Locul șapte în sondajul Asociației Cehe de Atletism ATLETUL ANULUI 2023 îi aparține pietonului Terez Ďurdiaková.

Teresa 8908Walker Tereza Ďurdiaková cu siguranță nu a avut un sezon ușor. S-a luptat în prima parte a sezonului, dar s-a calificat în topul anului și a terminat pe locul zece în recordul național la Campionatele Mondiale.

Așa cum era de așteptat, protejatul lui Ivo Piták a dominat campionatul național din martie pe un traseu de 35 de kilometri (câștigând astfel toți cei trei ani înregistrați). Totuși, performanța din Dudiny din Slovacia a fost departe de a se califica la Campionatul Mondial. Cu toate acestea, după Campionatul European din mai de la Poděbrady, unde Tereza nu a terminat, sezonul a luat o întorsătură pozitivă.

La începutul lunii iulie, a evoluat pe pista din Nové Paca pentru a se califica la campionatul mondial de la Budapesta, unde s-a calificat în ultimul moment.

La Budapesta, însă, a arătat că alături de antrenorul Ivo Piták se poate pregăti perfect spre vârf. În capitala Ungariei, în ciuda vremii foarte calde, ea și-a îmbunătățit propriul record național cu aproape 35 minute pe traseul de 3 de kilometri și a terminat pe locul zece în competiția mondială.. A fost în contact cu cei zece de elită pe tot parcursul cursei și în ultimii kilometri s-a luptat până pe locul zece și nu s-a lăsat. La linia de sosire a putut sărbători recordul național la această disciplină tânără. Și-a îmbunătățit performanța din octombrie 2021 la Banská Bystrica cu 2 minute și 44 de secunde până la 2:49:06.

La vârsta de 32 de ani, Tereza Ďurdiaková este pentru prima dată printre primii zece ai sondajului Sportivul anului. Totuși, trebuie menționat că regina sportului se dedică sportului de câțiva ani și merge doar de patru ani. „Totul a căzut la locul lor și top 10 la WC este o mare satisfacție", ea a spus.

• 10. Tereza Petržilková 202

Tereza Ďurdiaková devine astfel, după Anežka Drahotová (în 2018 pe locul 2, în 2019 pe locul 8) și Eliška Martínková (în 2022 pe locul 9), deja al treilea pieton care în ultimii șase ani a ajuns în TOP 10. în sondajul Sportivul anului! Felicitări!