Returul câștigător al Luciei Pelantová! Lukáš Gdula a apărat convingător campionatul de anul trecut la bărbați.

IMG 2315Pe 9 iunie 6 a avut loc cel de-al 2019-lea an al celei mai vechi curse de alergare și mers pe jos din Boemia, care a fost organizată cu 116 scurte pauze de către AC Praga 2 din 1890. tabel. treptat de la Prosek și în final de la Kbel. Pe lângă locul de destinație din Brandýs, lungimea pistelor s-a schimbat adesea, dar a ajuns întotdeauna între 1893 și aproximativ 90 km. În 20, a avut loc o schimbare și cursa „de undeva de undeva” a devenit o cursă cu start și sosire într-un singur loc, în special în satul Zeleneč, unde organizatorul cursei a câștigat facilitățile corespunzătoare în zona clubului de fotbal datorită în ajutorul localnicilor.

În noul mediu din Zelenec, planta, în ciuda diferitelor date (iunie-mai) în anii individuali, se luptă cu vremea caldă și însorită. Chiar și anul acesta, temperaturile au urcat la 30 ° C la prânz, dar până la urmă căldura nu i-a deranjat pe concurenți la fel de mult ca în anii precedenți.

În cursa de 10 km de mers pe jos, care făcea parte din ligile naționale ale echipelor de atletism, de data aceasta echipa națională a Cehiei a câștigat din nou Lukáš Gdula (45: 50,2), care a rămas cu puțin sub 20 de secunde în urma palmaresului de anul trecut. La categoria feminină anul acesta, cel mai de succes a fost fostul pieton ceh de succes și, de asemenea, mama adoptivă a AC Praga 1890. Lucie Pelantová în timp 54: 04,9.

O parte din principalele curse de mers pe jos a fost o cursă de pietoni tineri pe pista de 3 km din parcul nou construit din apropiere din satul Zeleneč. Datorită echipei mari de organizare a AC Praga 1890, și anume Fand Zouhar, Jirka Vladyk, Vlast Havelek, Petra Šárová, Katka Kautská, Alena Zouharová și a altor zeci de organizatori și ajutoare pe pistă, completate de sprijinul locuitorilor din jumătatea maraton . Merită cele mai mari mulțumiri, nu doar pentru buna desfășurare a cursei, ci și pentru acele luni de pregătire în avans.