Preborul regiunii Liberec, 27 ianuarie 1.2024, Jablonec nN:

REZULTATE

Race Jr. La proba de 2000 m fete au participat 2 atlete, Kateřina Kratocvílová de la Rumburk s-a bucurat de victoria în fața lui Terezka Lukášová de la Chomutov. Ea a terminat prima cursă pe jos și a fost la 13 secunde în spatele lui Kratochvílova (14:5).

Vojtěch Landyš din Mladá Boleslav a câștigat cursa de 3000 m printre elevii din noua sala operatorie, care pentru prima dată au trecut sub 20 de minute - 19:49.75.

Noemi Maják din Kadana a câștigat cursa de fete, îmbunătățindu-și semnificativ sala operatorului și îndeplinind limita pentru MČR cu un timp de 17:32.85. ASK Dipoli a terminat pe locul al doilea în 19:25.06, iar locul trei i-a revenit Madalenei Sabová de la Rumburk, care a fost la mai puțin de o secundă în spatele OR din sala Silvestrovská.

La categoria juniori, Viktorie Ertlová de la Chomutov s-a impus într-o luptă strânsă cu Musilová de la Dipoli, dar nici timpul învingătorului de 19:14 nu este suficient pentru cel mai bun elev.

La juniori, Ema Kyselicová s-a bucurat de victorie - 16:56 și și-a învins astfel rivalele, a doua Smolíková (18:22) și Ides (21:13) de la Dipoli, la o diferență de clasă.

În cursa feminină, Johana Petříková din Praga a realizat 15:24.32 pentru sala de operare de înaltă calitate, care continuă să se îmbunătățească treptat. Veterana Lenka Borovičková a trecut linia de sosire pe locul doi într-o performanță de calitate de 16:53.37, Martina Netolická din Liberec a terminat pe locul al treilea.

Nedvidek IMG 0714 500x329Cursa de 5000 m masculin (și adolescenți) s-a desfășurat împreună. Veteranul Rumbur Martin Nedvídek și-a dominat clar ritmul de antrenament - 23:17.46. În ultimele zile, a sărbătorit succesele în domeniul „bufonului”. Martin a devenit arbitru internațional la categoria argint anul trecut, iar primele invitații la competiții internaționale nu au durat mult. A fost astfel invitat să judece cursele de cea mai înaltă categorie în Dudince și Poděbrady, unde îl vom vedea ani mai târziu într-un alt rol decât cursele. Un premiu și mai mare a venit de la World Athletics, când Martin a fost nominalizat ca delegat tehnic pentru una dintre cele mai mari curse din lume la categoria aur - întâlnirea de la La Coruna. !!!FELICITARI LUI MARTIN!!!

Nu este însă singurul succes pe teren oficial pentru AC Rumburk. Recent, Jan Rein și Lucie Nekulová s-au alăturat juriului de manageri de competiție ČAS, iar mersul ceh are acum reprezentanți în panel după o pauză.

!!!FELICITĂRI LUCIEI și HONZ!!!

În sfârşit, mersul cehă primeşte vânt proaspăt în pânze!!!

Adolescenți proaspeți se luptau pentru locurile următoare în spatele lui Martin. De anul trecut, de două ori campion student al Republicii Cehe, Dan Mochal, a arătat o performanță de calitate în interior de 24:47.43, care este OR absolută. Ondřej Plecháček din Turnov a ajuns pe linia de sosire al treilea (al doilea în cursa de juniori) în 26:10.02, iar Vojtěch Vejvančický de la Rumbur a fost cu 10 secunde în urmă. Chiar și pentru Vejvančický, este un SAU absolut, care îl poate mulțumi pe antrenorul său Jan Rein. Toți cei trei concurenți sunt încă începători la această distanță și cu siguranță putem aștepta cu nerăbdare o îmbunătățire suplimentară în cursele următoare. Performanțele lor sunt o promisiune înaintea MČR, unde anul trecut adolescenții nu au evoluat prea bine.

Olomouc, 27.1. 2024:

REZULTATE

Cursa s-a desfășurat și pe circuitul indoor Olomouc. Cursa de 3000 m a fost dominată de Orlík din Vyško, adolescent Čeněk Topor cu o performanță de 16:59. 74, înaintea veteranilor Zajíc și Mark.

Dintre femei, Nela Skupieňová din Šternber a domnit în noua OR 17:18.44 în fața colegului ei de echipă Jurkuláková - 17:39.96 și Ivana Vranková din Opava - 17:48.59.

Totuși, competiția nu a avut loc doar în Cehia. Printre cele mai interesante spectacole din weekendul trecut se numără următoarele întâlniri.

În Franța, sâmbătă, la Vittel, au avut loc curse de 3000 și 5000 m. Cursa feminină a fost dominată de campioana de la ME 23 de anul trecut Pauline Stey - 12:42.13 înaintea câștigătoarei de la Zittau Camille Moutard - 13:11.32. 14 femei care merg pe jos au trecut sub 5 minute.

Performanța zilei a fost însă demonstrată de câștigătorul Žitav al cursei de 35 de km, Aurelien Quinion. După antrenamentele din Africa de Sud și Portugalia, și-a îmbunătățit OR - 18:50.38. Imediat 4 concurenți au intrat sub limita magică de 20 de minute.

REZULTATE

JNPZ1286Ludmila Olijanovska, pe care o cunoaștem bine în Republica Cehă datorită lui Pražská Hodinovka, a început sâmbătă în afara competiției principale în cursa masculină, la competițiile de la Kiev. În cursa masculină, ea și-a învins semnificativ rivalele și a obținut o performanță de 20:50. Dacă aceasta ar fi o cursă pe calendarul WA, atunci performanța lui Olijanvska ar fi un record mondial la distanță. Din păcate, calendarul WA a inclus cursa de 3000 m pentru femei și cursa de 5000 m doar la masculin.

Cu toate acestea, cea mai mare remiză a weekendului au fost luptele din Australia. Tradiționala întâlnire Supernova, inclusă în World Pedestrian Tour, o cursă la nivelul bronzului, a atras un număr mare de plimbări. Au fost spectacole cu adevărat grozave de văzut. O serie de sportivi de sex masculin și feminin s-au antrenat împreună în Australia în ultimele săptămâni și, la fel ca anul trecut, s-a demonstrat că antrenamentele internaționale din vara australiană se potrivesc pietonilor.

27.1. femeile au început pe pista de 10 m. De la startul cursei, trio-ul format din campionul olimpic Liu (China), Montag (Australia, argint de la Budapesta) și Arenas din Columbia au condus drumul. Cu o distanță de 30 - 50 m, pietonul francez Beretta și-a alergat cursa. Femeile au început într-un ritm mai moderat de 4:30/km, dar a luat-o treptat. 5 km au fost puțin peste 22 de minute între timp. În acel moment, sportiva franceză a început să-și retragă pierderea și, în curând, a ajuns din urmă cu trio-ul lider și chiar a mers în fruntea cursei. Legenda chineză Liu nu a mai suportat accelerarea și a început să piardă. Cu 2 m înainte de linia de sosire, vedeta locală Jemima Montag a făcut un start puternic și și-a distrus complet concurenții.

Cu o performanță de 43:14.78 și-a apărat victoria de anul trecut, iar la Paris studenta la medicină va fi una dintre favorite. Alergatorul columbian Arenas a terminat pe locul al doilea - 43:27.48, iar pe locul trei, dar mai presus de toate, un record personal și național a fost atins de un alergător francez - 43:35.53. Campioana Greciei Ntrismpioti (W40!!!) a terminat pe locul cinci în spatele celui de-al patrulea Liu, tot în sub 45 de minute!

Cursa poate fi vizionată la TRANSMITĂ AICI - Ziua 2, cursa masculină se află apoi în fila Ziua 3.

REZULTATE

O zi mai târziu, bărbații au încercat și ei 10 m. Luptătorul de acasă Kyle Swan a condus terenul de la început alături de Rhydian Cowley, dar medaliatul de la Tokyo 000 din Canada Evan Dunfee a ținut curajos între ei. Și canadianul a fost cel care a dictat ritmul în a doua jumătate a cursei, a sfâșiat primii trei și nu numai că a obținut o mare victorie, ci și un record național și nord-american de foarte bună calitate - 38:25.42. Visul unei medalii olimpice de la o distanță mai mică devine din ce în ce mai real pentru Evan. Atât australienii Swan, cât și Cowley au reușit să treacă sub marcajul celor 39 de minute - Swan 38:46.99 Cowley 38:55.20. Tinerii australieni au evoluat bine și ei, recordul U 18 a fost stabilit - 41:30.77 de Bailey Housden.

Până și cursa australiană de după cea turcească a arătat cât de mare este motivația olimpică. Doar 48 de bărbați și 48 de femei vor primi un bilet la Jocurile Olimpice. Deci avem multe de așteptat în următoarele luni.