Cursa de 3.000 m de mers în sală - 25.3.2019 bărbați, 26.3.2019 femei

IMG 1017În perioada 24 martie - 30 martie 2019, la Toruń, Polonia, au loc și Campionatele Mondiale MASTERS de atletism, care reprezintă punctul culminant al sezonului de atletism veteran din acest an și, bineînțeles, mersul pe jos. Programul de curse pe jos este alcătuit din două blocuri de curse, mai întâi o plimbare de 3.000 m în sală, iar apoi o plimbare de 10 km pe șosea (pe circuitul de lângă stadion cu startul și sosirea la stadionul de atletism în aer liber).

În a doua (25.3 martie) și a treia zi (26.3 martie) după-amiază, sala modernă de atletism a aparținut pietonilor de toate vârstele pentru plimbări de 3.000 m. Au fost lupte pe jos foarte incitante, performanțe excelente, încununate de două recorduri mondiale fantastice, dar și excludere și descalificare, care, din păcate, au lovit cel mai mult echipa Cehă de această dată.

3.000 m mers pe sală, bărbați - 25.3.19, femei 26.3.19:

Din punct de vedere ceh, de data aceasta o singură medalie, care a câștigat-o în mod tradițional în M75 Vladimir Kánsky, dar de data asta "Numai ARGINT" 20: 30,58 min! Felicitări!!! În această categorie, totuși, M75 a fost și cel mai exclus (un total de 6 pietoni DQ !!!), deși Din păcate, descalificarea i-a afectat și pe Vašek Dostalík și Stand Marek.

Din punct de vedere ceh, reputația a corectat astfel cel puțin locurile 5 care au câștigat Petr Adam în M65 17: 29,58min  a Josef Smola în M50 14: 26,27min. Cea mai mare și de cea mai înaltă calitate competiție întâlnită în mod tradițional în M55 și M50. El a realizat cel mai rapid timp al zilei în M45 Normunds Ivzans, Letonia 12: 41,45 min. Recordul mondial fantastic a trecut Ian Richards, Regatul Unit, 15: 19,64min în M70.

Din păcate, a fost în cursa feminină Lenka Borovičková W45 a fost descalificată, și astfel orice ambiție de medalie a echipei cehe în această zi a preluat controlul. Deși ceilalți concurenți cehi au arătat performanțe și poziții foarte frumoase, pentru care merită cu siguranță o mare recunoaștere: Locul 7 Anna Málková 18: 08,17min V55, locul 11, Ivana Škařoupková 17: 09,56min V40, locul 15 Miloslava Reinová 18: 24,25min V50.

Franțuzoaica a obținut cea mai bună performanță dintre toate femeile cu mult înaintea celorlalte  Marie Astrid Monmessin, care în W60 a trecut incredibil de 15: 43,36 min pe o plimbare de 3000 m. Felicitări! Alte performanțe de Top au fost realizate în principal de concurenții din Spania, care au dominat întregul top mondial format din 11 tara.

IMG 1075Rezultatele cehe ale cursei MS Toruń la o plimbare de 3.000 m în sală:

1. 75-79 M Vladimír Kánský locul 2 20: 30,28min, Václav Dostalík DQ, Stanislav Marek DQ
    65-69 M Petr Adam locul 5 17: 29,58min
    50-54 M Josef Smola locul 5 14: 26,27min
    55-59 W Anna Malkova locul 7 18: 08,17min
    50-54 W Miloslava Reinová locul 15 18: 24,25min
    45-50 W Lenka Borovickova DQ
    40-45 W Ivana Skaroupkova 11, locul 17: 09,56min

În stânga fotografiei sunt două mari și vedete în același timp, și anume: FRESH 90TNIK KAREL MATZNER și FRESH WORLD CHAMPION WALKING PE 3.000mv M50 PHILLIPPE BONNEAU FRANTA  (fotografia din stânga: Slávka Ročňáková, Josef Smola, Phillipe Bonneau, Karel Matzner)