Christopher Linke a câștigat două titluri de campionat în 100 de minute în Bühlertal: 5.000m 20:08,08min + 10.000m 39:51.11min! Horst Kiepert în bronz MASTERS M70!

REZULTATE / ERGEBNISSE

Linia 1 500x570Aceasta se numește o zi de lucru reușită!!!

Christopher Link (deținătorul recordului german și medaliatul cu argint de la Poděbrady pe pista de 35 km de la recenta CE la mersul pe echipe) și-a asigurat două titluri în interval de 100 de minute la campionatul german de mers pe pistă de sâmbătă de la Bühlertal!

Și sunt titlurile de Campion al Germaniei cu numere de serie deja nouăsprezece și douăzeci. La 34 de ani a rotunjit numarul de titluri la 20!!! - Aceasta se numește o carieră sportivă respectabilă!

În primul rând, la „Warm Up” a câștigat cursa de seniori la 5.000 m cu o performanță de 20:08,08 min. Astfel încât cu cca. 100 de minute mai târziu a câștigat titlul german și pe pistă dublă Contoare 10.000 performanță sub prestigiosul marcaj de 40 de minute, în ciuda vremii fierbinți de vară și a temperaturii ridicate a aerului. La timp  39: 51,11 min  după 25 de ture pe pistă, Christopher Linke a avut un avans de 200 de metri buni peste competiția puternică.

A fost primul urmăritor Carl Dohmann (SCL Heel Baden-Baden), care cu o performanță de 40:36,74 min. a asigurat argintul. Ai fugit pentru bronz Leo Köpp (LG Nord Berlin), care cu 40:48,58 min a trecut și sub 41 de minute. Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice a ratat un loc pe podium Jonathan Hilbert (LG Ohra Energie; 41:18,11 min). Matadorul local Nathaniel Seiler de la clubul organizator TV Bühlertal a ajuns pe linia de sosire pe locul cinci în 42:01,79.

Această cursă dublă a fost primul test al lui Linke pentru ștafeta de mers pe maraton planificată la Jocurile Olimpice din 2024 de la Paris...

Totodată, la Bühlertal s-a desfășurat Campionatul Germaniei la categoria MASTERS la 5.000 m mers pe pistă.

La categoria M70, Horst Kiepert a obținut un mare succes în 36:07,71 min, concurând în Cehia în culorile lui SMOLA CHÚZE PRAHA, care a fost aproape de a câștiga medalia de bronz!!!