Duminică, 12 februarie 2023, Sala Olimpică din Praga a primit prima competiție a anului pentru titlurile de campionat pietonal.

REZULTATE / ERGEBNISSE

Asteptarile de la cursa erau mari, intrucat sezonul indoor in desfasurare a adus o serie intreaga de recorduri personale. În final, la cursă au participat 55 de concurenți, doi concurenți au fost descalificați și o pietonă nu a terminat cursa.

Înainte de începerea primei curse, pe pistă a fost depusă o floare în cinstea regretatului antrenor Mudr. Peter Brandejský, a cărui amintire a fost onorata de pietoni cu un minut simbolic de reculegere.

Printre elevi, campioana de anul trecut a domnit clar încă de la primii metri, mergând frumos și stilat Victoria Bartoňová (tr. Nejezchleba, TJ Slezan Frýdek-Místek). Și-a alergat cursa din primii metri și a alergat cu încredere pentru următoarea ei medalie de campionat. Cu toate acestea, ora de 16:48 este cu 41 de secunde mai proastă decât performanța ei de anul trecut. Prima cursă a indicat astfel tendința întregului campionat, când în general (cu unele excepții) nu s-au atins nici măcar OR sau maximele sezoniere, mulți concurenți au rămas apoi semnificativ sub performanța din 2022. Perechea Petrušková - Říhová (tr. Nejezchleba, tr. Nejezchleba, TJ Slezan Frýdek-Místek), în timp ce Aneta Otradovská (tr. Dušek, SAK Rumburk) a pedalat cu prudență la prima ei pornire din acest an, cu până la 10 secunde înapoi complet în afara pozițiilor pentru medalii. Cu trei tururi înainte de linia de sosire, ea a început însă să reducă avantajul fetelor de la Frýdek-Místěk și a câștigat argintul chiar înainte de Petrušková care a terminat. Recordurile personale au fost stabilite de Veronika Zvonková pe locul cinci, Viktorie Vaňková pe locul șase (ambele tr. Nejezchleba, TJ Slezan Frýdek-Místek) și Aneta Dojčárová (tr. Malysa, AK ŠKODA Plzeň) pe locul șapte.

74a3612După cum era de așteptat, ea a domnit în mod clar printre adolescenți Adela Pittner (tr. Piták/Maternová, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE). Ea a preluat conducerea în primii metri și a zburat pe primii 200 m sub 50 de secunde. Primul kilometru în 4:36 părea promițător, dar prima treime arsă a cursei a început să se arate în performanța mai obosită a concurentului. În cele din urmă, ea a trecut linia de sosire în 15:31, nefiind semnificativ sub așteptări. Nu a existat nicio îndoială în privința celorlalte două medalii, Eliška Kokořová (tr. Nejezchleba, TJ Slezan Frýdek-Místek) și Ludmila Kozlová (tr. Pilát, Atletika Prachatice) au mers clar pentru ele, la distanță mare până la câștigătoare.

Cursa comună a școlilor și a adolescentelor a fost foarte plăcut de văzut. Majoritatea concurentelor au demonstrat o tehnică de mers bine stăpânită și o expresie competitivă activă.

La categoria juniori, era așteptată o mare luptă între Alžběta Franklová și Emma Klimentová, participantă la CE de anul trecut de la Ierusalim. Ema Klimentovová a condus primele 7 tururi, dar și-a purtat literalmente adversara pe spate. Ea a atacat în runda a opta și a câștigat imediat un avans semnificativ față de Ema Klimentová, care arată mai obosită.

Elizabeth Frankl (tr. Čermáková/Korbel, SK Jeseniova) a realizat cu încredere un timp cu mult sub 15 minute - 14:43 și a fost la doar 2022 secunde în spatele OR din sala Silvestrovská 12. Medalia de argint a fost atârnată la gât de Ema Klimentová (tr. Čermáková, AK Šternberk).Probabil că în sală nu a fost nimeni care, după cazul dificil și de înțeles de anul trecut, să nu fi urat medalia de bronz Luciei Krinwaldová (tr. Šolc, AC Mladá Boleslav). osobák și ea a fost cu doar 2021 secunde în spatele celui de interior din 11. Jos pălăria pentru dragostea ei pentru disciplina noastră, probabil că nimeni nu ar fi surprins dacă s-ar opri din mers anul trecut. Bravo. A arătat maximul indoor. și atacul OR absolut din 2020 al patrulea la linia de sosire Tereza Pittnerová (tr. Piták/Maternová, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE).

74a3972În cele din urmă, principala favorită Tereza Ďurdiaková nu a luat startul în cursa feminină din cauza stării de sănătate. Așa că lupta pentru aur a rămas deschisă și lucrurile se întâmplau! Campioana de juniori de anul trecut, Klára Hlaváčová, a intrat în cursă, pentru care Johana Petříková a luptat pentru un alt record personal în acest sezon. Totuși, după 4 ture, cursa a fost preluată treptat de o femeie veterană Štěpánka Pohlová - Kučerová (tr. Hlavenka, TJ Sokol Hradec Králové). Această mamă care lucrează s-a distanțat de rivale cu fiecare pas și a mers pentru primul ei titlu de campionat, când s-a apropiat de SAU pre-parental din 15 cu o performanță de 12,70:11 în 2020s. Uimitor. Klára Hlaváčová (tr. Čermáková, AC TEPO Kladno) a ocupat locul doi cu o performanță mult peste cea de anul trecut, care a apărat medalia de argint împotriva urmăritoarei Johana Petříková (Spartak Praga 4). S-a apropiat de copilul ei de 3 săptămâni pentru o singură secundă. Ea și-a dedicat simbolic medalia antrenorului decedat Brandejska. Concurenții AK Škoda Plzeň Bugárová - Bakliková (tr. Malysa) nu au reușit să ajungă la OR din acest sezon, dar au confirmat totuși progresul lor de performanță.

În cursa elevilor, am asistat la o luptă frumoasă Dana Mochal (tr. Párys, AC Slovan Liberec) cu Ondřej Plecháček (tr. Krištof, AC Turnov). Concurenții s-au luptat continuu pentru conducerea cursei, dar la linia de sosire de la 2000 m, Mochal a început deja să câștige avantajul și, spre bucuria comentatorului cursei František Párys, a câștigat titlul de campionat, un mare record personal și pentru prima dată în scurta sa carieră de mers pe jos, a depășit marcajul de 15 minute - 14:45.59 . Ondra Plecháček a rezistat barierei de 15 minute cu 2,5 secunde, dar încă se poate bucura de recordul personal și mai ales de medalia de argint luptată. Bronzul este meritat câștigat după o mare performanță, când Marek Rösler (tr.Prückner, AC Mladá Boleslav), care a terminat anul trecut pe locul opt la MČR în 16:20, a reușit să ajungă pentru prima dată la 40 minute!

Adolescenții au concurat deja la o distanță de 5000m, iar pe lângă performanța câștigătorului, nu se putea să nu simtă că concurenților le era puțin frică de lungimea traseului. Vojtěch Novák (tr. Nejezchleba), un alt elev de la incubatorul Frýdek-Místeck, a fost absolut neînfricat cu performanța sa, dar a fost cu aproape 1 minut în urmă cu performanțele din ianuarie. O altă medalie s-a luptat pentru puțin sub marcajul celor 30 de minute. Matěj Bělohlav (tr. Strnad/Král, AC Pardubice) s-a apropiat de OR absolut, când l-a învins cu 3 zecimi pe câștigătorul premiului Vojtěch Peroutka (tr. Javůrek, Svoboda, TJ Dukla).

Față de anii precedenți, adolescenții s-au prezentat cu o tehnică foarte solid stăpânită, dar le lipsea în principal swing și energie.

Cursa de juniori, la care au intrat doar trei alergători, a fost o luptă Roman Hanyk (tr. Šnajdr, AC Turnov) cu Albert Kukla (tr. Korbel, SK Jeseniova), care împreună au stabilit ritmul cursei. Cu 8 ture înainte de linia de sosire, Hanyk, cu un an mai în vârstă, a început să se îndepărteze de Kukla și a obținut nu doar titlul de campionat, ci și un record personal sub 24 de minute - 23:54.71. Albert Kukla a mers pentru argint într-un alt timp în sală sub 25 de minute, iar Matěj Nejedlý (tr. Novák/Rybák, SK Čtyři Dvory České Budějovice) va lua medalia de bronz în sudul Boemiei.

74a4324Cursa foarte așteptată a fost competiția masculină de 5000 m. Duo-ul de juniori de anul trecut Zajíček - Morávek i-a provocat pe olimpici Hlaváč - Gdula la un duel și că a fost un duel regal. Imediat după start, principala favorită a cursei a preluat conducerea Vit Hlaváč (tr. Větrovcvá, AC TEPO Kladno), urmat de Lukáš Gdula (tr. Čermáková, Hvězda Pardubice) și o pereche post-junior. Morávek (noul tr. Ketner, AK ŠKODA Plzeň) a început treptat să renunțe la ea. Adam Zajíček (tr. Ketner, Atletika Poruba) a ocupat locul trei. El a pierdut treptat până la 10 secunde în fața perechii lider. La linia de sosire de la 1800 m, a început să piardă în fața lui Hlaváč Gdul, care a fost depășit de Zajíček, care se lupta cu 3 ture înainte de linia de sosire. În acel moment, Gdula era doar pe locul patru, în timp ce atacul brusc Moravek a revenit în cursă, depășindu-i treptat pe ambii rivali. Cursa de urmărire s-a dovedit a fi fatală pentru el și a fost descalificat cu mai puțin de un kilometru înainte de linia de sosire. Vít Hlaváč a așteptat de mult să vadă dacă va putea sparge din nou marcajul celor 20 de minute. Totuși, pe al patrulea kilometru, când pierdea aproape 10 secunde, era deja clar că nu va rupe ritmul de patru minute de această dată. Hlaváč a fugit pentru o victorie clară într-un timp de 20:17.63. Pe locul doi a fost ocupat și noul OR Adam Zajíček - 20:34.03 și Lukáš Gdula a terminat pentru medalia de bronz în 20:41.46. Maximul sezonului a fost atins de al patrulea Rostislav Kolář (SK Hranice), care de data aceasta l-a învins semnificativ pe Nedvídek (AC Rumburk) care se întoarce dintr-o vacanță la schi. Era cu 3 secunde în spatele maximului sezonului. Al șaselea Alexandr Malysa (Universitatea VSK Brno) a îmbunătățit și ea maximul sezonului.

Cursa de campionat din acest an a arătat cu siguranță că mersul pe jos e în sală. Pentru concurenți, este o diversiune rapidă în pregătirea lungă de iarnă. Certitudinea tehnică a majorității concurenților a fost plăcută. Cursa s-a ciocnit în mod tradițional cu datele sărbătorilor de primăvară, iar mulți concurenți bărbați și femei au venit în sală direct de pe schiurile lor, în cazul echipei naționale, mulți concurenți tineri și bărbații noștri de elită s-au întors chiar înainte de cursă din sejururi de antrenament. în Cipru și Spania. Și aceasta poate fi văzută drept cauza discursului uneori mai obosit și a performanțelor dincolo de limitele înregistrărilor personale.

Rămâne doar să le urăm concurenților și antrenorilor mulți kilometri rapizi în următoarele săptămâni, sezonul estival este chiar după colț.