Victoria convingătoare a lui Christopher Linke la 5.000m 18: 33,86min și apărarea reușită a lui Teresa Zurek la 3.000m 12: 47,36min la Campionatele Germane de mers în sală. Timpul lui Linke este liderul mondial absolut și în prezent al doilea cel mai rapid din lume !!!

© Sandra Arm

La Campionatele Germane în sală de la Halle/Saale s-a desfășurat vineri seara un campionat de 5.000 m masculin și 3.000 m feminin, în cadrul căruia s-au împărțit titlurile de Campion și Campioan al Germaniei.
În cursa feminină Teresa Zurek și-a repetat succesul anul trecut, la bărbați Christopher Linke a câștigat anul acesta al doilea cel mai rapid timp din lume !!!

Bucuria lui Christopher Link (SC Potsdam) in varsta de 30 de ani a fost uriasa in finish nu doar de la titlul de Campion Germaniei, ci mai ales de la noul record personal de 18: 33,86 min !!! la 5.000 m de mers pe jos. Doar pentru profani - asta înseamnă fiecare kilometru în 3: 42 min !!! Viteză de neimaginat pentru majoritatea și schiorii de fond. "Obiectivul meu a fost o persoană. Nu mă așteptam să-l depășesc atât de clar", a spus al cincilea de la Cupa Mondială la final. Al doilea de la Campionatele Europene de anul trecut Nils Brembach (SC Potsdam) a terminat pe locul al doilea cu un timp de 19: 08,81 min. Iar Leo Köpp (LG Nord Berlin; 20: 42,27 min) a terminat bronzul.

În cursa feminină de 3.000 m, ambele concurente SC Potsdam Saskia Feige și Teresa Zurek au stabilit ritmul, care au luptat și ele pentru victorie. La final, a câștigat Teresa Zurek, care după 2 km și-a crescut constant avansul față de partenerul ei de antrenament. "Pentru noi, 3.000 m este ca un sprint. Pentru mine a fost important ca timpul final să înceapă la 12", a spus Teresa, în vârstă de 20 de ani, care și-a apărat cu succes titlul de anul trecut cu un timp atât de excelent de 12: 47,36 minute. . Saskia Feige (13: 07,16 min) și Josephine Grandi (SC Potsdam; 14: 32,90 min) au terminat pe locul doi și al treilea.

Rezultatele complete, inclusiv toate categoriile de veterani, pot fi găsite aici: REZULTATE