REKORD ŚWIATA KOBIET W SPACOWANIU NA 35 KM W DUDINCÍ, MARTÍNKOVÁ NA 20 KM 4.

WYNIKI / ERGEBNISSE

GARCÍA LEÓN REKORDISTKA ŚWIATA NA 35 KM:

strona internetowa Garcia Leonova D50 2023 zdjęcie Pavol Uhrin 768x512Mistrzyni Świata 2022 na 20 i 35 km Kimberly Garcíová Leónová (zdjęcie po lewej) z Peru utworzona na 42. edycji pięćdziesiątki Dudy w marszu (spotkanie ze złotą statuetką World Athletics Race Walking Tour) podstawowy rekord świata na 35 km w czasie 2:37:44 h. Po zmianie dyscypliny (z 50 km na 35 km) Światowa Lekkoatletyka ustaliła limit 2:38:00 h, który trzeba było pokonać, aby występ został uznany za rekord świata. Margarita Nikiforova osiągnęła ten limit w zeszłym roku, ale występ nie wszedł do księgi rekordów, ponieważ Rosja miała międzynarodowy dystans.

Garcíová León od startu pedałowała sama i stopniowo powiększała swoją przewagę nad debiutantką na 35 km, Chinką Liu Chung, rekordzistka świata na 50 km, zwyciężczyni olimpijska z Rio 2016 na 20 km i czterokrotna mistrzyni świata. Peruwianka triumfowała z przewagą 2:22 min (2:40:06 – rekord Azji). Zdobyła trzecie miejsce Magaly Bonilla z Ekwadoru (2:46:32). Międzyczasy Garcia León - 5 km: 22:41, 10 km: 45:03, 15 km: 1:07:29, 20 km: 1:29:58, 25 km: 1:52:29, 30 km: 2 : 15:10.

"Wykonałem bardzo dobrą robotę. Wiedzieliśmy, że wyścigi w Dudincie są na wysokim poziomie. Trochę martwiłam się o pogodę, bo wiał silny wiatr, ale dałam radę. Ostatnie 15 kilometrów było już bardzo trudne, nawet biorąc pod uwagę pogodę. Nie wiem, gdzie są moje granice. Wciąż nad sobą pracuję. Pojadę ponownie na Mistrzostwa Świata w obu dyscyplinach. Przed Budapesztem to była moja ostatnia trzydziestka piąta. W końcu wolę dwadzieścia" ujawniła na mecie Kimberly Garcíová León.

Wśród czeskich zawodniczek dwudziesta druga Tereze Ďurdiaková, która minęła metę w czasie 3:13:53, a ponieważ w ramach tego spotkania odbyły się Mistrzostwa Czech na 35-kilometrowej trasie, zdobyła swój trzeci tytuł z rzędu. Na podium towarzyszyły jej Klára Hlaváčová (3:29:36) i Štěpánka Pohlová Kučerová (3:30:12).

strona internetowa Doktor D50 2023 zdjęcie Pavol Uhrin 768x512Meksykanin José Luis Doctor Morales (zdjęcie po lewej) wygrał bieg na 2 metrów z rekordem kraju 26:37:XNUMX. co tym samym poprawiło się o jedno miejsce w porównaniu z rokiem ubiegłym. Drugi był doświadczony Brazylijczyk Ciao Bonfim z czasem 2:27:30, a brąz powędrował do Chin dzięki Lihong Cuia (2:29:00). Vít Hlaváč ukończył wyścig na 27. miejscu z czasem 2:43:43 i skutecznie obronił tytuł mistrza kraju z zeszłego roku przed Martinem Nedvídkiem (2:58:01) i Lukášem Gdulą (3:02:59).

MARTÍNKOVÁ QUARTER Z LIMITEM DLA ESPOO W 20 KM:

Eliška Martínková uzyskała zdecydowanie najlepszy czeski wynik w dwudziestce kobiet. Był to pierwszy ostry start podopiecznego trenerki Kateřiny Čermákovej. Ukończyła jeden wyścig treningowy w ramach zgrupowania w Kolumbii, ale już w Dudince przystąpiła do wyścigu z wyraźną ambicją przekroczenia limitu startu w Mistrzostwach Europy do lat 23, które wyznaczono na godz. 1:37, co dla Eliški nie powinno być problemem. Na dziesiątym kilometrze była na czwartym miejscu z czasem pośrednim 45:57 iw tym momencie traciła piętnaście sekund do trzeciej Meksykaniny, Sofii Ramos Rodríguez.

W drugiej połowie wyścigu strata powiększyła się jeszcze bardziej i podium było dalej od niej. Martínková zajęła czwarte miejsce z czasem 1:35:24 z łatwością spełniła warunek nominacji do startu w Mistrzostwach Europy U23 w Finlandii. Meksykanka Alegna Gonzáles uzyskała bardzo dobry czas i rekord w karierze 1:28:09, wyprzedzając Puerto Rico Rachelle Perez (1:31:11) i wspomnianą już rodaczkę Sofię Ramos. Rodriguez (1:34:22).

W biegu na 20 km mężczyzn po pięciu latach kolumbijski Eider Arévalo po raz kolejny objął prymat Dudy. Mistrz świata z 2017 roku wyprzedził prowadzącego wówczas Szweda Perse Karlströma na 1. kilometrze, a potem tylko powiększył swoją przewagę do mety. Jego czas na mecie to 19:23:1. Karlström musiał zadowolić się drugim miejscem z czasem 19:44:1. Trzeci Meksykanin, Noel Almazán, nie zszedł poniżej 20:1 (20:46:XNUMX). Najlepszy czeski zawodnik Adam Zajíček zajął dwudzieste ósme miejsce z rekordem życiowym 1:29:03 a także wystartuje w Drużynowych Mistrzostwach Europy w chodzie w Podiebradach. Wręcz przeciwnie, minął limit startu w mistrzostwach Europy do lat 23 o prawie minutę.

Bieg na 10 km juniorek został zdominowany przez reprezentację Meksyku, która zapewniła kompletną załogę na podium zwycięzców. Wygrała faworytka Karla Ximena Serrano. Mistrzyni świata juniorów z Cali triumfowała wynikiem 45:33, wyprzedzając rodaczki Marię Fernando Santiago (46:50) i Renatę Cortéz Romero (47:30). Nawet nasi dwaj najlepsi konkurenci mogli być zadowoleni. Ósma Ema Klimentová (50:43) i dwunasta Alžběta Franklová (51:59) ustanowiły rekordy życiowe i zapewniły sobie udział w Drużynowym Pucharze Europy w chodzie w Poděbradach. Wyścig juniorów na tym samym torze wygrał gospodarzy Filip Krestianko z czasem 43:38.