foto1Ačkoliv se sportovní chůze může jevit jako sport, který vyžaduje méně pohyblivosti než jiné sporty, pravdou je, že tato lehkoatletická disciplína, kde se kromě výkonu hodnotí i umělecký dojem (chodecký styl), vyžaduje určitou úroveň flexibility. Nedostatečná pružnost může negativně ovlivnit nejen výkonnost, techniku, ale i celkové zdraví sportovce. Mobilizace a strečink jsou důležitou součástí přípravy na jakoukoliv sportovní aktivitu, včetně této olympijské disciplíny. Tento typ cvičení pomáhá zlepšit pružnost a pohyblivost kloubů, flexibilitu svalů, snížit riziko zranění a v neposlední řadě také k dodržení chodecké techniky. Bohužel i v dnešní době plné studií a výzkumů lidé tento typ cvičení častokrát podceňují, ne-li dokonce odmítají. Pokud si nebudeme uvědomovat význam mobilizačního cvičení, mohou se nám zdát zbytečná a motivace k jejich použití může být nízká.

Jak profesionální, tak amatérský chodec by měl vždy začít trénink mobilizací kloubů a svalů tak, aby připravil své tělo na zátěž. Nejdůležitější svalové skupiny pro chodce zahrnují hamstringy, břišní svaly, zádové svaly a svaly lýtek. Tyto svalové skupiny je také potřeba po tréninku pravidelně protahovat, aby se snížilo riziko zranění. Stretching ale také přispívá k lepšímu výkonu během tréninku i závodu. Uvolněné svaly mohou být efektivněji využívány, což vede k rychlejšímu tempu při chůzi.

Celkově řečeno, mobilizace a strečink jsou důležitou součástí přípravy na jakoukoliv sportovní aktivitu, včetně závodní chůze. Připravili jsme pro Vás několik základních mobilizačních a protahovacích cviků na již zmíněné problémové partie, které by se měli stát rutinou před tréninkem.

Autorem článku a fotografií je Josef Smola a Jaroslav Mojžíš, kondiční trenér profesionálních sportovců s více jak 13 letou praxí

foto4foto3foto2