Cei mai buni sportivi cehi s-au transformat în trio-ul cântăreț Black Milk

Pentru prima dată în carieră, aruncătorul de suliță Nikola Ogrodníková a dominat cea de-a XNUMX-a ediție a sondajului „Atletul anului” al Asociației Cehe de Atletism. Stickmaker Amálie Švábíková a fost numită Juniorul Anului. Semisul Lukáš Hodboď a devenit descoperirea anului, iar Rudolf Černý a câștigat premiul pentru cel mai bun antrenor al anului.

18 atro 0351Locul doi a fost ocupat de un pieton Anežka Drahotová. Era îngrijorată anul trecut, dar sezonul de anul acesta a fost cu totul altul. Chiar la început, ea a terminat pe locul doi la Lugano și Dudince. Ea a ocupat locul șase la Campionatul Mondial pe echipe, care a avut loc în Taiwan, China, într-un timp foarte decent de 1:28:40. La Campionatele Europene de la Berlin, a luptat apoi ultimii kilometri pentru titlul de campioană continentală. La final, medalia de argint a fost într-o altă performanță excelentă 1:27:03 și Anežka și-a continuat astfel succesul de bronz de patru ani de la Campionatele Europene de la Zurich. Administratorul antrenorului Piták ocupă locul cinci în statisticile mondiale din acest an. Anežka a fost desemnată de două ori juniora anului în trecut, iar locul cinci în 2014 a fost cel mai mare la categoria principală.

În sezonul 2018, a fost doar femei, care a aranjat ca atletismul ceh să primească medalii de la Campionatele Europene de la Berlin. Spearman Nikola Ogrodníková si pietonal Anežka Drahotová a câștigat argintul, maratoniştii Eva Vrabcova Nyvltova bronz.

Drept urmare, au câștigat locurile 1, 2 și 4 în sondaj. Doar al treilea bowler Staněk a perturbat hegemonia feminină.

Toate cele trei femei s-au întâlnit pe podium înainte ca rezultatele să fie desecretizate. Organizatorii au decis să continue tradiția în care sportivii înșiși se ocupă de tampoanele de cântat în timpul serii de gală. Așa s-au prezentat în trecut Jaroslav Bába și Petr Svoboda, ștafeta fundașului Rapid fete, Barbora Špotáková sau Jakub Vadlejch. De această dată, un trio de medaliați cehi au interpretat versurile modificate ale cântecului Sedm krát, care în 2003 a devenit melodia principală a albumului cu același nume al grupului Black Milk, adică Tereza Černochová, Tereza Kerndlová și Helena Zeťová.

ANEŽKA DRAHOTOVÁ: Mersul sau alergarea? Nu galop Si asa am ales Si ma grabesc incet De cate ori? De șapte ori pe săptămână. De șapte ori.