18.6., OSTRAVA, MERCAT PE 5 SI 000 m pe pista LA CAMPIONATUL CEH DE TINERET „GIGANT”

Stadionul Ostrava, cel mai modern din Cehia, a primit câteva sute dintre cei mai buni sportivi autohtoni într-un weekend tropical. Pietonii nu s-au rătăcit printre ei, 5 adolescenți și 000 adolescenți au concurat la 11 m, juniori și 7 juniori la 10 m 000, dar au fost cele mai puține discipline. De la juniori au lipsit medaliatul Veselková și Krinwaldová, iar medaliatul Klazar a fost de la juniori. Temperaturile tropicale care au predominat în weekend au fost ușor atenuate de un început de dimineață la 4 și 4; temperatura era tot peste 8,45 de grade. C și a îngreunat performanța în principal la 9,25 m.

DSC00620Între adolescenti la 5 m principala favorită Ema KLIMENTOVÁ, 05 ani, AK Šternberk (antrenor J. Sadil) a mers tactic la victorie și când după a treia din pistă s-a desprins de principala rivală Alžběta FRANKLOVÁ, 05, SK Jeseniova (antrenor T. Korbel), ea a avut un avans suficient la final (timpul 25: 25.32 vs. 25: 42.20 min SAU). Adéla PITTNEROVÁ, 15 ani, SK Vrchlabí a câștigat medalia de bronz cu încă 25 secunde în 57.47: 06 min. SMOLA KONSTRUKCE (antrenor K. Maternová). Cu un diferență de două minute, Anna a câștigat locul patru prin accelerarea în ultimii 600 m Horakova, 05, AC Rumburk (antrenor M. Nedvídek) cu timpul 28: 06.94 min înaintea Michaela Plešáková, 05, Sokol České Budějovice (antrenor M. Lapka) în OR 28: 24.24 min; Veronika este deja pe locul șase Smolikova, 05, AC Praga 1890 (antrenor F. Zouhar) nu a depășit limita de 30 de minute (OR 30: 06.09 min). Dintre ceilalți cinci pietoni, patru și-au îmbunătățit sala de operare: Frýdek-Místek Nikola Bobokova, 05 (antrenori K. Maštalířová, J. Nejezchleba) ora 30: 28.41 min, Ema Oxigen, 06 (antrenor P. Brandejský) de la Spartak Praga 4 ora 30: 32.90 min, Aneta vineri, 05 (antrenor J. Hřib) de la Atletika Holešov la 30: 51.84 min și Adéla Malenovska, 06, de la Atletika Havířov 1965 (antrenor J. Polášek) la 34: 51.66 min.

V adolescenti la 5 m a fost de la start până la sfârșit suveran Albert KUKLA, 05, SK Jeseniova (antrenor T. Korbel) la calitate OR 23: 49.61 min și a câștigat prima medalie de aur. Doar pentru scurt timp adversarul său a fost Vojtěch NOVÁK, 06, Slezan Frýdek-Místek (antrenori M. Nejezchlebová, J. Nejezchleba) din nou cu o performanță foarte îmbunătățită (OR 24: 44.29 min pe 2 min), căruia i s-a acordat o medalie de argint. Campionul în sală Tomáš ENDRŠT, 05, USK Praga (antrenorul P. Brandejský) trece de multă vreme cu o criză mare și a trebuit să se mulțumească cu bronzul în 24: 55.96 min. Filip a terminat pe locul patru cu o pierdere de aproape 4 minute Barton, 06, Atletism Jižní Město (antrenorul P. Brandejský) în OR 28: 48.96 min, când l-a depășit semnificativ pe Matěj Cap chel, 06, AC Pardubice (antrenori P. Strnad, V. Král) pentru 30: 00.41 min și Matěj Salut, fato, 06, AK Zlín (antrenor D.Remešová) în OR 30: 22.71 min. Noul venit Tobias Urbanek, 06, Sokol Praha Královské Vinohrady (antrenor M. Ešpandr) ar fi pe locul șapte în OR 31: 43.34 min.

Juniori la 10 m au avut singura favorită: Klára HLAVÁČOVÁ, 03, AC TEPO Kladno (antrenorul K. Čermáková) a mers OR 52: 56.28 min și revine încet la performanța de anul trecut (10 km puțin peste 50 min). Distanța celorlalți medaliați a fost abisală, peste opt minute, dar s-au îmbunătățit - Tereza PITTNEROVÁ, 04, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE (antrenor K. Maternová) la 61: 18.48 min (OR și medalie de argint) și Tereza MRÁZKOVÁ, 04, Atletism Havířov 1965 (antrenor J. Polášek) la 61: 52.65 min (OR și medalie de bronz). Štěpánek ŠLICHTOVÁ, 10 ani, TJ VTŽ Chomutov (antrenorul T. Parnica) nu a avut succes de când echipa națională a început la Poděbrady în aprilie, când a parcurs 61 km în puțin peste 03 de minute; de data aceasta a fost 66: 04.74 min (OR).

810 2446Un duel între doi nominalizați la Campionatele Europene juniori la 10 m era trăsătura dominantă a rasei; până la 9600 m au stabilit pe rând un ritm ridicat, apoi Jaromír MORÁVEK, 03 ani, AK ŠKODA Plzeň (antrenorul I. Piták) a stabilit linia de sosire și a câștigat noul record de campionat 44: 28.46 min înaintea lui Adam ZAJÍČEK, 03 ani, Atletism Poruba (antrenorul K Ketner) pentru 44: 45.05 min (OR). Bronzul a câștigat meritat Robert HURDÁLEK, 03 ani, SK Nové Město nad Metují (antrenor D. Šnajdr) în UR 47: 17.83 min, iar al patrulea a fost Roman Hanyk, 04, AC Turnov (antrenor D. Šnajdr) în OR 49: 13.29 min. Prima pereche de medaliați la proba de 5 m a fost nominalizată la startul naționalei la MU 000 din Ungaria pe 18 iunie. Cursele de campionat au confirmat puținul interes al tinerilor pentru mersul în curse; apar mari talente, dar în ciuda tuturor eforturilor antrenorilor ambulanți, baza este extrem de scăzută.