Sala pietonală de Anul Nou, Jablonec nad Nisou, sala Strělnice, 27 decembrie 2022

După o pauză de doi ani cauzată de covid, tradiționala cursă indoor, care este folosită de pietoni de mulți ani pentru a închide sezonul trecut, a revenit în calendarul pietonal. František Párys și întreaga echipă de organizatori merită multe mulțumiri și recunoaștere pentru efortul cu care au reluat și organizat cursa după pauză.  Pe 27.12.2022, mai puțin de treizeci de pietoni s-au adunat în sala Jablonec. Participarea mai scăzută decât în ​​anii precedenți s-a datorat și valului de gripă care a cuprins Republica Cehă în ultimele săptămâni.

cpa78531Cei mai tineri pietoni, bărbați și femei, au început cursa cu o competiție de 2000 m. Ea a trecut prima linia de sosire Lucie Maredová (Atletika Jižní Město, tr. Mandíková), care și-a îmbunătățit performanța de la Pražská hodinovka cu 22 de secunde la 13:05.92. A câștigat printre băieți Vojtěch Landyš (AC Ml. Boleslav, tr. Irain) cu o performanță de 13:19.66.

A câștigat cursa de 3000 m pentru elevi la 15:39.30 Ondřej Plecháček (AC Turnov, tr. Krištof) într-un nou record personal indoor. Pe locul doi au terminat și bucătarul de sală, surprinzătorul medaliat de la MČR žactva, Dan Mochal (AC Slovan Liberec, tr. Párys), iar cu un timp de 16:16.44, Marek Rösler (AC Mladá Boleslav, tr. Irain/ Prückner).

În cursa feminină de pe pista tradițională de 3000 m, cărțile au fost înmânate în momentul în care cea mai bună mersătoare cehă a momentului a intrat în cursă Eliška Martínková (USK Praga, tr. Čermáková). Deși a câștigat cu cel puțin un vapor, a îmbunătățit OR la ​​13:07.46 și a dat dovadă de o pregătire excelentă în această fază de pregătire, dar din punct de vedere tehnic nu a fost cu siguranță convingătoare. Pe locul doi s-a clasat și talentata juniora, participantă la Campionatul European de Tineret de anul trecut de la Ierusalim, Ema Klimentová (AK Šternberk, antrenori Sadil/Čermáková). Împotriva MČR din februarie din sală, ea s-a îmbunătățit cu 12 secunde la 14:22.60). Anul acesta, muncitoarea Alžběta Franklová (SK Jeseniova, antrenoare Korbel/Čermáková) a avansat la categoria juniori feminine, care a câștigat și cel mai bun personal - 14:31.43. Johana Petříková a trecut și ea sub 16 minute în noua sala operatorie - 15:48.26 (Spartak Praga 4, tr. Brandejský), o îmbunătățire uriașă de aproape 3 minute a făcut-o cu siguranță fericită pe Nelly Bugárová (Škoda Plzeň, tr. Malysa) la linia de sosire - 16:10.66. Un alt record personal a fost bătut de Ema Kyselicová (Spartak Praha 4, tr. Brandejský), care a terminat cu mult în spatele celei de-a șasea veterane Lenka Borovičková (SK Nové Město n. Metují). 9 concurente feminine au terminat cursa, șapte dintre ele în sala operatorie.

În cursa masculină, printre reprezentanții adulților a apărut doar veteranul Nedvídek, dar fiecare fan al mersului a așteptat cu nerăbdare următoarea luptă dintre juniorii noștri Zajíček (Atletika Poruba, tr. Ketner) și Morávek (Škoda Plzeň, tr. Piták). Anul acesta, amândoi vor lua startul la categoria adulți, ultima cursă între juniori a fost decisă clar de Adam Zajíček cu un nou record de 20:44,99. Deși Jarda Morávek a rămas semnificativ în urmă de această dată, timpul său de 21:26.19 nu este cel mai rău în această etapă de pregătire. Locul trei a fost câștigat cu ușurință de fără vârstă Martin Nedvídek (AC Rumburk) cu o performanță de 22:44.40. Albert Kukla (SK Jeseniova, tr. Korbel) a trecut și el sub 25 de minute în noua mașină de curse - 24:09.26. 11 luptători au terminat cursa.

Ultimul an al spectacolelor de Revelion a arătat nu numai lupte drăguțe, performanțe de înaltă calitate și un aval de SAU, ci și interesul pietonilor pentru cursele indoor. De aceea, este bine că sezonul indoor care începe încet va oferi o gamă întreagă de oportunități pentru curse.