Sâmbătă și duminică, recordurile naționale de mers pe jos au fost expuse la Rumburk în ciuda căldurii obositoare !!! Jaromír Morávek a stabilit un nou record ceh de tineret la 21 de metri de mers pe jos cu un timp de 46.26: 5000 iar Tereza Ďurdiaková a stabilit un nou record ceh feminin la 1 de metri de mers pe pistă cu un timp de 39: 53,7: 20000 !!!

Vít Hlaváč a preluat ferm în mâinile sale poziția pierdută de la Olomouc, când a devenit câștigătorul general, atât sâmbătă la 5000 metri 20: 28.79, cât și duminică la 20000 metri 1: 32: 27,8. Juniorul Eliška Martínková a câștigat proba de 3000 de metri într-un record personal de 13: 25.55. Adolescentul Adam Zajíček a stabilit și un record personal la 5000 de metri 22: 50.15.

117242488 588385378712987 5785169325094099372 nSâmbătă, 8 august 8:

Stadionul atletic din Rumburk și grupul local de mers de la AC Rumburk în cooperare cu partenerul general al clubului SMOLA KONSTRUKCE Praha sro a pregătit totul pentru al 4-lea an de întâlnire de mers. Pentru pietonii de la LKAS / Asociația Regională Atletică Liberec / a fost un campionat regional la mers pe pistă. La Plzen s-au luptat titluri de campionat și medalii, iar recordurile au fost doborâte la Rumburk.

Sâmbătă, aproape 60 de pietoni de la pregătire până la adulți au luat parte la start în căldura istovitoare. Dimineața au concurat pe piste clasice pe categorii, iar câțiva pietoni au avut performanțe excelente și pietonii. Câștigătorul absolut al bărbaților la mersul de 5000 m a fost Vít Hlaváč de la AC Tepo Kladno în timpul de 20: 28,79 înainte Lukáš Gdula 22: 05,62 și acasă Martin Nedvídek 22: 32,29. Anežka Drahotová, originară din Rumburk, a câștigat victoria feminină în timpul de 22: 36,76.

La categoria studenților, Alžběta Franklová a făcut o diferență uimitoare în performanță când a câștigat mersul de 3000 m. în noul record personal 15: 47,85. Îmbunătățirea sa seamănă mai mult cu una de două minute!

Iar punctul culminant al curselor de dimineață a fost atacul asupra recordului Cehiei Jaromír Morávek, reprezentantul SMOLA CHŮZE Praha.  Jára a îmbunătățit vechiul maxim istoric al tinerilor cehi pe pista de 5000 de metri cu un timp de 21: 46.26. El a doborât recordul record al lui Rudolf Cogan din 1987 cu șaptesprezece secunde. Felicitări!!!

După un prânz ușor și odihnă, întâlnirea de mers a continuat cu o specialitate - sprinturi pe jos! Au concurat de la 200 de metri de mers pe jos la 1000 de metri de adulți. În pregătirile pentru Cea mai tânără atletă Kateřina Kratochvílová de la AC Rumburk a câștigat 200 de metri. La vârsta de 8 ani, ea a mai mers 200 de metri pentru 53,05 în finalul frumos înaintea lui Kateřina Kašková 53,14 de la AC Rumburk. Cel mai rapid kilometru a fost demonstrat de câștigătorul celui de-al cincilea Vít Hlaváč, când a trecut linia de sosire în timpul de 3: 42,66 înaintea eternului Martin Nedvídek 3: 54,71. Cea mai rapidă femeie a fost juniora Eliška Martínková în timpul de 4: 08,24.

Festivalul de mers de sâmbătă se încheie cu ștafete. În primul rând, cei mai mici au alergat în fața tribunei pe o rază de 100 de metri. Ştafeta câştigătoare formată din Kateřina Kratochvílová şi Vojtěch Souček a alergat 5 de metri în 1100 minute. La startul ștafei de dublu de 30 de minute au participat 14 perechi, care sunt mereu la sorți. Și de această dată lotul a amestecat frumos tineretul, perechea Adam Zajíček și Katka Nedvídková au câștigat - 6631 de metri. La câțiva metri distanță, a doua pereche Jára Morávek și Erika Merkoutová la 6560 de metri. Și a treia pereche Víťa Hlaváč și Denisa Brožková au mers 6509 metri. Prima pereche pur feminină a fost Anežka Drahotová și Míla Reinová, când fetele au alergat 6019 metri. Cursa a fost din nou foarte atractivă, Jára și Erika au condus perechea mult timp, dar finalul copleșitor a fost pentru Adam și Katka.

Toată ziua a fost căldură uriașă, care a fost făcută mai plăcută de fântâna la începutul sutelor. Odorizantul, care a fost gestionat de cei mai tineri pietoni ai noștri la numărul unu, a funcționat bine. Mulțumiri lui Frant Párys pentru disponibilitatea și măsurarea întregii sâmbete pe camera țintă. Și toți organizatorii de la AC Rumburk și arbitrii merită mari laude.

Mulțumim partenerilor și susținătorilor AC Rumburk, apreciem foarte mult. Pietonii au fost din nou grozavi, așa că ne-am bucurat foarte mult sâmbăta.

IMG 2135DUMINICĂ 9 august 8:

Cursele Chodecké au continuat duminică. Am ascultat dorințele concurenților și după 13 ani am organizat din nou o cursă masculină și feminină de 20 de metri pe pista din Cehia. În special femeile erau pe cale să stabilească un nou record pentru Cehia la 000 de metri de mers pe jos. A fost din nou foarte cald, așa că am amânat startul cu o oră mai devreme. La ora 20 am început cursa feminină de 000 de metri și 8.00 de metri de mers.

Iar rezultatul este uimitor, câștigătorul cursei a stabilit un nou record pentru Cehia. Și cine este noul deținător al recordului? 15 de metri, părea că cel mai bun pieton al nostru din ultima vreme, Anežka Drahotová, se îndrepta spre record, dar în doi kilometri, cinci ture, Anežka s-a potrivit. Tereza Ďurdiaková și în ultimii trei kilometri a ajuns sub patruzeci și oră pentru o performanță grozavă (1: 39: 53,1) și a devenit pe bună dreptate noul deținător al recordului Cehiei.. Locul doi îi aparține Anežka Drahotová, care a terminat foarte rapid sâmbătă. Ea s-a descurcat foarte bine și în ștafete și probabil că asta a fost piesa de forță care a lipsit la finalul celor douăzeci. Štěpánka Pohlová Kučerová, care a rămas fără timp sub 10 de ani, a terminat de asemenea pe locul al treilea într-un palmares personal frumos! Vești grozave pentru femeile care merg pe jos. Totul este îmbunătățit de creșterea frumoasă a performanței Eliška Martínková, care a terminat pe primul loc pe pista de 000 de metri (50: 33,6). Avem ceva de așteptat la Campionatul Internațional de la Poděbrady! Toți cei doi pietoni au ajuns la linia de sosire, trei au mers douăzeci și șase sportivi au mers zece.

Startul masculin a avut loc la ora 10.00 la o temperatură de 32 de grade. Patru luptători au luat startul celor douăzeci. Șase pietoni au ajuns în primii zece. Ritmul mașinii, împrospătarea regulată și o performanță câștigătoare frumoasă au fost demonstrate de Víťa Hlaváč - 1:32:28, urmată de fără vârstă Martin Nedvídek în 1:39:10, iar locul trei a fost câștigat de un junior, deținător al recordului de sâmbătă la 5000. metri de mers, reprezentantul SMOLA CHŮZE Praga Jaromír Morávek la 1:40:56. Tomáš Vojtíšek a terminat pe locul patru în 1:59:12. În Chile, temperatura a fost în jur de 35 de grade.

Adam Zajíček a fost în top zece la 48:02. Toți luptătorii care au început la start au ajuns la linia de sosire.

Cursa a fost de mare calitate, câștigătorii și urmăritorii lor merită o mare admirație. Toată lumea a ieșit, s-a luptat pentru fiecare metru și performanțele sunt cu adevărat grozave! Spectacolul incredibil a fost susținut de tineri pietoni din Rumburk, s-au împrospătat neobosit timp de patru ore și, datorită ție, pietonii au făcut spectacole atât de grozave. Din nou, totul părea atât de simplu, totul a funcționat și pot să mulțumesc tuturor. Concurenți, organizatori de la AC Rumburk, arbitri și spectatori. A fost un weekend dificil, dar a meritat. Recompensa sunt două recorduri cehe.