Adéla Veselková 3.000: 14min și Matěj Piták 50.05: 14min

REZULTATE / ERGEBNISSE

b74a3549 MediuLa startul curselor din campionatul Chodec s-au prezentat 18 elevi și 15 elevi. Trecerea de la temperaturile de vară la vreme foarte rece cu vânt (12-15 grade C) nu a afectat vizibil rezultatele de pe Stadionul Jan Železný, dar a testat rezistența participanților la cele mai lungi curse de campionat. S-au confirmat prognozele clasamentului pe primele șase locuri pe baza performanțelor sezonului de până acum, dar și în alte locuri s-a dus din greu lupta pentru plasare și cei mai buni timpi posibili. Din cei optsprezece studenți, cincisprezece și-au îmbunătățit înregistrările personale, iar dintre cei cincisprezece studenți, doisprezece. Și nu erau doar „noi veniți în acest septembrie”, ci cinci fete și patru băieți din primii șase! În ceea ce privește tehnica mersului, mersătorul dl František Párys, judecătorul central și, de asemenea, un concurent și antrenor cu experiență, este chemat pentru evaluare. La categoria elevilor Adéla PITTNEROVÁ, 06 ani, SK Vrchlabí, a preluat conducerea în acest an SMOLA KONSTRUKCE (antrenor K. Maternová), dar după 800 m a fost înlocuită de campioana de anul trecut Adéla VESELKOVÁ, 06 ani, SAK Rumburk (antrenor L. Veselka). Veselková a continuat să-și mărească avantajul și a câștigat în OR 14: 50.05 min (timpi împărțiți 4: 38.72 și 9: 41.82). Pittnerová nu și-a repetat performanța de patru zile de la Turnov (14:46 min) și a câștigat o medalie de argint pentru un timp de calitate de 15:14.90 min. Viktorie BARTOŇOVÁ, 08 (OR 16: 23.22 min) în fața lui Eliška KOKOŘOVÁ, 07 (OR 16: 30.38 min) a decis medalia de bronz cu un minut în urmă, între încărcările antrenorului J. Nejezchleby de la TJ Slezan Fr.ýdek-Místek-Místek. Locul cinci cu încă 90 de secunde înapoi în OR 18: 03.91 min a fost apărat de Michaela BOBOKOVÁ, 07, tot de la TJ Slezan Frýdek-Místek, înaintea lui Ema KYSELICOVÁ, 06, Atletism Jižní Město (antrenor P. Brandejský: - 18 min) și Nelou SKUPIEŇOVOU, 22.53, AK Šternberk (antrenor M. Sadil) - OR 07: 18 min. Ema KOUDELKOVÁ, 53.20 ani, SK Vrchlabí a surprins locul opt SMOLA KONSTRUKCE (antrenor K. Maternová) - OR 19: 01.21 min, a noua a terminat Kristína ŠČERBÍKOVÁ, 06, ATLETIK RUDNÁ (antrenor M. Dončev) - OR 19: 30.40 min și a zecea Adéla MALENOVSKÁ, 06, Atletism1965 V. - OR 19: 56.59 min. Alți 21 de elevi au trecut sub 22 de minute, alți trei sub 25 de minute și cursa nu a reușit în al 09.63-lea, cu un timp de 90: XNUMX a fost cu peste XNUMX de secunde în spatele OR.

b74a3834 MediuCategorii de elevi ea a avut o favorită clară, care a câștigat și el, deși era cu 34 de zile în spatele copilului de patru ani SAU: Matěj PITÁK, 07, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE (antrenor K. Maternová) - 14: 38.40 min (split 4: 48.76 min și 9: 42.46 min). Vojtěch NOVÁK, 800, TJ Slezan Frýdek-Místek (antrenorul J. Nejezchleba) a fost primul din aproape 06 ms la el anul acesta; tempo-ul nu a fost suficient, ci a încetinit puțin și în final s-a bucurat nu doar de medalia de argint, ci și de o mare îmbunătățire de 65 s - calitate OR 15: 07.59 min. Filip KLAZAR a completat medaliile grupei Vrchlabí a antrenorului Maternová cu bronz și 70 cu perfecționare, 06 - OR 16: 01.60 min. Sub 17 minute, Šimon VÁCLAVÍK de la Frýdek-Místek a ajuns pe locul patru, 08 - OR 16: 44.83 min (ameliorare cu 30 s). Filip BARTOŇ, 06 ani, Atletika Jižní Město, (antrenor P. Brandejský) și Čeněk TOPOR, 07 ani, Orel Vyškov (antrenor A. Málková) au ocupat locul cinci în a doua jumătate a pistei; Cu 200 m înainte de sosire, Bartoň a luat un avans mic, dar Topor l-a depășit cu 50 m înainte de sosire și camera de sosire a trebuit să decidă ordinea: Bartoň a reușit cu 0,03 s (OR 17: 32.96 min) înaintea lui Topor (17: 32.99 min). ). Eduard VODVÁŘKA, 5 ani, Atletism Jižní Město (antrenorul P. Brandejský) a câștigat locul șapte după ce a accelerat în al treilea km (43:06 min) în OR 17: 40.26 chiar înainte de Jan ŠVACH, 06, TJ Sokol Kolín-atletika (antrenorul J. Robovský ) - OR 17: 45.66 min; al nouălea Matěj HEJČL, 06 ani, TJ Jiskra Otrokovice (antrenorul D. Remešová) a fost la 18: 09.94 min 14 s în spatele lui OR și al zecelea, nou-venitul Filip HODAČ, 07 ani, USK Praha (antrenorul de mers P. Brandejský), în a treia cursă zile din nou îmbunătățite SAU - de data aceasta cu 14 s la 44: 18 min. Ceilalți patru pietoni au mers la SAU între orele 48.47: 19-18: 19 min iar ultimul a creat SAU cu un timp de 49: 20 min. In concluzie, o singura reclamatie: in timpul campionatelor, concurentii de la toate disciplinele au fost introdusi si prezentati pe marele ecran (asemanatoare extralizas-urilor sau curselor internationale) dupa ce s-au adunat de la convocare in zona stadionului, doar pietonii nu au facut-o. De ce? Oportunitatea de a arăta publicului (adică participanților, părinților și antrenorilor lor) că mersul pe jos, solicitant din punct de vedere fizic și tehnic, este o parte integrantă a atletismului și tinerilor pietoni care au un minim de oportunități de start, sunt capabili de lupte interesante și performanțe rezonabil de bune.