BLACK LA EMISIUNEA „ZÁHORÁCKA DVADTYATKA” OFIŢERUL „GOLDEN HATRICK”, OLIANOVSKÁ A ÎMBUNĂTĂTAT RECORDUL ÎNTÂLNIRII. 

REZULTATE COMPLETE

Cel de-al 53-lea an al celor mai vechi curse slovace de mers pe jos „Záhorácka dvadsiatka” („Z 20”) din Borský Mikuláš, care de data aceasta a avut statutul de bronz al cursei mondiale de atletism Walking Tour, a câștigat Dominik Cerny din Dukla și Ukrainka din Banská Bystrica Ludmila Oľianovská.

Černý, care are deja un start cert la Campionatul Mondial 2022 de la Eugene la 35 km, a triumfat la 10 km într-un record personal de 41:37 min (îmbunătățit cu 1 secundă!), vicecampioan european din 2014 și bronz de la Campionatul Mondial 2015 la 20 km Oľianovská a câștigat întâlnirea record 42:57 min. Echipa națională a Cehiei a terminat pe locul 5 Tereza Ďurďiaková 48:19.

Negru, încărcați Roman Benčík, a câștigat al doilea titlu de campion slovac din carieră. Al doilea general s-a încheiat Miroslav Úradník (42:03), care nu a reușit „hatrik-ul de aur” pe „Z 20” și al patrulea titlu consecutiv la 10 km. Echipa națională a Cehiei a terminat pe locul trei Vit Hlaváč 42: 18, urmat de un alt reprezentant ceh (junior). Jaromír Morávek 44: 21.

Zahoracka 2022 Uradnik cerny Hlavac recoltă 660x400FAPTE DIN BORSKÝ MIKULÁŠE:

10 KILOMETRI:

Masculin - Clasament absolut: 1. D. Černý 41:37, 2. Ofițer (ambele ŠK Dukla oz B. Bystrica) 42:03, 3. Hlaváč 42:18, 4. Morávek (ambele CR) 44:21, 5. Papastergiou (Grecia) 45 :42, 6. N. Tóth (Ungaria) 46:38, 7. Mencel (AK ZŤS Martin) 47:37, 8. Duda (ŠK BCF Dukla B. Bystrica) 47:57.

M-SR: 1. D. Černý 41:37, 2. Ofițer (ambele ŠK Dukla oz B. Bystrica) 42:03, 3. Mencel (AK ZŤS Martin) 47:37.

Juniori: 1. Morávek (CZE) 44:21, 2. Papastergiou (Grecia) 45:42, 3. Hanyk (CZE) 53:40.

Femei - clasament absolut: 1. Oľanovská 42:57 - recordul cursei, 2. Ševčuková (ambele Ukr.) 44:19, 3. Mirotvorcevová (Est.) 46:55, 4. Burzalová (Dukla) 48:11, 5. Ďurdiaková (ČR)48 : 19, 6. Ragasova (AK Spartak Dubnica) 50:12, 7. Zarska (Dukla) 51:24, 8. Kovalova (UKR) 51:38.

M-SR: 1. Burzalová (Dukla) 48:11, 2. Ragasová (AK Spartak Dubnica) 50:12, 3. Žárska (Dukla) 51:24.

Juniori: 1. Karlsenová (NOR) 51:06, 2. Hlaváčová (CZE) 54:17, 3. Avenová (ŠK ŠOG Nitra) 55:09.

5 KILOMETRI:

Adolescenti: 1. Krestianko 23:38, 2. J. Bátovský (ambele ŠK BCF Dukla B. Bystrica) 23:56.

Adolescenti: 1. Franklová 26:39, 2. Pittnerová (ambele CR) 27:13, 3. T. Indrišková (Slávia Trnava) 29:18.