Pietonii cehi așteptau. După campionatul străin de la Dudince, care nu a adus prea multe bucurii culorilor cehe, sezonul de curse a început și la noi în țară. Vremea a fost chiar o prostie de aprilie, dar asa este la inceputul lunii aprilie.

Autori: articol - Lucie Nekulová / foto - Domnul Nekula

IMG 0357Prima rundă a competițiilor din ligă a fost împărțită în părțile din Moravia și Cehia. Cluburile din Moravia s-au întrecut sâmbătă la Holešov, ceilalți pietoni s-au întâlnit la Rumburk. În prezent, pietonii din nordul Boemiei merg spre Morava de două ori pe an. Olomouc și chiar tradiționalul Brno merită călătoria și punctele. Păcat că, în schimb, nu se aplică și concurența a trebuit să fie ruptă.

Holesov, RUNDA 1DIN I. LIGA MUЖЮ A ŽEN, SK. CA II. LIGELE MUЖЮ A ŽEN, SK. D, E

La Holešov, au decis să înceapă împreună pentru bărbați și femei, ceea ce este cu siguranță posibil cu un număr mai mic de titulari, dar mersul în ligă ar trebui separat. Cu toate acestea, pe vremea rece, cu siguranță a fost binevenit atât de concurenți, cât și de echipa de organizatori și arbitri.

Ziua cursei a început cu mersul mai departe 5000m. Aici a câștigat cu un avans de peste patru minute Vojtěch Novák din Frýdek-Místek, care a stabilit un nou OR - 24:29:19 chiar la începutul sezonului. SAU cu 15 secunde într-o cursă solo, aceasta mărturisește munca bună a antrenorului Nejezchleb și a încărcăturii sale. Bravo.

De asemenea, a terminat pe locul al doilea într-un record personal la distanță lungă Petr Havránek de la graniță - 28:34:07. Este doar prima sa performanță la un ritm sub 6 min/km. A fost al treilea la linia de sosire Tomáš Vojtíšek din Brno în 33:07:13.

O luptă echilibrată cu al doilea bărbat în ordinea seducției în proba de 5000 m femei, Tereza Mrázková din Havířov, care a trecut și de OR cu o performanță de 28:31:20 și pentru prima dată a trecut sub marcajul celor 29 de minute. Locurile doi și trei au fost luate unul lângă altul Eliška Kokořováová, o concurentă din Frýdek și oraș (29:14:45) a Eliška Říhová, care era la 0,05 în spatele liniei de sosire.

Un total de 5000 atleți masculin și feminin au concurat la startul cursei de 16 m.

În mersul de 10 m, titularul a fost favorit clar în afara competiției pilsner Jaromír Morávek, care la o săptămână după 20 km SAU de la Dudince a reușit să câștige comod la ritmul de antrenament în exact 44 de minute. A fost al doilea la linia de sosire Havířovský Jan Polák - 59:30.43 și al treilea în puțin peste o oră Filip Kaštovský de la Poruba Atletism. 10 concurenți s-au aliniat pentru start.

În cursa feminină, ea a câștigat argintul Toruń în competiția pe echipe Ivana Vranková în timp 62:07:23, ce pădure de culori Orlík din Vyško. Holešovská Aneta Pávková a făcut 63:39.03 și a terminat pe locul al doilea, a câștigat bronzul imaginar pentru locul trei Lenka Slabáková din Brno - 65:43.78. Au concurat 11 sportive.

Nimeni nu a fost descalificat în Holešov.

IMG 5765Rumburk, RUPEA 1 RASEDIN I. LIGA MUЖЮ A ŽEN, SK. A, BA II. LIGELE MUЖЮ A ŽEN, SK. A, B, C

Duminică, clubul Rumburk din Boemia de Nord a găzduit următoarea parte a competiției de ligă. La 1º pentru a începe Cursa de 10 m 18 luptători au stat, doi nu au văzut obiectivul pentru DQ. Din primii metri a mers pentru o victorie clară Martin Nedvídek în vizită în culorile lui Ústí nL Performanța de 46:39.44 efectuată cu o ușurință absolută nu-l poate mulțumi decât după 35 km pe săptămână. a încercat să țină pasul cu el în primii trei kilometri Albert Kukla de la SK Jeseniova, care este nou preparat cu

de grupul Ostrava al lui Karel Ketner. SAU 48:38.83 este plăcut pentru începutul sezonului și sperăm că Albert va reuși să-și bată drumul spre Poděbrady. Al treilea a fugit Václav Kolář din Liberec în 51:54.31. Alți 4 concurenți - Řezábek, Doubek, Šolc și Janoušek - au mers la OR pe pistă.

În rândul femeilor, lupta pentru medalii imaginare a fost mult mai incitantă. De la început, medaliatul cu bronz de la Dudinc a fost în frunte Štěpánka Pohlová Kučerová de la Hradec Králové cu o performanță de 56:54.39. În spatele ei, se desfășura o mare bătălie pentru puncte și SAU. Mladoboleslavská Lucie Krinwaldová ea a arătat progrese suplimentare și, în cele din urmă, a câștigat locul doi când a reușit să se retragă la sfârșitul cursei Johan Petříková - Spartak Praga 4, care își continuă seria OR după medalia indoor. Ambii concurenți au realizat OR grozav - 57:15.60 și 57:23.05. Cu aproximativ 2 km înainte de linia de sosire, a patra Jana Vildová a părăsit grupa lor. A parcurs aproape toată cursa singură, Pavla Cinkánová din Liberec a reușit și o performanță tehnică frumoasă pentru OR și un timp sub 60 de minute - 59:00.16. Au început 9 concurente feminine, una a fost descalificată.

Pentru cursa de 5000 m Au participat 22 de luptători, unul a fost exclus din cursă în timpul cursei. A devenit favoritul clar și câștigătorul Lukáš Pazdera (Întreabă Dipoli) cu un timp de 23:32.46. Al doilea la linia de sosire a fost de la Novopacky, care a sosit în ultimul moment Rudolph Cogan 25:52.77 și pentru un record personal ai ajuns pe locul al treilea în 25:52.53 Martin Žežulka de la Atletism Stodůlky.  Vojtěch Vejvančický, un student din Rumbur, a ajuns pe locul șase pentru o persoană mare - 28:50.57 și și-a confirmat îmbunătățirea semnificativă în interior. Alți 30 luptători - Miloš Němec, Jakub Stejskal și Ladislav Stejskal - au încheiat cursa într-o mașină de pistă în timpi de peste 3 de minute.

IMG 6248În cursa feminină Au luat startul 15 concurenți, care au stăpânit atât de mult tehnica mersului, încât nici măcar o intrare nu a apărut pe tabela de marcaj. Câștigătorul clar a fost fostul reprezentant, care se plimbă doar recreativ Jana Zikmundová din Turnov, care a câștigat cu un timp de 27:17.01. Ea a ținut pasul cu ea mult timp și chiar a stabilit ritmul pentru o pereche de concurenți Rumbur - Kačka Nedvídková (28:08.68) și Anička Horáková (28:52.94). Medaliata cu argint de la competiția pe echipe de la Toruń - Lenka Borovičková - s-a clasat pe locul al patrulea, după ce a reușit trei părți ascuțite într-o săptămână. Veronika Scholzeová și Ema Kyselicová au terminat și ele sala de operație în mai puțin de 30 de minute, iar Alžběta Musilová în peste 30 de minute.

Fotografiile de la cursa Rumburg vor fi disponibile aici în câteva zile:

Sezonul de mers pe jos a început astfel în mod oficial, iar data viitoare, bărbații și femeile care merg pe jos se vor întâlni din nou peste 14 zile la Olomouc la MČR în 20 km de mers pe jos și competiții de ligă.