Podebrady z obrońcami i Drahotova

W sobotę 6 kwietnia w Podebradach odbędzie się 87 edycja tradycyjnego spotkania Podebrady Walking. Na starcie pojawią się ubiegłoroczni zwycięzcy Christoper Linke i Eleanora Giorgi, a także gospodyni Anežka Drahotová.

Najatrakcyjniejszą konkurencją dla czeskiego kibica będzie wyścig kobiet na 20 kilometrów ze srebrną medalistką z Mistrzostw Europy w Berlinie i rekordzistką kraju Anežką Drahotovą, która wygrała w Podiebradach 2014. W zeszłym roku Anežka zajęła piąte miejsce i ma nadzieję na lepsza pozycja w tym roku. Podebrady będą jej trzecim konkursem w tym roku. Zajęła trzecie miejsce w Lugano i piąte w Dudince.

Jej głównym rywalem będzie zeszłoroczna zwycięzca, Włoszka Eleanora Giorgi, która zdominowała ostatnią edycję w nowym rekordzie spotkania 1:28:49. Nie dała swoim przeciwnikom nawet najmniejszej szansy i poszła po suwerenny triumf.

Wśród faworytów na podium jest także Litwin Živilé Vaiciukevičiuté. Podiebrady's Maximum brązowej medalistki Mistrzostw Europy do lat 22 i piątej z Mistrzostw Europy w Berlinie to trzecie miejsce od 2017 roku. W zeszłym roku zajęła czwarte miejsce tuż poniżej podium.

Konkurenci spoza Europy również mają duże ambicje. Jednym z nich jest srebrna medalistka Panamerican Games oraz mistrzostw Europy Środkowej, Północnej i Karaibów Mirna Ortiz z Gwatemali czy Meksykanka Valeria Ortuno, która w ubiegłym roku w Podiebradach zajęła szóste miejsce.

Jednym z głównych faworytów wyścigu mężczyzn będzie ubiegłoroczny zwycięzca Niemiec Christopher Linke. Podebrady to dla niego ulubione miejsce wyścigów. Trzykrotnie wygrał spotkanie Podebrady Walking, a także zdobył Puchar Europy w Podebradach 2017. Jego wciąż aktualny rekord życiowy 1:18:59 również pochodzi z Podebrad.

Ale jego podróż po kolejny triumf w Podebradach nie będzie łatwa. Jego największym przeciwnikiem będzie brązowy medalista Mistrzostw Europy w Berlinie Rosjanin Wasilij Mizinow, który kilka miesięcy temu poprawił swój życiowy rekord w Soczi 1:18:32 i będzie miał największe ambicje.

Jeszcze lepszy rekord życiowy 1:18:25 ma srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 i zwycięzca Igrzysk Panamerykańskich Eric Barrondo z Gwatemali. Był na podium w Podebradach Walking 2015. Kolejny Walker z wysokiej jakości PB 1:18:34 to srebrny medalista Mistrzostw Świata 2009 Meksyku Eder Sánchez.

Silne nazwiska to były mistrz świata juniorów Callum Wilkinson z Wielkiej Brytanii czy srebrny medalista mistrzostw Europy do lat 23 Karl Junghannss z Niemiec.

Czeską drużynę mężczyzn na międzynarodowym meczu reprezentować będą Lukáš Gdula, Vít Hlaváč i Alexandr Malysa. Czeska drużyna kobiet składa się z Anežki Drahotovej i Veroniki Janošíkovej.