Chodecký víkend doma i ve světě. Skvělý výkon Zajíčka v Ostravě, NR Francie v Nantés i rychlé štafety v Itálii.

Víkendová chůze přinesla celou řadu zajímavých výsledků. O Tureckém šampionátu a triumfu Elišky Martínkové jsme psali v jiném článku, ovšem i další chodecké události si zaslouží naši pozornost.

Mistrovství Moravy a Slezska, 21.1. 2024, Ostrava:

RESULTS

ADAM ZAJÍČEK 5.000m chůze 19:53,42!!! BRAVO,BRAVO,BRAVO!!!

Zajda NIK 8919

K závodům nastoupilo celkem 41 chodců a chodkyň, přičemž moravské závodníky doplnili především závodníci z AK Plzeň v rámci otevřeného závodu.

K závodu žákyň na 3000 m nastoupilo 11 děvčat. Zvítězila Viktorie Vaňková v novém OR 17:04. Tato závodnice se venku již dostala pod 17 min hranici a je patrné, že brzy se jí to podaří i v hale. Stupně vítězů patřily kompletně závodnicím z Frýdku - Místku, Viktorii doplnily Veronika Zvonková a Adéla Krausová taktéž v OR.

Mezi žáky si pro vítězství, titul i nový OR došel Daniel Herman z Břeclavského oddílu - 16:33.99. V těsném finiši o 3 setinky prohrál Miroslav Myška taktéž z Frýdku. Třetí místo a limit pro MČR při svém prvním chodeckém závodě vybojoval Hynek Svoboda, člen ostravské chodeckou - běžecké skupiny Karla Ketnera. Svoboda po OR na 1500 a 3000m si přidal i chůzi a snad nestál na startu naposledy. Cíl viděli 4 závodníci, všech v OR, jeden borec byl diskvalifikován.

Soutěži dorostenek kralovala frýdecká závodnice Eliška Říhová - 16:17, druhá skončila její tréninková partnerka Eliška Kokořová - 16:23. Třetí skončila plzeňská svěřenkyně Jiřího Malysy Aneta Dojčárová, která se od loňských prvních startů výrazně zlepšila již na 16:36. Juniorka nastoupila ke startu jediná - Michaela Šubrtová z Holešova - 19:24.

Mezi ženami se z vítězství radovala plzeňská Nelly Bugárová, svěřenkyně Lexy Malysy, v novém kvalitním OR 15:23. Výkonnostní posun předvedla i porubská Vivien Uvírová - 16:14. I třetí Díková taktéž předvedla OR - 17:28.

Pak již nastoupili ke společnému startu muži, junioři a dorostenci. Skvělý a v Čechách málo vídaný výkon předvedl Adam Zajíček. Svěřenec Karla Ketnera potvrdil loňský výkonnostní progres a po úspěšném vystoupení v Poděbradech i ME U23 ukázal, že příprava Ketnerovců jde rozhodně správným směrem i směrem sezoně 2024. První kilometr za 4:02 byl jen takovým tichem před bouří. 2 km za 8:02, 3000m  za rovných 12 min, čtvrtý kilometr za 16:00. Pak se Adam vzepjal ke zrychlení a dokázal stáhnout plných 7 sec. V cili tak na časomíře svítil nádherný výkon 19:53.42!!! Osobní rekord vylepšený o 40 sec. Bravo, bravo bravo. V sólo závodě, po návratu ze soustředění v Tatrách, kde trénoval v mrazech a na sněhu.

V roce 2021 předvedl po mnoha letech 5000m na českém území pod 20 min Vítek Hlaváč. Ten měl však část závodu doprovod v podobě Lukáše Gduly. Adam zcela osamoceně zašel výkon o 2 sec lepší. Doufejme, že na svůj výkon naváže i při dalších startech a bude mít zdatné soupeře v podobě Jardy Morávka a snad i Víti Hlaváče.

Druhý se v cili se objevil další svěřenec Karla Ketnera, junior Albert Kukla. I ten se v hale výrazně zlepšil, došel si pro OR 22:47 a snad ani on neřekl poslední slovo a ještě hodně ze svého času ukrojí. Třetí byl pak v cíli veterán Rosťa Kolář v čase 23:28. Hranici 24 min pokořil i Vojta Novák z Frýdku - 23:52 a i u tohoto novopečeného juniora lze očekávat, že při MČR dojde k dalšímu zlepšení.

Nantés 21.1.2024:

RESULTS

V sobotu 20.1. se na start 5000m postavil v Nantés nejlepší francouzský chodec Gabriel Bordier. Dosud měli francouzští závodníci zapsány výkony přes 20 min, ovšem je pravdou, že největší esa Bordier, Quinion, Campion se dosud na startu neobjevili.

Gabriel Bordier byl v Nantés svým největším soupeřem. Tratí prolétl v nejlepším světovém výkonu roku a především o více jak 20 sec zlepšil NR Francie. Čas 18:25.52! Druhý v cilia Pickart zaostal o téměř 4 min. Bordier mu tedy na 5000m dlouhé trati nadělil kilometr!

Mezi ženami zvítězila v chůzi na 3000 m zvítězila juniorka Lisa Goulard časem 13:56.61.

Víkend byl i ve znamení štafetových startů v USA a Itálii:

RESULTS USA

V USA se krom štafetových závodů šly i další chodecké disciplíny. 20 km ovládl Mexičan Brandon Segura výkonem 1:23:16. Ženám kralovala jeho krajanka Ilse Guerrero výkonem 1:30:37.

Hlavním tahákem závodního dne však byl především start štafet. Američané postavili 16 týmů různé výkonnostní úrovně. Nejlepší americký chodec Nick Christie spojil síly s Mirandou Melville a

došli si pro vítězství a solidní výkon 3:13:27, kterým drží 10. místo na světě.

V Itálii se šlo 21.1. v Bari - Modugno:

RESULTS ITALIA - BARI

Závod ovládl čínský tým ve složení Kaihua Wang - Jiayu Yang. Skvělým výkonem 2:59:09 dokázali porazit i italské šampiony a řadí se svým časem na druhé místo za bezkonkurenčním výkonem Ekvádorčanů ze Santiaga de Chile, kde předvedli 4.11. čas 2:56:49.

Druhé místo brali v Bari domácí Italové. Otestovat si novou OH disciplínu se nerozhodl nikdo menší, než olympijští vítězové z Tokya / Sappora Massimo Stano a Antonella Palmisano. Ti zaostali za Číňany o 21sec, časem 2:59:30 drží třetí místo na světě a po závodě se nechali slyšet, že tento formát závodu jim velmi sedí. Do Antalye a Paříže rozhodně pojedou bojovat o jednu z medailí.

Svět bere přípravu na OH štafetu velmi vážně, většina týmů si chce tento formát vyzkoušet ještě před kvalifikací v Antalyi. Uvidíme, co na to naši. Eliška Martínková má již jistou účast na ME v Římě a pro jistotu OH jí stačí dojít solidně v Dudincích či Poděbradech, kde navíc čekají bonusové body v rámci MČR. Svěřenci Karla Ketnera evidentně také na rychlosti tvrdé pracují a bylo by jen logické, pokud by Eliška v Antalyi spojila síly s jedním ze svěřenců Karla Ketnera. Zda našim chodcům nebudou chybět štafetové zkušenosti, či zda se na start štafety vůbec postaví, ukáže až dubnový závod.

Zatímco oznámení štafety vyvolalo v závodnících rozporuplné pocity, zkušenost ze závodní trati jsou více  méně pozitivní. Týmová soutěž dává individuální disciplíně, jakou dosud chůze byla, nový náboj.