Senzație uriașă și șoc la începutul Campionatului European - câștigător olimpic și campion mondial Matej TÓTH învins de ucraineanul ZAKALNYTSKYYM !!!!, bielorusul DZIUBIN a câștigat pentru bronz. Lukáš GDULA pe locul 21 în 4: 05: 44 Felicitări!!!

În cursa feminină, în schimb, portugheza Inês HENRIQUES și-a confirmat rolul de favorită și a câștigat titlul principal de campioană europeană la 50 km de mers pe jos feminin !!!

Prognoza meteo „din păcate” a fost de 150% de data aceasta. 35 ° C la umbră, cer senin. Pentru înot și bere - grozav, rece. Pentru o cursă la cel mai înalt nivel din Europa, poate exista =!!!O SCHIMBARE FORTE PENTRU TOȚI!!! De aceea, toți cei care au reușit să termine acest cincizeci incredibil de dificil într-un astfel de cuptor G FELICITARI!!!

Felicitări, desigur, lui Lukáš Gdul, care a arătat inima unui mare luptător cu un timp de 4:05:44 și locul 21 în Europa, și deși a trecut prin două crize majore în cursă (la 28 până la 30 km și apoi între 36 și 38 km) a depășit este și a îndeplinit 100% așteptările! Cursa s-a despărțit de mai puțin de 4 ore, care este granița societății de elită de 34 de ani, deocamdată s-a desfășurat aproximativ XNUMX de km, după care pierderea puterii pe drumul din ce în ce mai fierbinte din centrul orașului. Berlin.

În cursa masculină (despre Lukáš Gdul - vezi un paragraf separat de mai sus), după cum arată clar titlul articolului, favorita tuturor favoriților de la Titlul de Campion European nu s-a bucurat. La începutul cursei, nu a indicat mare lucru, pentru că după ce Matej Tóth a scăpat de grupul urmăritorilor la km 20, condus de italianul Marco de Luca, părea că va juca destul de bine rolul lui. favorit ...... De ceva vreme, perechea ucraineană Zakalnytsky, Belarus Dziubin, au adăugat multe și au început să meargă pe circuite de 2 km pe la 8:50 min și mai bine !!! iar Toth abia a putut ține 9:00 min pe un circuit (e greu de spus, dar doamnelor și domnilor !!! așa este ritmul la 1 km în 4:30 min ..... 35°C la umbră . ...... incearca "doar" alerga cativa kilometri si te duci la o receptie urgenta la Motol ........). A fost rapid, foarte rapid, literalmente furios din cauza acestor condiții, iar ucraineanul a reușit să o facă, a trecut înaintea lui Tóth la km 32, belarusul a reușit să facă același lucru la km 40 și Nor Haukenes a intrat în toate. înaintea lui Tóth. Și dintr-o dată Tóth era chiar și fără medalii în acel moment !!! Așa că a fost pusă o adevărată dramă la final. Nimeni nu i-a mai amenințat pe ucraineni, iar acesta a câștigat senzațional titlul de campion european la 3:46:32, Matej Tóth și-a revenit și a câștigat o medalie de argint la finalul de 3:47:27, așa că un alt metal valoros i se va adăuga lui. colectare. , Belarus Dziubin nu și-a menținut avansul față de Toth în ultima rundă, așa că ia medalia de bronz în palmaresul personal în 3: 47: 59 de ore, care nu îi rămâne lui Haukenese, care a terminat pe locul 4 în 3: 48: 35 de ore. Apoi primul dintre concurenții autohtoni, Carl Dohmann, a terminat pe locul 5 în timpul său SB 3:50:27h, un altul dintre luptătorii autohtoni Nathaniel Seiler a terminat pe locul 8 în recordul personal 3:54:08. Este un mare succes pentru țara gazdă și, de asemenea, pentru Polonia pe această pistă (Rafal Augustyn locul 6, Rafal Sikora locul 7). Și principalul lucru, desigur, sunt nemții care așteptau la „douăzeci” de sâmbătă la bărbați (Linke) .....

La premiera mersului feminin de 50 km de la Campionatele Europene, portugheza Ines Henriques, în schimb, și-a confirmat rolul de favorită și a câștigat într-un timp grozav 4: 09: 21h. iar pentru bronz o alta dintre favoritele spaniole Julia Takács 4: 12h. Mai mulți ucraineni! pe a patra! locul Yudkina 44: 4.15: 22h și al cincilea! locul Vitovshchyk 4:20:46 nu a adăugat o medalie pentru Ucraina, dar a confirmat totuși dominația clară a Ucrainei la o plimbare de 4 km !!! Ar trebui să începem să facem ceva în privința asta cu noi, altfel Europei și lumii în femei vor fi dor de noi ............

Din păcate, aceste curse interesante într-o locație minunată din Berlin nu au fost foarte bine prezentate la radioul și televiziunea germană. Mare eroare ARD! Păcat, păcat!

Rezultate cu despărțiri 50 km pe jos bărbați     Rezultate cu 50 km de mers pe jos femei