A doua întâlnire anuală a pietonilor de bronz din Lusatian, Žitava, 2 octombrie 28

REZULTATE

Sâmbătă, 28.10 octombrie, a avut loc cel de-al doilea an al întâlnirii pietonale de bronz din Lusatian. în Zittau, Germania. Organizatorii de la AC Rumburk și germanul O-SEE Sports Zittau și-au combinat simbolic eforturile organizatorice la granița cu Sudeții pentru sărbătoarea națională. Au pregătit un circuit de înaltă calitate, lung de 1 km, cu o altitudine de 1 m.

Rezultatul de anul trecut de la distanța de 35 km, când luptătorul francez perfect din punct de vedere tehnic, Kévin Campion, a atins limita pentru CM la primul start pe această distanță, a atras o gamă întreagă de concurenți care au luptat nu doar pentru performanțe de calitate, ci și pentru puncte pentru Olimpiada. Jocuri.

Žitava a întâmpinat concurenții cu 12 °C și cer înnorat. Din fericire, aversele ocazionale de ploaie au fost doar foarte scurte, așa că concurenții au avut condiții mai mult decât bune pentru a obține performanțe solide.

RăşinăPrimul start al zilei a fost startul comun al cursei de 1 / 2 / 3 / 5 km. Concurenții germani au dominat cursa de kilometri. La fața locului, Michal Benčík, purtătorul celebrului nume de mers, s-a înscris pentru cei 2 km de la distanța kilometrică și a dominat clar cursa cu o performanță de 10:58. Pe podiumul internațional l-au urmat fetele de la Frýdek-Místek.

În primele trei, favorit clar a fost Marek Rösler, elev din Mladá Boleslav, care a mai arătat un timp de calitate - 14:17. Vejvančický (16:07), un concurent care a început după boală de la Rumburk organizator, a terminat pe locul al doilea, iar Vaňková (16:39) de la Frýdek a terminat pe locul al treilea la general. Grupul Frýdek s-a descurcat foarte bine în general și este îmbucurător că au încheiat o călătorie lungă de la Frýdek. Dăruirea antrenorilor din toate departamentele este admirabilă. Fără munca și dăruirea lor fără margini, sportul pentru tineri nu ar exista!

5km a fost dominat clar de Vojtěch Novák de la Frýdek. A fugit pentru un alt mare personal 23:14. L-a învins cu peste 43 minute pe cel de-al doilea clasat, Apel Eckart, care era cu 4 de ani mai în vârstă. Eliška Kokořová de la Frydek a terminat și ea pe locul trei (28:23) și pentru ea acesta este un SAU la această distanță.

Cursele mai scurte au atras aproximativ 50 de atleți, bărbați și femei, iar mulți dintre sportivii înscriși nu s-au prezentat.

După finalizarea acestui bloc de curse, în jurul pistei au început să se albească bentițe frumoase cu sigla cursei, pe care organizatorii le-au pregătit concurenților în locul medaliilor de finisher. Au fost primiți și de cei care au picat cursa și au venit în zona de sosire pentru a le ridica. O amintire frumoasă și practică a cursei creată de Jan Rein.

La ora 11 a început cursa comună de 10 / 20 / 35 km. Primii zece au fost dominați clar de Jaromír Morávek, care a călătorit la cursă dintr-un cantonament din Tatra. Timpul de 42:41 este unul dintre cei mai buni ai lui Jard în top zece, iar după Hodinovka de la Praga, unde a fost cu 40 de secunde mai lent, arată că antrenamentul pentru noul sezon merge în direcția bună. La linia de sosire s-a clasat Albert Kukla, colegul său din lotul de antrenament al lui Karel Ketner, care, pe drumul de la Tater, a stabilit un record personal de 46:08 la Zittau și a confirmat astfel revenirea la forma de primăvară. Așa că putem aștepta cu nerăbdare primăvara și aici. Pietonul slovac Rosenbaum a terminat pe locul al treilea, la 8 secunde înapoi. Cea mai bună femeie a cursei a fost slovaca Kristína Zámečníková (51:44).

Terenul numeros de start de 20 km a atras plimbători din întreaga lume. Cel mai mare favorit al cursei a fost pietonul german Karl Junghannß. Cu toate acestea, a avut alături o serie de adversari excelenți. Gruparea formată din Junghannß, Seiler (GER), Ben Lima (POL) și Palma (MEX) a stabilit ritmul la 4 minute de la start. Deși ritmul a încetinit în repriza a doua, am urmărit totuși o cursă rapidă minunată, care nu este foarte comună în regiunea noastră. În ultimii kilometri, ambii nemți au rămas fără energie, dimpotrivă, concurenții slovaci excelent pregătiți au reușit să accelereze. În final, Isaac Palma (MEX) a reușit să câștige pentru un timp excelent. Timpul de 1:21:18 este cea mai bună performanță a sa din ultimii 7 ani. A fost la 2016 de secunde în spatele OR din 24. Polonezul Ben Hlima a trecut linia de sosire pe locul doi într-un mare record personal (1:21:39), iar fantasticul concurent slovac Dominik Černý a terminat pe locul al treilea (1:21:42). De asemenea, a îmbunătățit OR cu mai mult de 2 minute. A făcut ceea ce se numește întotdeauna o cursă ideală, pentru că a tăiat așa-numita diviziune negativă și a mers cu un minut mai repede în al doilea zece decât primul!

În cursa feminină, pietonul francez Camille Moutard a câștigat cu totul convingător, care a fost în spatele ei sau de la Poděbrady de anul trecut cu o performanță de 1:31:36 cu doar 7 secunde, strălucind de entuziasm. Concurentul ceh Durďiaková a mers pe locul doi în primii kilometri, iar Vítek Hlaváč a condus cursa în cadrul kilometrilor de antrenament. Cu toate acestea, Tereza nu s-a mulțumit deloc cu cursa și și-a încheiat eforturile în jurul celui de-al optulea kilometru. Cu toate acestea, Vítek a rămas pe pistă și a ajutat-o ​​pe pietonul slovac Hana Burzalova la un record personal uriaș (1:33:53). De asemenea, ea a demonstrat o accelerare semnificativă în a doua jumătate a cursului, când a terminat pe locul secund în mai puțin de 46 de minute, adică sub limita OR pentru 10 km! O altă slovacă, Mária Katarinka Czaková, a ocupat locul trei - 1:36:39, și ea a fost mai mult decât mulțumită de proba de pregătire. Locul patru de la Hodinovka din Praga (după care s-a îmbolnăvit!) a fost repetat de franțuzoaica Biré Heslouis Maële, când a terminat prima ei cursă de 20 de km în 1:37:07. Un concurent a fost descalificat.

IMG 3213Și atunci ochii tuturor celor prezenți au fost ațintiți pe distanța de 35 km. S-a pus întrebarea dacă cineva s-ar înscrie la cursă, dacă nu va mai merge la Olimpiada de anul viitor (în 2025, însă, Campionatele Mondiale vor reveni în program). Chiar și așa, mai mulți bărbați hotărâți și o femeie au stat la început. După marea performanță de anul trecut a francezului Campion, era clar că Žitava ar avea un alt câștigător francez dacă ar ajunge la linia de sosire. Aurélien Quinion s-a înscris la cursă și a demonstrat performanțe de clasă mondială. La 10 km, avea puțin sub 42 de minute și a continuat să împingă ritmul. A trecut linia de sosire de 20 km în 1:23:40 (T 4:11), adică cu o secundă în fața lui Papamihail din Grecia, care a fost al optulea din douăzeci! Până atunci era deja clar că palmaresul de calitate al lui Kévin Campion tremura la temelie. Aurélien a continuat să revendice muzica, ritmul a crescut și, din moment ce nu era nicio țintă roșie asociată cu numele său pe consiliul de recrutare de la judecătorii internaționali, a fost stabilit un nou record național pentru țara Cocoșului Galic. În mare euforie, francezul a zburat ultimul kilometru în 3:59, iar la linia de sosire, s-a bucurat emoțional că și-a îmbunătățit propriul record național cu 3 minute! Timpul de 2:25:57 este a patra cea mai bună performanță europeană (inclusiv una rusă), a optsprezecea performanță mondială istorică din toate timpurile și, mai presus de toate, este o satisfacție uriașă pentru concurent după descalificarea de la Budapesta. Într-un interviu emoționant la linia de sosire, el a mulțumit organizatorilor pentru ospitalitate și atitudine, pentru care a fost răsplătit cu o performanță de talie mondială.

În umbra marii performanțe a francezului, concurentul german Dohmann a stat multă vreme pe locul doi. Cu toate acestea, în cele din urmă a fost nevoit să părăsească pistă, pentru că pur și simplu cursa nu i s-a potrivit, iar Cumali Arslan, un turc care locuiește în Germania, a terminat pe locul al doilea. La prima sa pornire la o distanță de 35 km, a rămas fără performanță în 2:49:06. La fel ca anul trecut, Martin Nedvídek din Rumburg a ocupat locul al treilea într-un timp de 2:56:13, care și-a îmbunătățit performanța de primăvară la Dudinc cu 2 minute și a fost cu 40 de secunde în spatele blocului operator de anul trecut de la Žitava. Martin este unul dintre organizatorii evenimentului. cursa ceh-germană și așadar jos pălăria pentru performanța sa. Singura femeie de la start, neamțoaica Bianca Schenker, și-a îmbunătățit propriul record personal de anul trecut cu peste 16 minute, terminând în 3:26:44. Doamna Bianca face parte din categoria pilotilor W49!

Frumoasa cursă ceh-germană a trecut în urmă, a fost plină de performanțe excelente și, deși comentariile laudative vin din toate părțile (în principal din străinătate), organizatorii își pun deja capul la cap asupra modului de pregătire pentru anul viitor chiar și mai bine.