Prazska hodinovka 2017 232

V sobotu 21. října se uskutečnil na dráze Olympu Praha ve Stromovce již 5. ročník mezinárodního závodu ve sportovní chůzi, Pražská chodecká hodinovka. Za příjemného chodeckého počasí přišlo do areálu Sportovního centra MV 90 atletů, z toho 41 žen a několik desítek rodinných příslušníků a přátel. Zápolili nejen ve 2 závodech v chodecké hodinovce (celkem 45 startujících) ale i v doprovodných závodech na 5000, 3000 a 1000 m. Kratší tratě byly vypsány hlavně pro děti a mládež, jichž se zúčastnilo 37.

Oficiální výsledky

Po sportovní stránce se podnik velice vydařil, bylo dosaženo řady skvělých výkonů. Z českých chodců přijeli oba reprezentanti a zvláště Anežka Drahotová udělala dobře. Tomu, že si tento závod již našel své místo v kalendáři zahraničních chodců svědčí účast 24 cizinců ze 6 států. Početné výpravy přijely ze Slovenska a Německa, velice kvalitní závodníci byli z Itálie a Polska. Členové těchto 2 výprav se stali též premianty svých kategorií.

V ženách zvítěziIa Italka Nicole Colombi (4. absolutně), které do 13 km chybělo jen pár metrů, výkonem 12 994 m, před naší Anežkou Drahotovou, která svým výkonem 12 814 m překonala o 717 m letitý český rekord Lucie Pelantové. Dodatečně gratulujeme. Třetí skončila další Italka Martina Ansaldi (12 355 m), čtvrtá naše veteránka Lenka Borovičková (10 543 m). Mezi muži dominoval skvělý polský olympionik Rafal Sikora, který jako jediný pokořil hranici 14 km a výkonem 14 062 m vytvořil rekord závodu a zřejmě i dráhy ve Stromovce. Druhý v pořadí Ital Stefano Chiesa (13 833 m) v závěru sice stahoval, ale polákův velký náskok již jen zmenšil. Velice kvalitním výkonem 13 114 m obsadil bronzovou příčku náš Vít Hlaváč z Kladna. Čtvrtý byl další náš závodník, veterán Tomáš Hlavenka (12 845 m). Pěkné výkony předvedli další veteráni, jichž se na start hodinovky postavilo 33. Padlo několik veteránských rekordů. O nejhodnotnější se zasloužil Miloslav Lapka.

Kvalitní výkony byly k vidění i na kratších tratích. V závodě na 5000 m zvítězil dorostenec Alan Hamzic z Nitry výkonem 25:20,44, mezi ženami nenašla přemožitelku o rok mladší Veronika Fürstová z AC Rumburk, která zdolala trať za 28:11,28.

V žákovských kategoriích na 3000 m byla jasnou vítězkou v absolutním pořadí Karolína Holičová z AC Rumburk kvalitním časem 16:52,18, před slovenskou mladou nadějí Danielou Ščepkovou (18:05,68) a pokračovatelkou chodeckého rodu Nedvídků Katkou (18:31,16). U chlapců byla účast i konkurence slabší. Zvítězil druhý v absolutním pořadí, Jaromír Morávek z AC Moravská Slavia časem 17:21,53. Jediný jeho soupeř nebyl připuštěn ke startu pro nevhodné oblečení.

Na start spíše náborového kilometru se postavilo 16 nadšených dětí (7 chlapců, 9 děvčat). Od začátku se rozpoutal lítý boj mezi Matějem Pitákem a Danielem Smolou, kteří bojovali rameno na rameno až na cílovou čáru, kterou protnuli v čase 5:37,6. Chlapci prokázali velikou bojovnost, ovšem na úkor techniky, děvčata je zase převyšovala mnohdy kvalitně zvládnutou technikou chůze. Na dalších místech došly 2 Adély z Rumburské chodecké líhně, obě těsně pod 6 minut. Veselková (5:50,0) a Fürstová (5:59,4). Může nás těšit zájem dětí o tuto disciplínu. Bohužel, zatím chybí zájem u většiny českých atletických oddílů. Dobrým počinem je zařazení sportovní chůze do 1. a 2. ligy žen. Pro mladá děvčata, jichž je znatelně více než chlapců, se otevírá perspektiva možnosti závodit. Pokud kraje najdou odvahu zařadit chůzi i do mládežnických soutěží, nemusí česká chůze zahynout na úbytě.

Závod se vydařil jak po sportovní stránce, tak i organizačně a technickým zajištěním. K tomu přispěli pořadatelé i rozhodčí, ale především jeden ze spolupořadatelů Pepa Smola a jeho firma SMOLA KONSTRUKCE s.r.o., který akci dobře zasponzoroval a propagoval. Technické zázemí a občerstvení na kvalitní úrovni zajistil další pořadatel Petr Adam se svojí firmou Rentia, půjčovna nářadí, která poskytla veškeré zařízení.

Závod je součástí EUROPA CHALLENGE 2017.