RECORD MONDIAL FEMINILOR PENTRU 35 KM DE MERCAT ÎN DUDINCÍ, MARTÍNKOVÁ PENTRU 20 KM 4.

REZULTATE / ERGEBNISSE

GARCÍA LEÓN 35 KM DEȚINĂTOR DE RECORD MONDIAL:

website Garcia Leonova D50 2023 fotografie Pavol Uhrin 768x512Campioana Mondială 2022 la 20 și 35 km Kimberly Garcíová Leónová (foto stânga) din Peru formată la cea de-a 42-a ediție a Duda fifty in walking (o întâlnire cu o statuie de aur a World Athletics Race Walking Tour) record mondial de bază timp de 35 km 2:37:44 h. După schimbarea disciplinei (de la 50 km la 35 km), World Athletics a stabilit o limită de 2:38:00 h, care trebuia depășită pentru ca performanța să fie recunoscută ca record mondial. Margarita Nikiforova a atins această limită anul trecut, dar performanța nu a intrat în cartea recordurilor pentru că Rusia avea distanță internațională.

Garcíová León a pedalat singură în față încă de la start și și-a mărit treptat avansul față de debutantei de la 35 km, chinezoaica Liu Chung, deținătorul recordului mondial la 50 km, câștigător olimpic de la Rio 2016 la 20 km și de patru ori campion mondial. Peruviana a triumfat cu un avans de 2:22 min (2:40:06 – record asiatic). Ea a câștigat locul trei Magaly Bonilla din Ecuador (2:46:32). Timpi parțial Garcia León - 5 km: 22:41, 10 km: 45:03, 15 km: 1:07:29, 20 km: 1:29:58, 25 km: 1:52:29, 30 km: 2 : 15:10.

„Am făcut o treabă foarte bună. Știam că cursele din Dudincie sunt de înaltă calitate. Eram puțin îngrijorat de vreme pentru că era un vânt puternic, dar m-am descurcat. Ultimii 15 kilometri au fost deja foarte dificili, chiar și având în vedere vremea. Nu știu unde îmi sunt limitele. Încă lucrez la mine. Voi merge din nou la Campionatele Mondiale la ambele discipline. Înainte de Budapesta, acestea au fost ultimele mele treizeci și cinci. La urma urmei, prefer douăzeci" a dezvăluit Kimberly Garcíová León la linia de sosire.

Printre concurentele cehe, cea de-a douăzeci și doua Tereze Ďurdiaková, care a trecut linia de sosire în 3:13:53 și, întrucât a avut loc Campionatul Cehiei pe un traseu de 35 de kilometri în cadrul acestei întâlniri, a câștigat al treilea titlu consecutiv.. Klára Hlaváčová (3:29:36) și Štěpánka Pohlová Kučerová (3:30:12) au însoțit-o pe podium.

site web Doctor D50 2023 fotografie Pavol Uhrin 768x512Mexicanul José Luis Doctor Morales (foto stânga) a câștigat 2 de ani la masculin într-un record național de 26:37:XNUMX. care s-a îmbunătățit astfel cu un loc față de anul trecut. Al doilea a fost experimentatul brazilian Ciao Bonfim în 2:27:30 iar bronzul merge Chinei datorită lui Lihong Cuia (2:29:00). Vít Hlaváč a terminat cursa pe locul 27 în 2:43:43 și și-a apărat cu succes titlul de campionat național de anul trecut înaintea lui Martin Nedvídek (2:58:01) și Lukáš Gdula (3:02:59).

CARTERUL MARTÍNKOVÁ CU LIMITĂ PENTRU ESPOO LA 20 KM:

Eliška Martínková a obținut în mod clar cel mai bun rezultat ceh în cele douăzeci feminine. A fost primul start brusc pentru secția antrenoarei Kateřina Čermáková. Ea a finalizat o cursă de antrenament ca parte a cantonamentului din Columbia, dar la Dudince a intrat deja în cursă cu o ambiție clară, și asta era să depășească limita pentru startul la Campionatul European Under-23, care a fost stabilit la 1:37, ceea ce pentru Eliška nu ar fi trebuit să fie o problemă. Până la al zecelea kilometru, ea se afla pe locul patru în timpul intermediar de 45:57, iar în acel moment pierdea cincisprezece secunde în fața celei de-a treia mexicane, Sofia Ramos Rodríguez.

În a doua jumătate a cursei, pierderea a crescut și mai mult, iar podiumul a fost mai departe de ea. Martínková a ocupat locul patru cu un timp de 1:35:24 ea a îndeplinit confortabil cerința de nominalizare pentru a începe la Campionatul European U23 din Finlanda. Pentru o victorie suverană clară, mexicana Alegna Gonzáles a realizat un timp foarte calitativ și, de asemenea, un record în carieră de 1:28:09, în fața portoricanei Rachelle Perez (1:31:11) și a deja menționată compatriotă Sofia Ramos Rodríguez (1:34:22).

În cursa masculină de 20 de kilometri, după cinci ani, columbianul Eider Arévalo a preluat din nou primatul Duda. Campionul mondial din 2017 a trecut înaintea liderului de atunci a suedezului Perse Karlström la al 1-lea kilometru și apoi și-a mărit avansul până la linia de sosire. Timpul său de sfârșit a fost 19:23:1. Karlström a trebuit să se mulțumească cu locul doi în 19:44:1. Al treilea mexican, Noel Almazán, nu a trecut sub 20:1 (20:46:XNUMX). Cel mai bun concurent ceh Adam Zajíček a terminat pe locul douăzeci și opt cu un record personal de 1:29:03 și va concura și la Campionatul European de Mers pe echipe de la Poděbrady. Dimpotrivă, a ratat cu aproape un minut limita de start la Campionatele Europene sub 23 de ani.

Cursa de 10 kilometri feminine de juniori a fost dominată de naționala Mexicului, care a asigurat echipa completă a podiumurilor câștigătorilor. Preferata Karla Ximena Serrano a câștigat. Campioana mondială de juniori din Cali a triumfat cu o performanță de 45:33 în fața compatrioților Maria Fernando Santiago (46:50) și Renata Cortéz Romero (47:30). Chiar și cei mai buni doi concurenți ai noștri ar putea fi mulțumiți. A opta Ema Klimentová (50:43) și a doisprezecea Alžběta Franklová (51:59) au stabilit recorduri personale și și-au asigurat participarea la Cupa europeană de mers pe echipe de la Poděbrady. Cursa de juniori de pe aceeași pistă a fost câștigată de acasă Filip Krestianko în 43:38.