Al 54-lea an al celor mai vechi curse de mers pe jos din Slovacia, „Záhorácka dvadsiatku” din Borský Mikuláš cu statutul de bronz al seriei World Athletics Race Walking Tour, a fost dominat clar de ucraineni pe traseul de 10 km, la femeile Lyudmila OLYANOVSKÁ (42 :53 min), la masculin Ivan BANZERUK (40: 37 minute)!

REZULTATE / ERGEBNISSE

arbitru arhCea de-a 54-a ediție a Záhorácka Dvadsiatka de la Borské Mikuláš nu a fost lipsită nici de această dată de participarea Cehiei.

110 alergători din 15 țări s-au înscris pentru a lua parte la cursa tradițională, care a câștigat statutul de bronz WA, și au fost adevărate vedete de mers de văzut.

În anii precedenți, tradiționalul douăzeci a fost înlocuit cu o distanță de zece kilometri.

Deja la cele mai tinere categorii, mersul ceh a fost reprezentat datorită micuțului Orlík și echipei de antrenori din jurul Anička Málková. Veronika Dorazilová a încercat pregătirea într-o cursă de kilometri (8. - 8:05). Dintre cele mai frumoase eleve, Vikotrínová Eva a terminat pe locul șapte (1km - 6:05). Viktorínová Anna (a 11-a - 15:16) s-a luptat cu studenții mai mici în cei doi kilometri și Dorazilo Kristýna (a 3-a - 11:24) și-a încercat mâna la 36 km în competiția internațională. În mod tradițional, au participat și veterani cehi. Nestăpâniții Kovanda Jiří (12 - 37:35), Jan Zajíc (13 - 38:44) și Stanislav Marek (15 - 43:49) nu au ezitat să plece într-o călătorie mai lungă, să se întâlnească cu prietenii plimbări și să înregistreze kilometri mai veterani. Admirabil, pentru că cel mai mic dintre ei este din 1953!!!

Victoria pentru culorile cehe a fost câștigată de Albert Kukla (SK Jeseniova) în rândul juniorilor. Inițial trebuia să participe la campionatul ceh de juniori în acest weekend, dar cursa de juniori a fost anulată vineri de către delegatul tehnic, deoarece doar 2 concurenți s-au înscris și titlul nu a putut fi acordat. Albert a călătorit rapid în Slovacia și a câștigat în 48:39.

În competiția feminină, primul loc îi revine Ucrainei datorită cunoscutei Liudmila Oliyanovska, datorită participării ei la Ceasul de la Praga, într-un mare timp de 42:53. (dintre bărbați a fost la egalitate pe locul șapte). I-a dat celui de-al doilea grec Papadupoulou mai mult de 2 minute! Cea mai bună slovacă, Hana Burzalová, revenită din accidentare, a arătat 47:32 și, alături de Ema Hačundová (după gripă - 48:45), a confirmat progresul uriaș de performanță al slovacilor, care a început după șederea de pregătire din Australia din ianuarie.

DSC 0966

Ucraineanul, Banzeruk Ivan, a dominat și competiția masculină, într-un timp de 40:37. Primele trei au fost extrem de echilibrate. Argintul, ca la Tokyo :), a fost câștigat de starul german Jonathan Hilbert, care a fost la doar 3 secunde înapoi. Încă 4 secunde înapoi a fost un veteran cu adevărat incredibil. Portughezul Joao Vieira s-a născut în 1976 și încă reușește să marcheze un timp de 40:44!!! Slovacul Dominik Černý a ocupat locul al patrulea în noul OR - 41:07.

Plimbătorii noștri nu s-au descurcat bine de data aceasta. Pe lângă Albert Kukla, au început și alte secții Karel Ketner. Adam Zajíček s-a retras curând din cursă din cauza unor probleme de sănătate. Jaromír Morávek a început cursa brusc, cei 5 km de deschidere au fost cu mult sub 21 de minute, dar cursa s-a încheiat pentru el la al optulea kilometru din cauza încălcării regulilor pietonilor. Nu fiecare zi este luminată, important este să nu-ți fie frică. Tehnica la un ritm de curse mai mare trebuie stăpânită, iar lucrul important este că bărbaților noștri nu le este frică de ea. În viitor, accelerarea lor anul acesta va fi cu siguranță o mare motivație pentru Víťa Hlaváč, iar competiția reciprocă nu poate decât să-i ajute pe bărbații noștri.

Cei 20 de la Záhorák sunt în urma noastră și organizatorii se gândesc deja să returneze distanța de XNUMX km la competiție cu statutul de bronz.