Plimbătorul Lukáš Gdula a jucat cu concursul de alergare și a câștigat surprinzător triumfător cursa de cros organizată de mersătorul Petr Adam.

REZULTATE / ERGEBNISSE

MG 1645Două roți lângă perete este deja o cursă tradițională de cros organizată de Ing. Petr Adam, anul acesta pentru a nouăsprezecea oară! Pasionații de jogging își pot testa forța în împrejurimile frumoase ale câmpului Hvězda. Traseul cursei se desfășoară, după cum sugerează și numele, de-a lungul pereților perimetrali ai traseului și în categoria principală masculin are 7,8 km lungime. Traseu pentru femei este prescurtat la 4 km. Femeile pot alerga pe traseul masculin (2 ture, indiferent de categorie). Va fi posibil și anul acesta bărbați aleargă 1 tură (4 km) (indiferent de categorii).

Anul acesta, profilului tradițional foarte dificil al pistei de curse - alergări și coborâri abrupte, rădăcini, gropi, gropi - i s-a alăturat căldura (33°C) și căldură sufocantă, așa că majoritatea luptătorilor au fost nevoiți să își întindă moralul și ceva spre fund.

Judecând după nume, s-ar crede că sunt la începutul unei curse pe jos: Gdula, Drahotová, Adam, Jeníková, Smola jun., Borovičková, Němec, Vlachynská, Hejkrlík.

Câștigătorul surprinzător, dar complet suveran din acest an a fost pietonul Lukáš Gdula (27:45.7) , când a „rupt tricoul” întregii competiții de alergare, și nu oricare, de exemplu un maratonist excelent Petr Pechek a terminat doar pe locul 3 (28:18.2) iar Lukáš i-a acordat astfel mai mult de jumătate de minut! Sau sistem Perňa șifeminin pe locul 4 (David Štros 28:52.3), cu mai mult de un minut în spatele lui Lukáš. Performanță pietonală celebră! Îmi amintesc cuvintele șefului meu de la Steaua Roșie Praga: „un alergător mai bun decât un alergător pe jos” (adică, bineînțeles, într-o exagerare, pentru că stilul de mers în cursele de mers pe jos este monitorizat de judecători stricti). În acest an, însă, Lukáš a suflat o dimensiune complet diferită în aceste cuvinte: „alergătorul care alergă ia învins pe toți alergătorii care alergă”. Sau poate că Lukáš se pregătește deja pentru o carieră în alergare și și-a luat în sfârșit rămas bun de la mers pe jos - bineînțeles că nu știm - dar nu ar fi surprinzător, având în vedere ce se întâmplă în prezent în reprezentația cehă de mers...

PICH WALK Praga a avut doi reprezentanți în cursa pentru 1 tur (4 km): Lenka Borovičková 21:10.14 a ocupat locul 3 la categoria Z50 (al 20-lea la general), când a pierdut o luptă cu un alt pieton cu 10 secunde Karolína Jeníková 21:00.3, care a terminat cu un finish gigantic pentru a câștiga categoria Z55 (total 18.m)!!! În cursa masculină cu 1 tur Daniel Smola (non-alerg/newalker) a ocupat locul 6 într-un record personal pentru 1 tură la perete 18:53.9, când a terminat în spatele primilor cinci alergători - sportivi de la Atletika Lovosice.

Îi mulțumim sincer lui Peter Adam pentru o cursă frumoasă, organizare exemplară, bunăstare și bucurie de mișcare în minunata rezervație naturală Praga Hvězda. Și îi dorim mult entuziasm, bucurie, vitalitate și putere la aniversarea jubiliară a 20 de ani de cursă!!! Multumesc Petra!!!!