Zwycięzcami XNUMX. Podiebrad Walking International Walking Meeting zostali Niemiec Christopher Linke i Włoszka Eleanora Giorgio. Anežka Drahotová i Lukáš Gdula mogli liczyć na tytuły mistrzów kraju.

Twenty Women to uroczysty występ włoskiej ulubienicy Eleanory Giorgio. Wystrzeliła z prędkością błyskawicy z pierwszych metrów, a jedynym zawodnikiem, który mógł za nią nadążyć, był Anežka Drahotová. Nasza reprezentantka zaczęła tracić kontakt na czwartym kilometrze iw wieku pięciu lat jej brak do Włoch wynosił już jedenaście sekund. Ponadto musiała odeprzeć atak innych przeciwników. Jako pierwsza wyprzedziła ją Litwinka Brigita Varbalyté-Dimšiené na ósmym kilometrze. W połowie wyścigu podopieczna trenera Pitáka była na trzecim miejscu ze stratą niespełna minuty do Giorgiego. Dwa kilometry później spadła na czwarte miejsce, gdy nie mogła oprzeć się atakowi kolejnej Włoszki Valentiny Trapletti. Pięć kilometrów przed metą poprzedziła ją Litwinka Živilé Vaiciukevičiutéová. W tym czasie Giorgio prowadził już z luksusową przewagą półtorej minuty przed drugim zawodnikiem w kolejności. Nieustraszenie poszła po triumf, który również udekorowała rekordowym spotkaniem 1:28:49. Drugie miejsce zajęła Litwinka Brigita Varbalité-Dimšienéová z czasem 1:31:05, a na podium stanęła kolejna reprezentantka włoskiej szkoły chodzenia Valentina Trapletti (1:31:36). Czwarta Litwinka Živilé Vaiciukevičiutéová straciła jedno miejsce w porównaniu z rokiem ubiegłym (1:31:53). Anežka Drahotová dojechała do mety na piątym miejscu z czasem 1:32:22 i wywalczyła swój czwarty tytuł mistrzyni republiki.

Wywiad z Anežką Drahotová TUTAJ.

W międzynarodowym meczu królowali Włosi, Litwini zajęli drugie miejsce, a Francuzi zajęli trzecie miejsce.

Przebieg wyścigu mężczyzn był nieco bardziej dramatyczny. W pierwszym kwartale na czele stanęła dziewięcioosobowa grupa, w której nie zabrakło żadnego z faworytów. Na szczycie dziesiątego kilometra na szczycie było tylko trzech zawodników, których bronił niemiecki obrońca Christopher Linke i para Meksykanów Horacio Nava i Ricardo Ortiz. W tym momencie rozpoczęła się taktyka, a tempo nieco zwolniło, gdy Linke pozwolił mu pociągnąć meksykańskich rywali. Podobny scenariusz miał miejsce do końca 1. kilometra, kiedy przejął go Niemiec i jego konkurenci nie byli w stanie zareagować. Zwycięsko minął linię mety o 21:55:2015 i cieszył się z trzeciego zwycięstwa na tym spotkaniu. Wygrał także w Podiebradach w 2017 i 1 roku. Horacio Nava wspiął się na srebrne podium w czasie 22:13:1, a jego kolega z reprezentacji Ricardo Ortiz zawiesił mu na szyi brąz (22:28:1). Czwarte miejsce zajął Francuz Gabriel Bordier (23:02:1), a piąte miejsce zajął Niemiec Hagen Pohle (23:20:XNUMX), który nie powtórzył trzeciego miejsca z zeszłego roku. Zgodnie z oczekiwaniami był najlepszym czeskim zawodnikiem Łukasz Gdula na 1 miejscu o godzinie 31:04:20. Do swojej kolekcji dodał także czwarte złoto mistrzowskie na XNUMX-kilometrowym torze.

Wywiad z Christopherem Linkiem, zwycięzcą wyścigu mężczyzn TUTAJ.

Zwycięzcami międzynarodowego meczu zostali Francuzi, wyprzedzając reprezentantów Włoch i Słowacji.

Niemiecka faworytka Julia Richterová najszybciej przerwała dziesięciokilometrowy wyścig juniorów. Szósty zeszłoroczny MEJ w Grosset zbudował stosunkowo solidną przewagę bardzo szybko po starcie i dominował na pierwszych kilometrach. Miała jednak dwóch prześladowców w postaci kazachskiej Ekateriny Slykovej i włoskiej Andrady Lacatusa, które stopniowo zaczęły się do niej zbliżać. Następnie dołączyła do nich Irka Orla O´Connorová, która okazała się najlepsza we władzy, kiedy wyprzedziła zarówno Slykova, jak i Richera. Lacatus został zdyskwalifikowany w połowie wyścigu. W drugiej połowie wyścigu O'Connor tylko zwiększyła swoją przewagę i przekroczyła linię mety z czasem 49:23, co oznaczało poprawę jej osobistego rekordu o minutę i dwadzieścia trzy sekundy. Jekateřina Šlykovová zajęła drugie miejsce z czasem 50:15. Brązowe miejsce zajęła wówczas Julia Richter (50:35). Słowaczka Ema Hačundová zajęła czwarte miejsce (51:04), a elitarną piątkę zamknęła Valeria Disabatová z Włoch (51:09). Najlepszą czeską zawodniczką była Jana Zikmundová, która zajęła 1. miejsce w czasie 01:21:XNUMX.

Irlandczycy zdominowali mecz międzynarodowy, wyprzedzając Włochów i Francuzów.

W biegu juniorów na 10 kilometrów para faworytów, Francuz David Kuster i Grek Yeóryios Tzatsimakis, oderwała się od reszty pola startowego zaraz po starcie. Kuster zdecydował się wystartować na pierwszym kilometrze, ale nie odniósł sukcesu. Z kolei na siódmym kilometrze Tzatsimakis spróbował tego samego i zerwał swojego największego rywala. W dodatku Kuster miał już dwa czerwone cele i musiał zwolnić, co wykorzystał Polak Łukasz Niedziałek, który nawet na chwilę poprawił swoją drugą pozycję. Francuzowi udało się go jednak zatrzymać. Tzatsimakis tymczasem nie zwiększył swojej przewagi i nie dał się objąć prowadzeniu, kiedy ustanowił nowy osobisty rekord 41:45. David Koster zdecydował się wywalczyć srebro w ostatniej rundzie, kiedy zdołał oddalić się od Poláka i przekroczył linię mety w 42:07. Łukasz Niedziałek musiał zadowolić się brązem i 42:14. Pierwszą piątkę uzupełnili wtedy Włosi Davide Finocchetti (5:43) i Diego Chirivi (57:44). Najlepszy z Czechów był dziewiętnasty Rostislav Rožnovský z wynikiem 14:46.

Włosi zostali zwycięzcami międzynarodowego meczu. Francuzi zajęli drugie miejsce, a Słowacy z Podiebradów zajmą trzecie miejsce.

Pod względem sportowym firma odniosła duży sukces, osiągnięto szereg świetnych występów. Obaj reprezentanci pochodzili z czeskich pieszych, a szczególnie dobrze poradziła sobie Anežka Drahotová. O tym, że wyścig ten znalazł już swoje miejsce w kalendarzu zagranicznych pieszych, świadczy udział 24 obcokrajowców z 6 krajów. Liczne wyprawy pochodziły ze Słowacji i Niemiec, bardzo dobrzy zawodnicy byli z Włoch i Polski. Członkowie tych 2 ekspedycji również stali się prekursorami swoich kategorii.