumătatea lunii mai pe o pistă de 50 km. În competiția mondială și în condiții climatice dificile, Lukáš a fost cel mai tânăr titular dintr-un teren de start mai mult decât stivuit. El a reușit să se concentreze asupra cursei și a rămas doar puțin în spatele sale operator. Cu un timp de 4:16:05, a ajuns la linia de sosire pe locul 53 și a învins pe hârtie un lung șir de adversari mai buni. De asemenea, a câștigat 2 curse de mers extra-ligă și a repetat victoria în finala campionatului Ceh pe echipe.

Anul 2018 - a îndeplinit limita ascuțită de 50 km la Campionatele Europene de la Berlin !!!

BLOC DE CURSE DE PRIMAVARA AL ANULUI 2018:

TROFEUL LUGANO - Memorial Albisetti 11 martie 2018
Locul 10 20km ch - 1:27:23

DUDINSKÁ 50ka - întâlnirea EAA 24 martie 2018
Locul 8 50km - 4:03:39 (limită ascuțită îndeplinită la ME Berlin) !!!

OLOMOUC pieton de mers pe jos 29 martie 2018
Locul 4 10km ch - 43:31

PODĚBRADY - întâlnirea EAA, M-CR pentru 20 km și multi-meci interstatal 7 aprilie 2018
titlu de campionat M-CR, clasament general: locul 28 20km ch- 1:31:04

Campionatele IAAF de mers pe echipe - China Taicang 5-6 mai 2018