20 Kilometrów Race Walk Kobiety, 15 lipca 2022, temperatura 25 - 27°C:

WYNIKI

Kimberley García León ustanowiła nowy rekord kraju Peru 1:26:58 dla swojego pierwszego ważnego metalu szlachetnego. Trzeba dodać, że naprawdę zasłużyła na zwycięstwo, bo cały czas była bardzo aktywna. Katarzyna Zdzieblová, srebrna medalistka z Polski, również przesunęła historyczne maksimum swojego kraju na 1:27:31. Za srebrem z Doha uplasował się chiński Shijie Qieyang z brązem w 1:27:56.

Z Czech Eliška Martínková, chodziarz, rywalizowała w swojej pierwszej dużej międzynarodowej imprezie o dwudzieste pierwsze miejsce. W ekstremalnym upale wybrała ostrożniejszy start i po pierwszych pięciu kilometrach znalazła się na około trzydziestej pozycji. Ale stopniowo szła coraz wyżej, aż do bardzo ładnego 21. miejsca w 1:34:45, co było bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne. Może więc pozytywnie ocenić swoją premierę na dużej międzynarodowej imprezie.

20-kilometrowy spacer, mężczyźni, 15 lipca 2022, temperatura 28°C:

WYNIKI

Pieszy 1 mężczyzn był zdominowany przez pieszych japońskich. Zwycięski Toshikazu Yamanishi skutecznie obronił tytuł mistrza świata w czasie 19:07:1. Podobnie jak w zeszłym roku na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, jego rodak Koki Ikeda zdobył srebro w Eugene w 19:14:26. Szwed Perseus Karlström powtórzył brąz z ostatniego Pucharu Świata, kiedy na ostatnim torze wyprzedził Kenijczyka Samuela Gathimbę i tym samym towarzyszył japońskiemu duetowi na podium. Czechy nie były reprezentowane w tym wyścigu. Słowacja miała dwóch zawodników, Mirolsav Úradník ukończył wyścig na 1. miejscu z dobrym wynikiem 25:40:37, a Dominik Černý ukończył wyścig na 1.29. miejscu z wynikiem 41:XNUMX.

W sumie w wyścigu wystartowało 45 piechurów, z których tylko jeden zrezygnował (niestety był to Christopher Linke z Niemiec) a jeden został zdyskwalifikowany (José Alejandro Barrondo z Gwatemali).

Christopher Linke: „Nie byłem w stanie utrzymać tempa z przodu wyścigu, dlatego postanowiłem nie kończyć wyścigu, aby oszczędzić energię na 35-kilometrowy wyścig (24.7.2022 r.).

35 Kilometrów Race Walk Kobiety, 22 lipca 2022, Temperatura 14°C:

WYNIKI

Po raz pierwszy w historii Mistrzostw Świata odbył się bieg kobiet na 35 km. Jej zwycięzcą została peruwiańska Kimberley García León. Niestety Tereza Ďurdiaková nie ukończyła wyścigu o mistrzostwo.

Wyścig kobiet na 35 km zadebiutował na mistrzostwach świata, a medaliści byli tacy sami jak w XNUMX. Kimberley García Leónová i Katarzyna Zdzieblová oderwały się od reszty pola startowego już na starcie. Na trzeciej pozycji samotnie ruszył Chińczyk Shijie Quieyang. Taki scenariusz pozostał bez zmian aż do osiemnastego kilometra, kiedy Peruwianka oderwała się od polskiej rywalki i bardzo szybko wypracowała około piętnastosekundową przewagę.

Pod koniec nieco go podwyższyła i jako zwycięzca przekroczyła linię mety w 2:39:16, ustanawiając tym samym rekord mistrzowski w tej nowej dyscyplinie. W ten sposób zabierze do domu pieszego złotego sobowtóra od Eugene'a. Katarzyna Zdzieblová zawiesiła na szyi kolejny srebrny medal w nowym rekordzie życiowym 2:40:03. Brązowy medalista Shijie Quieyang podniósł następnie wartość azjatyckiego rekordu do 2:40:37.

Czeską drużynę reprezentowała Tereza Ďurdiaková, dla której Eugene jest drugą po ubiegłorocznych igrzyskach olimpijskich dużą imprezą międzynarodową. Przez większość wyścigu córka trenera Ivo Pitáka znajdowała się w trzeciej dziesiątce klasyfikacji, ale wycofała się z wyścigu trzy kilometry przed metą. Powodem była kombinacja niestrawności i wyczerpania.

Reprezentantka Słowacji, zaledwie 22-letnia Hana Burzalová, spisała się bardzo dobrze i ostatecznie przekroczyła linię mety na 23. miejscu z wynikiem 2:59:32, co jest rekordem narodowym Słowacji i oczywiście rekordem życiowym. Inna słowacka pieska, Ema Hačundová, uplasowała się na 32. miejscu z czasem 3:07.02.

W sumie do wyścigu wystartowały 44 piesze kobiety, z czego cztery nie ukończyły wyścigu, a dwie zostały zdyskwalifikowane za złamanie przepisów dotyczących pieszych.