Gigant 2023: 17.6.23 - 5.000 m mers / 18.6.23 - 10.000 m mers

REZULTATE / ERGEBNISSE

Stadionul Dukla din Praga a găzduit 17 weekend-ul trecut. - 18 . 6. 2023 MČR tineret și juniori în atletism.

Sâmbătă, băieții și fetele au ajuns pe pista de curse într-o cursă comună de 5000 m.

Soarele strălucitor, aerul greu umed dinaintea furtunii, combinate cu tartanul înroșit, au făcut ca decizia să nu fie tocmai tradițională. Pietonii au avut ocazia să se împrospăteze chiar și la această distanță și au folosit mult bureți și apă.Start 5000m mare

Novák SO VelkýLa concurs adulti la 5000m S-au înscris 9 luptători, aspirantul la medalia de argint Matěj Piták nu a luat parte la cursă. În cele din urmă, 7 plimbători au văzut finalul după ce un concurent a fost descalificat. Încă din primii metri, favoritul clar al cursei a fost singur în frunte Vojtěch Novák (districtul Nejezchleb, TJ Slezan Frýdek-Místek). După kilometrul rapid inițial, a încetinit ușor, dar a continuat să țintească pentru un timp sub 24 de minute. El și-a stăpânit perfect tehnica de mers, ceea ce mai trebuie să învețe cu antrenorul este jumătatea superioară a corpului său extrem de agitată. Vojtěch a câștigat titlul în al doilea cel mai bun timp al său pe pistă, 23:46.63. Părea foarte relaxat pe toată durata cursei și cu siguranță devine un concurent promițător.

Din păcate, lupta pentru o altă medalie a avut loc cu mult în spatele campioanei Frydek. Pentru medalia de argint, echipa gazdă, care s-a aflat din start în această poziție, a rămas fără Vojtěch Peroutka (TJ Dukla tr. Javůrek/Svoboda) într-un timp de 28:22.75, care este cu un minut mai lent decât performanța sa în competiția de ligă din NMnM. Era evident că vremea de sâmbătă chiar nu i se potrivea.

Locul trei și medalia de bronz au fost câștigate de un vultur la mai puțin de 30 de secunde înapoi Čenek Topor (Orel Vyškov, tr. Málková). Arnošt de la Hradec Králové nu a pierdut mare lucru în primii trei kilometri, dar după aceea diferența dintre ei a început să crească semnificativ, chiar și așa a terminat pe locul patru pentru OR și prima dată sub 30 de minute.

Un total de 13 femei concurente s-au înscris la cursa pentru adolescenți. Încă de la început, perechea Kozlová - Kokořová a condus cursa, pe care Kyselicová a încercat să o păstreze cât mai mult posibil. Ea a început în ultimul kilometru Ludmila Kozlová (Athletics Prachatice, tr. Pilát) și a câștigat titlul de campionat, precum și un nou operator operator și cea mai bună performanță a unui adolescent anul acesta pe pistă 28:33.70. Eliška Kokořová (tr. Nejezchleb, TJ Slezan Frýdek-Místek) in final a pierdut mai putin de 20 de secunde si cu o performanta de 28:50.27 incepe incet-incet sa se apropie de timpii de anul trecut. Al treilea Ema Kyselicová (Sparta Praga 4, tr. Kubicová) era cu doar 2 secunde în spatele ei OR față de recentul MU din Ptuj, Slovenia. Din păcate, ea a fost ultima adolescentă care a reușit să depășească marcajul celor 30 de minute. Aproximativ 10 fete au reușit să-și îmbunătățească sala de operare, dar trebuie menționat că până și medaliate sunt în urmă față de predecesorii lor din anii precedenți în ceea ce privește performanța, care este aceeași tendință la ambele categorii. Toate fetele au văzut obiectivul, dar nu în toate cazurile tehnica mersului a fost stăpânită perfect.

Duminică dimineața a aparținut apoi cursei 10 m juniori feminin. La cursa de juniori s-au înscris doar 2 luptători, astfel că cursa de juniori a fost anulată de către delegatul tehnic. Titlul nu a putut fi acordat, pentru asta trebuie să se înscrie în cursă cel puțin 3 concurenți.

La cursa de juniori s-au înscris 10 fete de juniori, TD a permis doar 5 dintre ele să plece din cauza performanței insuficiente. Acesta este MČR și doar cei mai buni ar trebui să înceapă. Luată prin această lentilă, tăierea ar fi potrivită și în categoria adolescenților.

Klimentova cel MareNimeni nu s-a îndoit de medaliatul cu aur. Ema Klimentová (AK Šternberk, tr. Čermáková) și-a alergat cursa din primii metri și și-a confirmat creșterea performanței. Într-o zi călduroasă, ea a ținut ritmul chiar sub marcajul de 5 min/km și se îndepărta de rivale. În cele din urmă, a depășit pe toată lumea cu 2 sau mai multe ture. A făcut o cursă foarte bună din punct de vedere tehnic și s-a antrenat bine pe vremea caldă pentru MEJ din Ierusalim, care o așteaptă în curând. În a doua jumătate a cursei, a încetinit puțin, dar în ultimele două tururi a reușit să mărească ritmul și, tot în stil frumos, a stabilit cel mai bun timp pe pistă 49:55.42. 👏

Până și medalia de argint a fost clară din primii metri. Alžběta Franklová (SK Jeseniova, tr. Čermáková)  ea a alergat, de asemenea, propria cursă și a terminat confortabil pe locul doi pe pistă SAU 55:34.74. Cu toate acestea, a rămas cu mult sub performanța sa rutieră și, în acest caz, probabil că era de așteptat mai mult. Totuși, se numără un alt argint din colecție și, cu munca ei asiduă, Alžběta va avea cu siguranță rezultate și mai valoroase în acest an.

Celelalte concurente feminine au format grupa a treia. Prima care a abandonat a fost Katka Nedvídková, care sa concentrat mai recent pe studii decât pe antrenament. Grupul a fost condus de la început de Tereza Pittnerová, care, conform presupunerilor de hârtie, a fost o uşoară favorită datorită performanţelor sale recente. Dar l-a purtat pe spate Lucia Krinwaldová (AC Mladá Boleslav, tr. Šolc), care după câțiva kilometri părea mult mai proaspătă și începea să pară că ritmul stabilit al lui Pittner o reține. Lucie nu s-a repezit nicăieri și a atacat până cu aproximativ 3 km înainte de linia de sosire. În acel moment, a reușit deja să scape cu Alžběta Franklová, care a depășit ambii concurenți cu o tură și i-a luat mult timp să-i scuture. Krinwald a arătat o performanță foarte matură din punct de vedere tactic. Dacă are mai mult curaj în următoarele starturi, atunci performanța lui Frankl de duminică este realizabilă pentru ea. În timpul cursei, Tereza Pittnerová a încercat să lupte și să prindă perechea din fața ei, dar nu a reușit și pe vremea caldă a început să se lupte nu numai cu lungimea cursei, ci și cu greața puternică. Din fericire, după două tururi grele, a reușit să revină la ritm și a încheiat cu curaj cursa.

Ce sa zic in concluzie? Am văzut curse și lupte frumoase și toți debutanții s-au luptat cu toată puterea.

Din păcate, promovarea mersului pe stadioane și includerea obligatorie a mersului în competițiile pe echipe pare din ce în ce mai necesară. Cursa de 3000 m CH nu va întârzia prea mult programul de cursă și va oferi tinerilor mers nu numai posibilitatea de a alerga cot la cot cu colegii lor din alte discipline, dar va permite în același timp noilor adepți să încerce mersul pe jos. Fără aceasta, situația cu numărul de pietoni nu se va îmbunătăți, iar tinerii sportivi vor continua să alerge la discipline unde pot fi alături de coechipieri chiar pe stadion. ČAS organizează una dintre cele mai tradiționale întâlniri pietonale, legendarul Podebrady, iar dacă vrem să avem pietoni să curgă acolo în viitor, cele de mai sus este o necesitate de facto.