Silvestrovská hala chodců, Jablonec nad Nisou, hala Střelnice, 27.prosince 2022

Po dvouleté pauze zaviněné covidem se do chodeckého kalendáře vrátil tradiční halový závod, kterým chodci dlouhá léta uzavírají uplynulou sezónu. František Párys a celý tým pořadatelů zaslouží velké poděkování a uznání za úsilí, s nímž závod po pauze obnovili a znovu uspořádali.  27.12.2022 se tak v jablonecké hale sešla necelá třicítka chodců. Nižší účast než v předchozích ročnících byla dána i vlnou chřipek, která se v uplynulých týdnech prohnala Českem.

cpa78531Závod zahájili nejmladší chodci a chodkyně soutěží na 2000m. Cílovou páskou prošla jako první Lucie Maredová (Atletika Jižní Město, tr. Mandíková), která svůj výkon z Pražské hodinovky zlepšila o 22sec na 13:05.92. Mezi chlapci zvítězil Vojtěch Landyš (AC Ml.Boleslav, tr. Irain) výkonem 13:19.66.

V závodě žáků na 3000m zvítězil v čase 15:39.30 Ondřej Plecháček (AC Turnov, tr. Krištof) v novém halovém osobním rekordu. Halový osobák zašel i druhý v cíli, překvapivý medailista z MČR žactva, Dan Mochal (AC Slovan Liberec, tr. Párys) a časem 16:16.44 si pro halový osobák došel i třetí do party Marek Rösler (AC Mladá Boleslav, tr. Irain/Prückner).

V závodě žen na tradiční trati 3000m byly karty rozdány ve chvíli, kdy se k závodu přihlásila nejlepší česká chodkyně současnosti Eliška Martínková (USK Praha, tr. Čermáková). Ta sice zvítězila minimálně o parník, zlepšila OR již na 13:07.46 a ukázala výbornou připravenost v této fázi přípravy, technicky však rozhodně nepřesvědčila. Na druhém místě došla taktéž v osobáku talentovaná juniorka, účastnice loňského mládežnického ME v Jeruzalémě, Ema Klimentová (AK Šternberk, trenéři Sadil/Čermáková). Proti únorovému MČR v hale se zlepšila o 12sec na 14:22.60).  Do kategorie juniorek postoupila v tomto roce i třetí v cíli, pracovitá Alžběta Franklová (SK Jeseniova, trenéři Korbel/Čermáková), která rovněž vybojovala osobák - 14:31.43. Pod 16min se dostala v novém OR i Johana Petříková - 15:48.26 (Spartak Praha 4, tr. Brandejský), obrovské zlepšení o skoro 3min pak jistě udělalo radost páté v cíli Nelly Bugárové (Škoda Plzeň, tr.Malysa)- 16:10.66. Další osobní rekord zdolala Ema Kyselicová (Spartak Praha 4, tr. Brandejský), která finišovala s odstupem za šestou veteránkou Lenkou Borovičkovou (SK Nové Město n. Metují).  Závod dokončilo 9 závodnic, sedm z nich v OR.

V mužském závodě se sice z dospělých reprezentantů představil pouze veterán Nedvídek, každý fanda chůze se však při pohledu do startovní listiny těšil na další souboj mezi našimi juniory Zajíčkem (Atletika Poruba, tr. Ketner) a Morávkem (Škoda Plzeň, tr. Piták) . V tomto roce již budou oba startovat v dospělé kategorii, poslední závod mezi juniory pro sebe jasně rozhodnul novým osobákem 20:44,99 Adam Zajíček. Jarda Morávek sice tentokrát výrazněji zaostal, čas 21:26.19 však v této fázi přípravy není nejhorší. Třetí místo s přehledem vybojoval výkonem 22:44.40 nestárnoucí Martin Nedvídek (AC Rumburk). Pod 25min se dostal v novém osobáku ještě Albert Kukla (SK Jeseniova, tr. Korbel) - 24:09.26. Závod dokončilo 11 borců.

Poslední ročník Silvestrovské výkony tak ukázal nejen pěkné souboje, kvalitní výkony a záplavu OR, ale i zájem chodců o halové závody. I proto je dobře, že pomalu se rozjíždějící halová sezóna nabídne celou řadu příležitostí k závodění.