56-a Olomouc Twenties în mers, 15 aprilie 2022

În Vinerea Mare, 15.4.2022 aprilie 56, a avut loc cea de-a 1-a cursă de mers sportiv Olomoucká dvacítka la Olomouc în Smetanovy sady. Cursa a făcut parte și din turul XNUMX al Extraliga, I și II. ligi masculine și feminine, Campionatele Veteranilor, Campionatele Moravia-Silezia masculine și feminine, iar pentru acest an a fost inclusă și în seria de bronz de mers pe jos Atletism mondial.

REZULTATE COMPLETE CU INTERMEDIARI / KOMPLETE ERGEBNISSE MIT RUNDENZEITEN

REZULTATE / ERGEBNISSE 10KM MINGS

REZULTATE / ERGEBNISSE 3KM MINGS

REZULTATE / ERGEBNISSE 1KM MÂS

BMHS0895

PMSQ6027Cursa principală al 56-lea an. Olomouc Twenties pe un circuit de 1.300 m a fost o cursă de 10 km.

Un număr record de 59 de bărbați și 35 de femei, adică un total de 94 de pietoni, au stat la linia de start a cursei principale. În lipsa competiției străine, favoriții, care au dominat și cursele recente de la Poděbrady, au câștigat.

Ea a dominat categoria feminină Eliška Martínková (numarul de start 8) cu putere 47:16 min. de la AC Turnov, în vizită la Brno. Pe locul 2 s-a clasat colega ei la națională Tereza Ďurdiaková de la USK Praha în timp 47:56 min. și a terminat pe locul 3 Elizabeth Frankl pentru timpul 53:35 min.

Dintre bărbați, a câștigat într-un final strâns Vit Hlaváč (numarul de start 3) cu o iesire de 42:43 min, cursa pentru AC Tepo Kladno, in fata lui Pardubice Lukáš Gdula, care a fost cu 5 secunde în urmă, iar la final a fost cronometrat 42:48 minute. Brno a terminat pe locul 3 Milan Rizek timp 46:08 min.

Legenda pietonală Olomouc a stat și la începutul pistei de 3 km Vaclav Dostalik. Câștigătorul anului I nu a ratat nicio cursă și cu numărul de start simbolic 1 (număr de ani în Olomouc Twenty) a ajuns la linia de sosire în 56:24 min.