În pregătirea pentru vârful sezonului (Campionatale Europene de la Berlin 50 km mers), Lukáš Gdula a încercat forma „sprint” la 5.000 de metri de mers pe pistă în extra-liga de la Ostrava, Lenka Borovičková s-a îmbunătățit cu 24 de secunde față de weekendul trecut pe această pistă.

Etapa secundă a extraligii, care a avut loc la Ostrava, a extins rândurile „limitatorilor” pentru Berlin cu trei nume. Cerințele de performanță au fost îndeplinite de către semi-crescător Lukáš Hodboď, ciocanul Kateřina Šafránková și sprintera Marcela Pírková. Zdeněk Stromšík a strălucit pe o sută. Bărbații de la Olympus Praga și femeile de la Dukla Praga au adunat cele mai multe puncte.

Lukáš Gdula, care are deja o limită pentru Berlin pentru maratonul de mers pe jos de 50 km, a fost întâlnit în siguranță încă din primăvară, a încercat forma „sprint” la 50 de metri de mers pe pistă și s-a pregătit în această etapă pentru pregătirea acestui sezon de vârf. (ME Berlin 5.000km mers) pregatire excelenta 20:38min !!! De asemenea, a câștigat 9 puncte valoroase extra-liga pentru divizia sa. Fratele său Tomáš a câștigat 4 puncte suplimentare în ligă în aceeași cursă în 23: 36 min.

Lenka Borovičková, care a decis să nu înceapă cu o zi înainte la „Vacanța de plimbare în Rumburk” pentru a economisi energie pentru această cursă, a câștigat 8 puncte extra-liga pentru PSK Olymp Praha, la care este invitată de la noi anul acesta. Cu performanța sa de 26: 53 min, s-a îmbunătățit cu 24 de secunde față de performanța de weekendul trecut la Campionatul de Masters de la Rumburk (27: 17min).

În același timp, ținem degetele încrucișate pentru Lukáš în faza finală a pregătirii sale pentru vârful sezonului, care, după cum s-a menționat mai sus, va fi Campionatul European de la Berlin la mersul de 50 de km pe 7 august 2018.