Uherské Hradiště - Finala Campionatului Republicii - Anežka Drahotová 5.000 m mers pe pistă într-un celebru record ceh - 20: 48,75 !!!!!!

image00097Sezonul competițiilor de club a culminat cu Uherské Hradiště. Bărbații Dukla Praha și femeile USK Praha au câștigat din nou campionatele naționale. Anežka Drahotová și-a îmbunătățit propriul record național pe pista de 5000 de metri. Medaliata cu argint de la Campionatele Europene de la Berlin, literalmente „călare” pe valul câștigător, nu a avut un concurent serios în cursă și a trecut linia de sosire într-un timp excelent stabilind un record ceh - 20: 48.75, care a durat mai bine de jumătate de minut de la cel mai mare istoric ceh de patru ani de la MSJ din Eugene. În clasamentul mondial din acest an, Anežka ocupă locul al doilea pe această pistă netradițională. Alena Kollegová de la SSK Vítkovice a terminat pe locul 2 într-un timp excelent 25: 53,43, Veronika Janošíková a câștigat locul 3 26: 38,56 de la AK Olymp Praha, Lenka Borovičková a terminat pe locul 4, 27: 21,23, în urma oaspeților ei din Praga17 și doar oaspetele ei din Praga27. ani Sabina Bočková de la Pilsen Škoda 34,99: XNUMX.

La masculin, slovacul Dominik Černý a câștigat absolut suveran cu un timp de 20: 37,33 oaspeți pentru AK Olomouc.

Rezultate 5.000m

Česká Lípa - runda a 4-a KPD - Din nou dominație fără echivoc a AC Rumburk - retrogradarea ligii a XNUMX-a este sigură !!!

În Česká Lípa, ca parte a rundei a 4-a a Campionatului Regional pe echipe (KPD), ca și în ultimele trei runde, pietonii AC Rumburk au dominat din nou. A mai rămas o etapă a 5-a și apoi o retrogradare pentru liga a XNUMX-a la Plzeň!

Rezultate 3.000 m femei   Rezultate 5.000 m masculin

Třebíč - În jurul lacului lui Mácha - Al 68-lea an al cursei pe jos - Memorialul Miloš Morávek

Secția de atletism a TJ Spartak Třebíč a organizat deja cea de-a 68-a cursă anuală de mers pe jos în jurul Lacului Mácha. La cursă au participat 42 de pietoni.
La startul cursei principale au participat 12 sportivi. Tomáš Hlavenka a câștigat victoria în fața lui Tomáš Vojtíšek și Zbyněk Herman. Stanislav Marek a ocupat locul zece printre concurenții de la Třebíč. La feminin, Ema Hačudová s-a bucurat de victorie. Pe locul doi s-a clasat Ivana Skařoupková, iar pe locul trei pe Anna Málková.