Antrenament bun la Zelenec - în ciuda căldurii obositoare

Duminică, 10.6.2018 iunie 10, la ora 15, a luat startul al 115-lea an al cursei de mers „Praha-Brandýs”, pentru al treilea an sub denumirea Unsprezece semimaraton Praga-Brandýs, într-un mediu nou care începe în Verde și pe pistele certificate ČAS, care fac parte din competițiile din liga națională ale echipelor de atletism (cursă în circuit cu 8 ture pe pista de biciclete între Zelenč și emițătorul spre Horní Počernice). Pe traseul scurtat de 3 km a fost introdus apoi tineretul din Chodec.

Zeleneč 10 km ch

În plină pregătire pentru evenimentele noastre de top de la Campionatele Europene de la Berlin și Campionatele Mondiale (Masters) Malaga, ne-am antrenat bine în Zelenč, în ciuda căldurii dure și înfundate pe un circuit foarte solicitant din punct de vedere tehnic (8x viraj pe o găleată pe un deal, 7x viraj pe conuri).

Câștigătorul general al cursei a fost Vít Hlaváč de la AC TEPO Kladno, care și-a doborât recordul în 45:30 de minute, chiar înainte de al doilea în sosire Lukáš Gdula 45: 42 min. Rosťa Kolář de la SK Hranice 50: 36min a ajuns pe linia de sosire cu merit.

La categoria peste 40 de ani, Pepa s-a impus la timpul de antrenament 54: 11min (antrenament cu 3km înainte de cursă, antrenamente cu 5km după cursă), prin urmare nu a putut apărea la timp pentru anunțarea câștigătorilor, fapt pentru care își cere scuze organizatorilor dedicați. . Totuși, el a fost reprezentat acolo de Lenka Borovičková, care a câștigat și premiul pentru câștigarea probei feminine de 10 km pe jos de la ora 1:00:08.

Rezultatele le gasiti aici: 10 km bărbați sub 39 de ani, 10km bărbați peste 40 de ani, femei, tineret sau în RACE - Calendar, secțiunea de rezultate.