La MU din Ptuj, Slovenia, adolescentul în continuă îmbunătățire Vojtěch Novák și-a îmbunătățit traseul 5.000 m de mers la 23:32,38, iar studentul Marek Rösler din Turnov a arătat o uriașă mers de 3.000 m 14:23,77 într-o cursă solo pe pistă! BRAVO baieti!!! Felicitări!!!

Acest sezon aduce, din perspectiva tineretului pietonal, o întreagă gamă de spectacole plăcute. Anul acesta, după mulți ani de dominare a performanței de către fete, vremurile strălucesc chiar și în rândul elevilor și adolescenților.

11.6. slovena Ptuja a găzduit pentatlonul internațional CZE - HUN - POL - SLO - SVK U 16/17.

REZULTATE MU PTUJ U16/U17.pdf / ERGEBNISSE PTUJ U1/U17.pdf

Matěj Piták și Adéla Pittnerová au fost incluse în selecțiile echipei naționale de tineret înainte de sezon. Cu toate acestea, Adéla nu a început încă o cursă de mers pe jos în acest sezon și, la fel ca Matěj, care are un singur start pe jos, ea preferă ciclismul. Deși nominalizarea pentru MU a fost închisă abia pe 5.6 iunie, când Matěj era deja sigur de locul doi în tabel (performanță 24:47.15), nu a mai apărut în selecție, cel mai probabil din cauza îndatoririlor sale de ciclism.

A câștigat dreptul de a începe ca un pieton clar numărul unu Vojtech Novak (TJ Slezan Frýdek - Místek, tr. Nejezchleba) si cu el Vojtěch Peroutka (Dukla Praga, tr. Javůrek/Svoboda). S-a îmbunătățit de la bronzul în sala cu o performanță de puțin sub 30 de minute în Nové Město la 27:21 și astfel a câștigat ocazia de a începe în meciul interstatal.

Dintre fete, a avut ocazia să poarte tricoul reprezentativ al perechii Eliška Kokořová (TJ Slezan Frýdek - Místek, tr. Nejezchleba) a Ema Kyselicová (Spartak Praga 4, tr. Kubicová).

Cursa a avut loc pe vreme cu vânt. În competiția de juniori a fost clar în prealabil, datorită performanței fetelor noastre la 5000m, că sportivii noștri vor închide terenul de start a opt mersoare. Reprezentanta Ungariei Alexandra Kovács a câștigat cu o performanță excelentă de 23:46,54. Trei femei pe jos au intrat sub limita celor 25 de minute, a patra maghiară nu a învins-o cu doar 12 secunde. Fetele noastre au evoluat la limita capacităților lor, când Ema Kyselicová a stabilit chiar un record personal și s-a îmbunătățit cu aproape 15 secunde până la 29:15.34.

Anul acesta, Eliška Kokořová rămâne în urmă cu performanța din sezonul trecut, dar cel puțin a îmbunătățit timpul din acest an la 29:22.57. În ciuda celor mai bune performanțe ale acestora în prezent, diferența dintre fetele noastre și locul șase la linia de sosire a fost abisal - mai mult de 2 minute, și sperăm că această experiență nu le va descuraja pe fete, ci va fi o motivație pentru ele pentru munca ulterioară.

La mers pe jos 5000, plimbătorii noștri s-au descurcat semnificativ mai bine. LeVojtěch Novák, care s-a îmbunătățit semnificativ, a fost la doar 3 secunde în spatele drumului SAU de la Poděbrady pe pistă, și-a mutat timpul pe pistă de la NMnM la 32:23 cu 32.58 de secunde. A terminat pe locul patru, Polonezul Jasinski a câștigat în 23:13.29. Doar cinci pietoni au intrat sub limita de 24 de minute, dintre cei zece pietoni, al doilea concurent ceh - Vojtěch Peroutka a terminat pe locul nouă cu un timp de 28:10.86.

În general, sportivii cehi au câștigat atât în ​​rândul adolescentelor, cât și în rândul adolescenților. Pietonii noștri au luptat până la limita abilităților, dar decalajul de performanță față de celelalte echipe reprezentative a fost semnificativ.

Și încă o performanță de weekend merită atenție. În cursa solo de la Turnov, elevul Marek Rösler (AC pada Boleslav tr Prückner) a stabilit un mare record personal, când a spart bariera celor 15 minute pentru prima dată în carieră cu o performanță de 14:23.77. Cu aceasta, el conduce clasamentele din acest an, Dan Mochal de la Liberec domină drumul cu o performanță de 14:02 a lui Poděbrady.